Pryč s ředitelkou! Litoměřičtí žáci opět demonstrují

ČTK ČTK
1. 9. 2011 11:43
Učitelé prošli demonstrací s psími náhubky, ředitelka jim zakázala mluvit
Problémy na litoměřickém gymnáziu trvají. Na snímku květnový protest před ředitelnou proti odvolání učitele.
Problémy na litoměřickém gymnáziu trvají. Na snímku květnový protest před ředitelnou proti odvolání učitele. | Foto: www.youtube.com

Litoměřice - Demonstrací studentů a učitelů začal školní rok na litoměřickém gymnáziu. Několik stovek lidí tam protestovalo proti působení ředitelky Evy Bulasové.

"Máme podporu napříč všemi věkovými skupinami. Odhadem 200 studentů nešlo ráno do hodin," řekl zástupce protestujících studentů Jakub Sommerschuh.

Asi dvě desítky učitelů prošly před začátkem demonstrace do budovy školy s psími náhubky na ústech.

Ředitelka jim totiž zakázala na demonstraci vystoupit a promluvit. Navíc nesmí před 15. hodinou opustit školu.

Je to totalita, říkají studenti

Podle zástupce rodičů Martina Šimsy dnešním dnem vstoupila v platnost nová školní směrnice, která učitelům zakazuje mluvit o situaci na škole s veřejností a především se sdělovacími prostředky bez předchozí konzultace s ředitelkou.

Studenti přirovnávají situaci k roku 1989. Sommerschuh při svém projevu připomněl, že lavinu tehdejších změn také strhli studenti.

Desítky studentů podle řečníků přestoupily přes prázdniny na gymnázium do Lovosic. Velká část studentů těsně před osmou hodinou zamířila do budovy školy.

Za odvolání ředitelky se postavili žáci, učitelé, rodiče i zástupci města Litoměřice. Kritizují ji za špatné zacházení s nadačním fondem školy, neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků, propouštění těch starých a zadávání zakázek.

Učitelé na ředitelku dokonce podali trestní oznámení. Podle nich zmanipulovala zakázku na rekonstrukci podlahy sportovní haly. Vyhrála ji firma, ve které pracuje ředitelčin manžel.

Ředitelku chrání kraj

Odpůrci ředitelky Bulasové kritizovali, že podle nich byla na své místo dosazená politicky. Stejně jako vedení kraje je i Bulasová členkou ČSSD.

A jsou to právě představitelé ústeckého kraje ze sociální demokracie, kteří odmítají ředitelku propustit. "Pro odvolání ředitelky jsou v zákoně jasně dané důvody. A paní Bulasová to zatím nenaplnila, takže ani není možné ji odvolat," uvedl v červnu krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD).

Na demonstraci dorazili i někteří politici. Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) slíbil, že pokud se za rok po krajských volbách změní vedení kraje, ředitelka ve škole nezůstane ani pět minut.

Vystoupil i náměstek hejtmanky Arno Fišera (ČSSD). "Myslím si, že paní ředitelka Bulasová by měla odejít, protože nezvládla svou roli lidskou a manažerskou," řekl shromážděným Fišera. Dodal ale, že to není možné, dokud rada kraje nebude mít důkaz, že pro odvolání jsou zákonné důvody.

Přišli také poslanec Jaroslav Foldyna a krajská radní Jana Ryšánková (oba ČSSD). Z davu přihlížejících se ale ozývala nelibost s tím, že se politici snaží na podpoře gymnázia získávat kladné body.

Protesty zatím nikam nevedly

Odpůrci ředitelky protestovali proti jejímu setrvání ve funkci již několikrát. V červnu se vydali i na krajské zastupitelstvo. Odvolání ředitelky sice nedosáhli, ale kraj kvůli nim zřídil speciální pracovní skupinu.

Na základě jejích zjištění se před týdnem znovu sešla rada kraje. Potvrdila ale své rozhodnutí ředitelku neodvolat. Studenti dnes oznámili, že se opět chystají vystoupit na jednání zastupitelstva 7. září.

Radní Jakubec ve středu přes média vyzval vedení města Litoměřic, které rozhodnutí rady kraje v situaci gymnázia dlouhodobě kritizuje, aby si školu převzalo.

"Pokud si vedení Litoměřic myslí, že je ta škola řízena špatně, mají možnost si ji nechat převést na sebe," okomentoval kritiku Jakubec.

Starosta města Ladislav Chlupáč dnes řekl, že takový proces by byl byrokraticky velmi náročný a trval by podle odhadů nejméně jeden rok. Navíc by mohl být problém, že peníze z ministerstva školství rozděluje právě kraj.

 

Právě se děje

Další zprávy