Policisté našli rámy z ukradených Fillových obrazů

ČTK ČTK
23. 11. 2011 9:14
Podle policie by skutečnost, že se zloději rámů zbavili, svědčila o neprofesionalitě
Obrazy zmizely v pátek ráno ze zámku Peruc
Obrazy zmizely v pátek ráno ze zámku Peruc | Foto: Město Slaný

Peruc (Lounsko) - Policie má rámy z obrazů, jež s velkou pravděpodobností sundali zloději z děl Emila Filly. Ležely u vísky Byseň nedaleko Peruce, kde zloději v pátek ráno čtyři Fillovy obrazy za desítky milionů korun ukradli z výstavní síně v zámku.

Informace přinesl server iDnes.cz. Krajští kriminalisté si v pondělí rámy odvezli k expertize, která má potvrdit, jestli jde určitě o rámy z ukradených děl.

"Části různých rámů našel v ovocné aleji sedmašedesátiletý muž," řekla serveru kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

Důchodce policii nález ohlásil v neděli krátce po druhé hodině odpoledne a kladenská policie obratem informovala kolegy z Ústeckého kraje.

Muže na vnějších rámech obrazů upoutaly štítky ze žlutého kovu, uvedl server. Jestli ukazují na to, že rámy pocházejí z odcizených obrazů, nechce sdělovat ani ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková, která výstavní síň v Peruci spravuje.

Nalezené rámy z obrazů jsou vnější, není to tedy dřevo, na kterých jsou obrazy napnuté.

"Jestli se rámů zbavili, svědčí to o jejich neprofesionalitě a nahrává to spíše tomu, že nešlo o krádež na objednávku," řekl iDnes.cz expert z aukční síně Vltavín Robert Hédervári.

Obrazy mohly mít cenu až 80 milionů

Zloději si vybrali čtyři z nejcennějších Fillových děl, zbylé desítky exponátů nechali bez povšimnutí. Z pamětní síně zmizely obrazy Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946). Podle některých odhadů by mohly mít dohromady cenu 50 až 80 milionů korun.

Obrazy nebyly pojištěné. Podle odborníků jsou nyní prakticky neprodejné. Policie po nich vyhlásila celostátní pátrání a upozornila i kolegy v zahraničí.

Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na tuzemských aukcích. Nejvyšší ceny dosáhlo loni Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu korun (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v České republice.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy