Varnsdorfem létaly kameny, dav rozehnalo vodní dělo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 9. 2011 21:15
Pravicoví extrémisté házeli ve Varnsdorfu po policistech dlažební kostky a cihly
Na mostě přes řeku Mandavu ve Varnsdorfu brání policisté lidem proniknout k ubytovně obývané Romy
Na mostě přes řeku Mandavu ve Varnsdorfu brání policisté lidem proniknout k ubytovně obývané Romy | Foto: Ondřej Besperát

* situaci sledujeme v online reportáži, najdete ji níže v článku

Nový Bor/Varnsdorf/Rumburk - Tři města na severu Čech v sobotu zažila protiromské akce organizované Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

V Novém Boru na Českolipsku a ve Varnsdorfu a Rumburku v okrese Děčín v sousedním Ústeckém kraji měli policisté pro zvládnutí situace připraveno dohromady asi 600 lidí z celé České republiky.

Jako první odstartoval v 13:00 pochod extremistů v Novém Boru. Pak se příznivci DSSS sešli v 17:00 na náměstí ve Varnsdorfu a jako poslední proběhla od 18:30 demonstrace v Rumburku.

Zatímco v Novém Boru a Rumburky proběhly akce bez potíží, ve Varnsdorfu se demonstrace změnila v nepovolený pochod a dav házel na policisty lahve a kamení. Těžkooděnci proti nim použili i vodní dělo.

Prohlédněte si, jak probíhaly páteční protesty ve Varnsdorfu:

Naši reportéři situaci sledovali v online reportáži:

21:15 - Online reportáž končí, děkujeme za pozornost. Další detaily o průběhu demonstrací i policejního zákroku přineseme zítra ráno.

21:10 - Minimálně statisíce korun navíc zřejmě stály policii dnešní mítinky pravicových radikálů na severu Čech, potvrdila mluvčí policie v Ústeckém kraji Jarmila Hrubešová. V terénu bylo nasazeno zhruba 600 policistů, tedy stejně jako na dvou dosavadních zářijových mítincích dohromady. Ty stály policii podle Hrubešové navíc 600 000 korun.

20:18 - Dav, který demonstroval kolem ubytovny ve Varnsdorfu, se už rozptýlil. Policie oblast kolem ubytovny uzavřela, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Místní obyvatelé podle něj mají pocit, že proti nim policisté zasahovali zbytečně radikálně. Nejčastějším heslem, které dav skandoval, bylo "My jsme tady doma".

20:11 - Podle mluvčího policejního prezidia Jana Melši policisté během sobotních protiromských demonstracích na severu Čech zadrželi či předvedli k výslechu 21 lidí, z toho čtyři podezírají z trestného činu.

20:05 - Podle ministra vnitra Jana Kubiceho se násilí proti policistům ve Varnsdorfu téměř neúčastnili místní obyvatelé. "Šlo o občany z jiných částí republiky než ze Šluknovska," řekl v České televizi s tím, že je rád, že místní obyvatelé k násilí nesáhli. "To násilí dělaly jen asi desítky lidí," dodal.

20:02 - V Rumburku proběhla nahlášená demonstrace radikálů od půl sedmé bez problémů, uvedla Česká televize. Shromáždění trvalo asi půl hodiny.

19:20 - Dav už sestává jen z místních lidí a přesunul se k ubytovně na ulici T. G. Masaryka. Za skandování Čechy Čechům před ní stojí asi tři stovky lidí, od budovy je dělí kordon policistů.

19:00 - Podle ČT použili radikálové při útoku na policii dělobuchy a zbraně, které měli skryty v domech, kolem kterých pochod prošel.

18:45 - Situace poblíž ubytovny Sport, kterou hlídá policejní kordon a vodní dělo, se uklidnila, dav se postupně rozchází. Policie z davu vytáhla několik nejagresivnějších útočníků.

18:25 - Útok na policii, ke kterému použili radikálové i dlažební kostky a cihly, momentálně ustal.

18:20 - Poté, co radikálové za skandování "Nic než národ" začali na těžkooděnce házet kamením, přešla policie do protiútoku. Použila dělbuchy i vodní dělo. Ke střetu došlo asi 150 metrů od ubytovny Sport.

18:15 - Zástup přešel přes řeku Mandavu k policejnímu kordonu, na který zaútočil. Podle reportéra házel po policii skleněné i plastové láhve. Policisté odpověděli salvou dělobuchů a na místo dorazilo i vodní dělo. To zatím policie nepoužila.

18:05 - Průvod se vyhnul Masarykově ulici, kde bydlí na 250 Romů a směřuje k ulici, kde stojí další dům, kde žijí Romové - ubytovna Sport. Ta byla při včerejší nepovolené demonstraci podle reportéra Aktuálně.cz zatarasena kordony elitních policistů ve vzdálenosti několik set metrů od budovy.

17:50 - Schromáždění ve Varnsdorfu skončilo. Asi dva tisíce lidí se z Benešova náměstí průvodem vydalo k Masarykově ulici, kde bydlí asi 250 Romů. Podle reportéra Aktuálně.cz tvoří dav asi ze tří čtvrtin místní lidé, členů a sympatizantů DSSS sem přijelo z Nového Boru jen dvě až tři stovky. Cestou na průvod dohlížejí těžkooděnci.

17:20 - Na varnsdorfké náměstí dorazili příznivci DSSS a smísili se s místními příznivci. Shromáždění teď čítá tsíc až patnáct set hlav. "Je tu asi o třetinu méně lidí, než při včerejší nepovolené akci," odhaduje reportér Aktuálně.cz. Předseda DSSS Tomáš Vandas má projev, situaci od radnice pozoruje ministr vnitra Kubice. "Jde teď o to, jestli se pochod vydá k ubytovnám, jako se to stalo včera," tvrdí reportér Tomáš Netočný.

17:05 - Podle ČT policie zatkla celkem šest radikálů, a posily přesunuje do Varnsdorfu, kde jsou už na místě jsou psovodi i policisté na koních. Vyjádřit svůj názor na soužití s Romy přichází další lidé, mezi nimi odle ČT i důchodci a děti.

17:00 - Policie zastavila dnes odpoledne autobus s demonstranty při přejezdu z pochodu organizovaného Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) v Novém Boru na další shromáždění ve Varnsdorfu. Jeden z nich vyběhl z autobusu a začal údajně po hlídce střílet z plynové pistole, policie ho zadržela. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Policie na cestě mezi oběma městy kontroluje na dvou místech všechna projíždějící auta. Zabavila podle Hrubešové asi 12 zbraní, jako jsou nože, kladivo, teleskopický obušek nebo mačeta. Na místě je asi 300 policistů, dorazí i posily z Nového Boru.

Dalších 13 zbraní zajistili policisté již před shromážděním DSSS v Novém Boru. Podle policejní mluvčí libereckého kraje Vlasty Suchánkové šlo zejména o kapesní nože a pepřové spreje. Také v Novém Boru již policie dva pravicové extremisty zadržela, nyní je vyslýchá. Měli totiž podle Suchánkové na oblečení symboly nacistického hnutí ze 30. let.

16:40 - Na Benešově náměstí ve Varnsdorfu se scházejí místní příznivci krajní pravice. Většinou mladí lidé postávají na chodnících a zřejmě čekají na příjezd radikálů z DSSS z Nového Boru. Reportér Tomáš Netočný hlásí, že na místě je už i ministr vnitra Jan Kubice. "Pokud vím, je to první vládní politik, který na Šluknovsko přijel přímo během protestů," tvrdí reportér, který dění v oblasti systematicky sleduje. Místa, kde bydlí nejvíce Romů -tedy Masarykovu ulici a ubytovnu v bývalém hotelu Sport - hlídají policejní těžkooděnci.

15:45 - Průvod se vrátil zpět na nádraží, kde se z větší části rozešel. Malá část pravicových radikálů se ale vydala ke svým autům na parkovišti u supermarketu na kraji města, které je nedaleko od ulice Severní, kde bydlí i romské rodiny. Naproti extrémistům vyšlo několik členů iniciativy Násilí není řešení a chvíli na sebe oba tábory pokřikovaly. Tři nebo čtyři extrémisté se pak pokusili ubytovnu oběhnout a dostat se k ní zezadu. "Došlo ke krátké honičce, policisté je ale zadrželi a legitimitimovali. Romové to pobaveně komentují z oken a balkónů. Jinak je klid, žádné facky nepadají," hlásí náš reportér z místa. "Můj odhad? Radikálové si dají pivo a vydají se do Varnsdorfu."

15:30 - Organizátoři akce poděkovali za účast a pozvali přítomné na další akce ve Varnsdorfu a Rumburku.

15:10 - Na několika místech v Novém Boru jsou vyvěšeny bílé plakáty s heslem "Proti násilí bez extrémismu." "Jsou nejméně na deseti místech podél trasy pochodu, největší je na komíně u nádraží," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Neonacisté nesou transparenty s heslem "Cikáni útočí - řekněme dost".

15:05 - Podle ČT se někteří neonacisté chystají zpět směrem na nádraží. Trasu mají naplánovánu kolem baru, kde nedávno došlo k útoku Romů mačetami, který celý neklid na Šluknovsku spustil. Na náměstí Míru se po projevu předsedy DSSS Tomáše Vandase střídají řečníci.

14:55 - Asi 50 sympatizantů iniciativy Nenávist není řešení se přesunuli k domům, kde bydlí romské rodiny. Přichystali menší piknik a v čele s kakazatelem Českobratrské církve evangelické Mikulášem Vymětalem diskutují s asi 15 Romy. "Nalehko", pěšky a jen v košili, se přišel k domům podívat i ministr vnitra Jan Kubice.

14:30 - Akce iniciativy Nenávist není řešení skončila. Zda demonstraci policie zvládá, přijel na místo zkotrolovat ministr vnitra Jan Kubice. Podle něj má sbor vše pod kontrolou.

14:25 - Před začátkem pochodu vyzval jeden z organizátorů příznivce DSSS, aby se nenechali vyprovokovat k případnému střetu s Romy. Na pravicové extremisty dohlíží několik desítek policistů. Pochod provázejí těžkooděnci, nad městem situaci kontroluje vrtulník. Akci v Novém Boru, stejně jako další plánovaná shromáždění ve Varnsdorfu a Rumburku v okrese Děčín v sousedním Ústeckém kraji, vyhodnotila policie jako nebezpečné. V pohotovosti jsou další stovky policistů včetně pořádkových jednotek, psovodů nebo antikonfliktního týmu.

14:05 - Po deseti minutách dorazil pochod extrémistů za doprovodu policejních těžkooděnců na náměstí v Novém Boru. Čekalo tu zhruba 400 až 500 místních, kteří průvod uvítali potleskem, který reportér Ondřej Besperát označil za "krátký ale intenzivní." Všiml si jedné německé policistky, neonacisty z Německa, kteří slíbili na demonstraci přijet, však zatím neviděl.

14:00

- Na poklidném shromáždění na podporu Romů pořádaném iniciativou Nenávist není řešení se před romskou ubytovnou v Severní ulici diskutuje, už se i zpívalo. Mezi účastníky je například senátor Jaromír Štětina, Ondřej Liška a Matěj Stropnický ze Strany zelených či ředitel agentury pro sociální vyčleňování Martin Šimáček. Z Prahy dorazil do města aktivisty speciálně vypravený autobus. Také tato skupina se chce později přesunout do Rumburka.

13:45 - Průvod asi tří stovek extrémistů se vydal na zhruba 700 metrů dlouhý pochod směrem k náměstí. Skandují se hesla "Stop černému rasismu", "Nic než národ", "Češi pojďte s námi", "Cigáni do práce".

13:30 - Na nádraží se už v hloučcích shromáždilo podle odhadů reportéra na tři stovky extrémistů. Stranou stojí desítky místních, kteří "vypadají jako sympatizanti." Výzva zmocněnkyně pro lidská práva, aby se místní akce nezúčastnili, tak zřejmě zabrala jen částečně. Parkoviště na náměstí je vyklizeno a místo vyhrazené pro demonstraci je obehnáno policejní páskou, kterou stráží těžkooděnci. Na hlavní třídě, která k náměstí od nádraží vede, čeká na průvod extrémistů několik diváků z řad místních obyvatel.

13:05 - U nádraží v Novém Boru se sešla asi stovka lidí, asistuje jim zhruba stejný počet policistů a asi padesát novinářů, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Situace je podle něj klidná.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy