Němci chtějí otevřít další případ české poválečné msty

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 9. 2010 12:20
V Ostravě mělo být zabito 231 civilistů. Jejich těla prý leží před hejtmanstvím
V parku před hejtmanstvím je prý další masový hrob
V parku před hejtmanstvím je prý další masový hrob | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Organizace Shromáždění Němců, která zastřešuje německé komunity v Česku, požaduje otevření případu údajného poválečného masakru v Ostravě, při němž mělo být zavražděno 231 civilistů.

Po ostravské policii Němci požadují řádné prošetření případu, podobně jako k tomu bylo při nedávném vyšetřování masakru v Dobroníně na Jihlavsku.

Radnice by zase podle nich měla nějak označit místo posledního odpočinku německých civilistů.

O případu informoval časopis Týden, podle kterého se má masový hrob nacházet v parku před moravskoslezským hejtmanstvím, kde byl dříve městský hřbitov.

Podle týdeníku existuje záznam z archivu Ministerstva vnitra, který masakr dokazuje. Němci z internačního tábora Henke měli být surově vražděni a v noci tajně pohřbívání u zdí hřbitova.

V dokumentu, který v roce 1997 zveřejnil v archivním sborníku historik Mečislav Borák, byl prý dokonce i jmenný seznam 231 zavražděných civilistů.

"Máme kontakt se svědkem, který mrtvoly musel do těch jam házet," řekl časopisu Hans Mattis, který bude od října Shromáždění Němců předsedat.

Ostravská policie ani radnice se dosud případem nezabývaly. "O hromadném pohřebišti ostravských Němců nic nevím. Na radnici působím dvanáctý rok, ale nepamatuji, že by se o případu někdy jednalo," řekl nejstarší radní ostravského magistrátu Milan Weber.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy