V Litoměřicích zemřel na prasečí chřipku starší muž

ČTK ČTK
16. 1. 2013 11:59
Jde o první letošní oběť v kraji, celkově si chřipka vyžádala už 18 mrtvých
Vakcína proti prasečí chřipce.
Vakcína proti prasečí chřipce. | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - V Litoměřicích zemřel muž na prasečí chřipku. Jde o první letošní oběť v kraji. 

V litoměřické nemocnici v úterý tomuto onemocnění podlehl sedmašedesátiletý pacient, uvedl krajský hygienik Josef Trmal.

Podle informací ministerstva zdravotnictví zemřelo na komplikace chřipky v Česku od počátku zimy 17 lidí, litoměřický muž je tak 18. obětí.

Postižené chřipkou jsou podle Trmala veškeré okresy Ústeckého kraje. K minulému pátku bylo v Ústeckém kraji hlášeno 10 201 případů chřipky. Nejhorší situace je v okresech Louny a Teplice. Na Lounsku chřipka překročila hranici epidemie.

Muž, který zemřel v Litoměřicích na chřipku způsobenou virem H1N1, tedy virem prasečí chřipky, byl podle Trmalových informací kuřák.

"To je samo o sobě rizikový faktor," zmínil. V celém kraji hygienici evidují čtyři pacienty s vážným průběhem chřipky, všichni jsou nakažení virem H1N1. Pátý nemocný, který se pravděpodobně nakazil stejným virem, pochází z Lounska, je ale hospitalizován v nemocnici ve středočeském Slaném.

"Jak to bude pokračovat, nám řeknou páteční čísla. Myslím, že pokračovat to bude," odhaduje Trmal. Podle jeho názoru by do počtu onemocnění mohlo zasáhnout počasí. "Začalo mrznout, takže by mohlo dojít ke zpomalení šíření s tím, že až se zase oteplí, bude to pokračovat," uvedl hygienik.

Vlna chřipek letos odstartovala už po Novém roce. To je nezvyklé. "Vždycky jsme to vídali tak od čtvrtého týdne po Novém roce," upozornil Trmal.

Oproti prvnímu lednovému týdnu nemocných v kraji přibylo o více než 62 procent, v některých okresech byl ale nárůst daleko výraznější, například na Teplicku o 97 procent. "Jsme na tom přibližně stejně jako zbytek republiky," informoval Trmal.

Podle jeho odhadu by se ale chřipkové období letos mohlo táhnout déle než obvyklé čtyři týdny, uvažuje o šesti či sedmi týdnech. "Je to jen moje úvaha, nemám to nijak potvrzené," dodal.

Kvůli chřipkám platí až do odvolání zákaz návštěv na některých odděleních většiny nemocnic v kraji. V Krajské zdravotní, která spravuje nemocnice v Ústí, Děčíně, Chomutově, Mostě a Teplicích, návštěvy nesmí k pacientům na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče a dětských odděleních, podobně je tomu v Litoměřicích.

V roudnické nemocnici se zákaz vztahuje také na ošetřovatelská lůžka na chirurgii a léčebnu dlouhodobě nemocných. V žatecké nemocnici jsou pro návštěvy uzavřena všechna oddělení kromě gynekologického.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy