Obžaloba: Sestra vraždila pacienty, aby si ulehčila práci

ČTK ČTK
7. 4. 2015 10:41
Zdravotní sestra podle obžaloby zabila podáním draslíku šest lidí. Vraždy se staly na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice v Rumburku.
Zdravotní sestra z Rumburku u soudu.
Zdravotní sestra z Rumburku u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Bývalá zdravotní sestra podle obžaloby zabíjela bezmocné pacienty v Lužické nemocnici v Rumburku, aby si ulehčila práci.

Šest pacientů jednotky intenzivní péče usmrtila draslíkem, poprvé údajně vraždila v roce 2010. Ženě hrozí až doživotní vězení.

Všechny vraždy se odehrály na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice a oběti byly vysokého věku a potřebovaly neustálou péči.

Sestra není duševně nemocná

Obžalovaná sestra všem vpravila do krevního oběhu draslík. "Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavu srdeční činnosti a smrt," píše státní zástupce v obžalobě.

Znalci u obžalované neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu. Státní zástupce tvrdí, že si chtěla ulehčit v práci. "Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči této pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči," popisuje žalobce jednotlivé vraždy.

Oběťmi zdravotní sestry bylo pět žen a jeden muž. Poprvé podle obžaloby vraždila v lednu 2010, pak na konci roku 2011, v dubnu 2012 a třikrát od února do června loňského roku. Žena byla původně stíhaná právě pro poslední vraždu.

Vyšetřování prokázalo, že pacientku zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt.

Znalecké posudky jsou klíčovými důkazy

Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků.

Klíčovým důkazem byly znalecké posudky. "Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi," řekl už dříve státní zástupce František Stibor.

Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG.

Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11. U pěti z nich nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy.

Státní zástupce podal obžalobu na konci minulého týdne. "Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo," řekla mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy