Politici pochybně utrácejí, i když mají na krku policii

Petr Holub
27. 8. 2010 6:00
Ústecký holding Krajská zdravotní kopíruje podezřelý způsob, jakým zadal zakázku na přístroje

Ústí nad Labem - Holding Krajská zdravotní, v jehož čele sedí krajští politici z ODS a z ČSSD, opakuje navzdory policejnímu vyšetřování podezřelý způsob, jakým nakupuje přístroje pro nemocnice. 

Protikorupční policie vyšetřuje předražený nákup přístrojů v Ústí nad Labem už rok, přesto tamní zdravotníci v létě zopakovali stejný postup. Právě ten, který detektivové prověřují.

Koncem června vyhlásil holding Krajská zdravotní z Ústí nad Labem veřejnou soutěž na nákup stovky přístrojů, za které chce zaplatit 158,5 milionu korun.

Podle informací Aktuálně.cz se 11. srpna otevíraly obálky se dvěma nabídkami, ze kterých jedna nesplnila zadávací podmínky a druhá nabízela dodávku přístrojů přesně za cenu, kterou Krajská zdravotní poptávala.

Pokud holding nabídku přijme, zopakuje se postup z jara roku 2009. Tehdy nakoupila přístroje od konsorcia Hospimed/Puroklima za 420 milionů korun, i když je mohla pořídit o třetinu laciněji.

Tentokrát nakupuje od Hospimedu za 160 milionů přístroje, které jsou na trhu k dostání v celkové ceně pod sto milionů.

Dva týdny bez rozhodnutí

Krajská zdravotní nechce průběh zakázky komentovat.

Mluvčí Jiří Vondra to zdůvodňuje, že nemocniční manažeři v čele s krajskými radními za ČSSD a ODS ještě o vítězi nerozhodli. „Nyní běží lhůta posuzování a vyhodnocení podaných nabídek hodnotící komisí.  Výběr nejvhodnější nabídky je na samém začátku celého procesu," uvedl Vondra.

Část videogastroskopu, přístroje, který se do Ústí kupuje.
Část videogastroskopu, přístroje, který se do Ústí kupuje. | Foto: internet

Účast v soutěži potvrdil majitel Hospimedu Jindřich Řehák. „Účastníme se sedmdesáti procent všech soutěží na dodávky přístrojů, tak předpokládám, že jsme se zúčastnili také v Ústí," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz. O průběhu soutěže prý nemá bližší informace.

Jediným konkurentem má být společnost Pharmakon. Majitel Vladimír Zika nenašel celý týden čas, aby svou účast písemně či telefonicky potvrdil nebo vyloučil. „Bohužel má jednání," vysvětlovala opakovaně jeho asistentka Michaela Sýkorová.

Pokud se Pharmakon soutěže skutečně zúčastnil, pak pouze jako „křoví".  Krajská zdravotní připouštěla v soutěžních podmínkách jen uchazeče, který někdy v posledních třech letech uskutečnil dodávku přístrojů za 70 milionů korun. Největším obchodem Pharmakonu byla v posledních letech podle databáze ministerstva financí dodávka přístrojů do Vinohradské nemocnice za 32 milionů.

Videogastroskop, enteroskop a duodenoskop

Aktuálně.cz má k dispozici neveřejný seznam přístrojů, které si Krajská zdravotní objednala.

Nejdražší je CT pro teplickou nemocnici, které lze podle dotázaných expertů pořídit za 15 milionů korun. Nová gama kamera pro chomutovskou nemocnici je na trhu k dispozici za 10 milionů, výměna chomutovkého CT jde pořídit za osm milionů. Poslední větší položkou je výměna skiagrafu pro nemocnici v Děčíně za pět milionů.

Nemocniční holding objednal několik přístrojů v hodnotě od půl do dvou tří milionů, například dva rentgeny, dvě laparoskopické věže, ultrazvuk, několik videogastroskopů, duodenoskop a enteroskop.

Padesát položek jsou monitory pro operační sály v cenách od sta do dvou set tisíc. Součet za všechny přístroje nedosahuje ani zmíněných 100 milionů.

Vize přestává být snem

Loňskou zakázku za 420 milionů šetří kromě protikorupční policie také ministerstvo financí, které si najalo auditorskou společnost Deloitte.

Někdejší ministr financí Eduard Janota měl obavu, že kvůli podezření z korupce půlmiliardovou dotaci neproplatí Evropská komise, jejíž protikorupční agentura OLAF ústecký případ rovněž sleduje.  

Také letošní zakázku za 160 milionů má financovat evropský regionální fond s názvem „Vize přestane být snem".

Protikorupční policie odmítá komentovat zprávu, že si vyžádala podklady také k nové zakázce. „O případu Krajská zdravotní neposkytujeme žádné informace," vysvětlil mluvčí Roman Skřepek.

 

Právě se děje

Další zprávy