Varnsdorfští opět protestovali. Kvůli zásahu policie

ČTK ČTK
12. 9. 2011 19:00
Použití vodního děla a pyrotechniky proti davu bylo podle nich neadekvátní
Ve Varnsdorfu přešla demonstrace v pochod k romským ubytovnám a střety s policií.
Ve Varnsdorfu přešla demonstrace v pochod k romským ubytovnám a střety s policií. | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Na 200 lidí ve Varnsdorfu v pondělí odpoledne protestovalo proti sobotnímu zásahu policie při protiromské demonstraci.

Podle nich bylo použití vodního děla a pyrotechniky proti davu obyvatel neadekvátní. Navíc si stěžovali na nerovný přístup policie, která prý přečiny Romů řeší mnohem mírněji.

Protest asi po 20 minutách ukončili před služebnou policie a v poklidu se rozešli. Podle policejní mluvčí Petry Trypesové se vše odehrálo v poklidu.

Skupinka demonstrantů po ukončení akce šla až dovnitř policejní budovy. Prý podat trestní oznámení pro podezření, že na ně z okna jedné z ubytoven hajoval jeden z Romů. Za několik minut ale byli opět venku. Jeden z organizátorů vykřikoval, že další demonstraci svolává na sobotní odpoledne.

Policie byla na dnešní protest připravena, v záloze měla zhruba 150 až 200 členů, zasahovat ale nemusela. "Se zásahy proti místním jsme opatrní, je to něco jiného než proti radikálům," uvedla mluvčí ústeckého policejního ředitelství Jarmila Hrubešová.

Pět lidí z protiromského pochodu obviněno

Policie obvinila za sobotní protiromský pochod ve Varnsdorfu pět lidí. Tři z nich viní z útoku na policistu, další dva z propagace zakázaných hnutí, protože měli na oblečení zakázané symboly. Odpoledne to řekla mluvčí ústeckého policejního ředitelství Jarmila Hrubešová.

Dvěma z útočících hrozí až šestiletý trest za použití zbraně.

Jeden z nich, pětatřicetiletý muž z Hradce Králové, na policisty při silniční kontrole u Dolního Podluží dvakrát vystřelil z plynové pistole. Nikdo nebyl zraněn.

Stejně ohodnotili vyšetřovatelé i pětadvacetiletého mladíka, který ve Varnsdorfu házel po policistech a jejich autu kameny, a navíc je stíhán za poškození cizí věci. Čtyřletý trest za napadení úřední osoby hrozí sedmačtyřicetileté ženě.

Další dva muži, jednatřicetiletý a třiatřicetiletý, byli obviněni z propagace zakázaného hnutí a hrozí jim až tříletý trest. "Měli na sobě trička se zakázanou tématikou," uvedla Hrubešová.

Další dvě podobná obvinění možná ještě padnou za pochod v Novém Boru.

Podívejte se, co se odehrálo ve Varnsdorfu:

Ohlášená demonstrace přešla v neohlášený pochod

Akce do tři severočeských měst svolala na sobotu 10. září nacionalistická Dělnická stana sociální spravedlnosti. Na své druhé zastávce ve Varnsdorfu však přešla demonstrace v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií.

Ta použila k rozhánění davu vodní dělo, dělobuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno sedmatřicet lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy