Soud potrestal podnikatele za milionové podvody

ČTK ČTK
9. 6. 2011 14:16
Jednatel masokombinátu připravil dodavatele a obchodního partnera o 70 milionů korun

Zlín - Krajský soud ve Zlíně poslal za rozsáhlé podvody na osm let do vězení bývalého jednatele masokombinátu Filex, který dříve sídlil v Uherském Brodě.

Dvaapadesátiletý Lubomír Frýželka měl dodavatele a svého obchodního partnera připravit dohromady o více než 70 milionů korun. Podnikateli hrozilo pět až deset let vězení.

Vyučený řezník Frýželka u soudu odmítl vypovídat. Na policii dříve uvedl, že "dodavatelům platil a dluhy tam prý nezůstaly". K soudu ho ve čtvrtek přivezla eskorta z věznice, kde si odpykává pět let za úvěrový podvod.

Obžalovaný byl také v civilním řízení zbaven způsobilosti k právním úkonům, znalec jej však shledal způsobilým chápat smysl trestního řízení.

Podle obžaloby Frýželka od listopadu 2005 do listopadu 2007 objednával či odebíral od dodavatelů suroviny pro masnou výrobu či služby s touto činností související, ačkoli si byl vědom toho, že společnost ani on nemá dostatek peněz na jejich úhradu.

Poškodil přes padesát firem

"Dodané zboží a služby neuhradil, a dodavatelům tak způsobil celkovou škodu přesahující 60 milionů korun," uvedla státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Poškozených dodavatelů je v obžalobě uvedeno celkem 51. Kromě českých firem jde o společnosti ze Slovenska, Polska, ale třeba i z Nizozemska. Podle jejich vyjádření zástupci firem neměli informace o zadlužení Filexu, který kromě dodavatelů masa či jatečních zvířat dlužil například i plynařům, energetikům, telekomunikační společnosti a vodárnám.

Škodu více než 11 milionů korun Frýželka údajně způsobil firmě Agramm, svému obchodnímu partnerovi. Podle obžaloby mu zatajil informace o skutečné finanční situaci společnosti a snažil se jej přesvědčit o vyrovnané obchodní bilanci Filexu. Poškozený tak údajně ve snaze uchránit své pohledávky vůči Filexu a podpořit jeho budoucí zisk dodal další suroviny a odkoupil splatné závazky firmy u jiných věřitelů.

Jednatele firmy Agramm Romana Koubka prý Frýželka ujišťoval o tom, že nedostatek peněz ve Filexu je jen přechodný. Kromě obchodní bilanci vylepšujících fiktivních pohledávek tvrdil, že má přislíbenou dotaci šest milionů a zpětný leasing za 15 milionů Kč. Žádné peníze ale nepřišly.

Na začátku září 2007 navíc vzplála provozovna Filexu ve Vazové ulici v Uherském Brodě. "Na místě byly nalezeny tlakové lahve s propan-butanem, nádoby s benzinem a pneumatiky. Od počátku bylo zřejmé, že se jedná o úmyslně založený požár," řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Plameny zničily hlavně vnitřní výrobní prostory včetně uskladněného masa, strojů a chladicích zařízení. Škoda byla vyčíslena asi na 15 milionů.

Společnost Filex se v prosinci 2007 ocitla v konkurzu, který byl ale předloni v létě pro nedostatek majetku úpadce zrušen. "Je evidentní, že společnost byla přivedena k totálnímu krachu. Můžeme se jen domnívat, kde ty peníze skončily," dodala Nesvadbová. Stoprocentním vlastníkem Filexu je od prosince 2007 slovenská firma LIST SW.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy