Policie hledala další kostry u Dobronína georadarem

ČTK ČTK
24. 3. 2011 14:55
Spolu s odborníky prověřovali místa zakreslená posledním pamětníkem údajného masakru
První masový hrob byl odkryt loni v srpnu. Policie zjišťuje, jestli se v okolí nenachází další.
První masový hrob byl odkryt loni v srpnu. Policie zjišťuje, jestli se v okolí nenachází další. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín - Policisté prohledávali spolu s odborníky za pomoci georadaru další lokalitu u Dobronína, kde mohou být uloženy pozůstatky zmasakrovaných Němců.

Na průzkumu se podíleli odborníci z brněnské Masarykovy univerzity. "Výsledky budou k dispozici za několik dnů," řekl vyšetřovatel případu Michal Laška.

Průzkum se uskutečnil na dvou místech za železničním viaduktem po obou stranách Zlatého potoka. Místo zakreslil do mapy Johann Niebler, dobronínský rodák odsunutý do Německa.

Signály z přístroje podle kriminalisty označí různé anomálie, které se v dané lokalitě vyskytují, a mohou odhalit místa, kde by se případně mohly nacházet kosterní pozůstatky obětí.

V lokalitě Budínka u Dobronína byly kosterní pozůstatky Němců vyzvednuty loni v srpnu z masového hrobu z konce druhé světové války. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Stanovením DNA profilu z kostí, který by umožnil identifikaci obětí, se v současné době zabývá Kriminalistický ústav v Praze. Výsledky rozboru zatím nejsou dokončeny. Měly by být hotovy koncem března.

 

Právě se děje

Další zprávy