Rekonstrukce: Hledali jsme pozadí střelby v Kunovicích

Karel Toman
11. 11. 2011 6:30
Člověk blízký vedení firmy popsal Aktuálně.cz pozadí tragédie.
Foto: Petr Protivánek

Kunovice - Bratři Muselovi osudově spojili své životy s firmou Aircraft Industries v Kunovicích. První z nich, Karel, podle všech indicií ve čtvrtek zastřelil dva manažery firmy a pak i sám sebe.

U soudů se mu nepodařilo usvědčit viníka podivné nehody, která stála jeho bratra - někdejšího mocného zbrojaře Pavla Muselu - fyzické i duševní zdraví, a tak vzal spravedlnost do vlastních rukou.

Aktuálně.cz zdroj blízký vedení firmy popsal detaily případu. Například fakt, že střelec, dříve zaměstnanec firmy, nepálil naslepo. Z vedení firmy mířil jen na české členy představenstva, ruští ho nezajímali.

Přečtěte si odpovědi na otázky, které případ vzbuzuje.

Kdo je pravděpodobný střelec?

Údajný střelec Karel Musela podle dobře informovaného zdroje dříve pracoval pro Aircraft Industries jako "řadový pěšák" v investičním odboru. Společnost se ho podle zdroje zbavila proto, že nehodu svého bratra začal "rozmazávat po soudech". Pavel Musela se před třemi lety zranil během honu, spadl za dosud nevyjasněných okolností z mysliveckého posedu.

Chtěl pomstít ochrnutého bratra?

Pavel Musela - svého času jeden z největších zbrojařů u nás údajně s kontakty v nejvyšší politice a člen představenstva kunovické společnosti - je podle svědka od údajného pokusu o vraždu "nesvéprávný", je upoután na invalidní vozík, má potíže s vyjadřováním a nic si nepamatuje.

"S Karlem jsem se o tom bavil, viděl jsem zápisy ze soudu. Na to, co za tím bylo, se ale nepřišlo," řekl Aktuálně.cz zdroj. Ten se teď obává i o budoucnost firmy.

Proč střelce nezajímali Rusové?

Celkem 51 procent ve společnosti vlastní Rusové, 49 procent pak česká společnost Pamco. Dva zastřelení muži mají vazby právě na tuto společnost a podle zdroje měli ve firmě velký vliv. "Na představenstvu seděli i Rusáci. On ale zastřelil ty dva. Věděl, na koho střílí, protože po nich šel," řekl mimo jiné zdroj.

"Přežije" střelbu továrna?

Představenstvo firmy má čtyři členy, jeho "česká polovina" je teď mrtvá.

"Je problém, co teď. Dva nejdůležitější lidi z firmy jsou pryč. Rusové se jejím řízením tolik nezabývali. Bude to teď obtížné," řekl dobře informovaný zdroj zasvěcený do dění ve vedení firmy.

"Jsme z toho v šoku. Mysleli jsme, že se s tím Karel za tu dobu smířil. Jak je vidět, tak ne. Celou tu dobu to v sobě nosil."

Měla zemřít i ředitelka? 

Nechybělo přitom mnoho a obětí se mohla stát i ředitelka společnosti.

"Krátce po 14. hodině k nám na traumatologii přivezli na ošetření ženu s lehkým poraněním hlavy způsobeným střelnou zbraní. Ženu jsme hospitalizovali na pozorování do příštího dne," řekl Aktuálně.cz mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Karásek.

Podle informací Aktuálně.cz šlo o ředitelku Aircraft Industries Ilonu Plškovou, která smrti unikla jen šťastnou náhodou. "Měla obrovské štěstí, bylo to o milimetry," řekl deníku dobře informovaný zdroj z nemocnice.

"Viděl jsem ji z okna nasedat do sanitky s ovázanou hlavou, šla po svých," popsal svědek situaci v kunovické továrně těsně po zásahu policie. Policie byla podle něj na místě brzy, v kolik hodin to bylo, si ale nedokázal vybavit.

"Kolem 12. hodiny si nás vedoucí svolal, že nesmíme opouštět místo," popsal situaci další svědek. "Až doteď jsme byli zavření v hangáru, o tom, co se stalo, tak moc nevíme. Z toho, co se říká, jsou ale všichni v šoku," dodal před čtvrtou hodinou odpoledne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy