Zloději vyloupili zámek Peruc, zmizel Filla za miliony

Domácí Domácí
18. 11. 2011 15:02
Hodnota obrazů se pohybuje mezi 50 až 80 miliony korun, galerie je neměla pojištěné
Zámek chátrá, není důvod tu zbylé obrazy nechávat, tvrdí ředitelka galerie.
Zámek chátrá, není důvod tu zbylé obrazy nechávat, tvrdí ředitelka galerie. | Foto: Město Slaný

Peruc - Ze zámku v Peruci na Lounsku zloději ukradli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly. Jejich cena se podle ředitelky galerie pohybuje mezi 50 až 80 miliony korun. Obrazy nebyly pojištěné, jejich vlastníkem je Ústecký kraj.

Zbylá díla Galerie Benedikta Rejta z bezpečnostních důvodů odstěhuje do jiných hlídaných prostor, sdělila Aktuálně.cz ředitelka Alice Štefančíková.

Ke krádeži došlo v pátek nad ránem. "Z taktických důvodů nebudeme upřesňovat, o jaká díla konkrétně šlo," uvedla mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Do pamětní síně peruckého zámku se zloději vloupali již na počátku 90. let. Tehdy se však policii podařilo zasáhnout včas a zloděje dopadnout. Síň je vybavená původním mobiliářem s ukázkami z umělcovy tvorby a sbírek. Filla tuto část zámku po roce 1945 obýval, maloval hlavně okolní krajinu Českého středohoří.

Majiteli zámku jsou Britové. "Zámek jsme prodali už před pěti lety i s věcným břemenem, kterým je právě Galerie Emila Filly," řekl starosta Peruce Antonín Lanc.

Vlastníkem pamětní síně je stejně jako v minulosti Galerie Benedikta Rejta v Lounech, jejímž zřizovatelem je Ústecký kraj. "Odcizené obrazy nebyly pojištěné. Pojistná částka takovýchto uměleckých děl je velmi vysoká, a proto je problematické je pojistit," vysvětlila Aktuálně.cz ředitelka galerie. 

Zatím není jasné, jak dlouho bude pamětní síň uzavřena, Fillovy obrazy se navíc možná do Peruce už ani nevrátí.

Kde budou zbývající obrazy z Peruce vystaveny, není zatím jasné. Lounská galerie se potýká s finančními problémy a není ani zcela dostavěna, s jejich vystavením chce tak počkat na důstojnější podmínky.

Obrazy mohou skončit u soukromníka

Infobox

  • Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v Česku.
  • Za nejdražší plátno z ceněného holandského období, Zátiší s knihou, zaplatil před rokem kupec téměř 20 milionů včetně aukční provize
  • Loni bylo jeho další plátno, Zátiší s lahví Cherry, vydraženo za 16,25 milionu bez aukční přirážky a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v ČR
  • Sběratelsky zajímavé krajinářské akvarely z pozdních let však lze pořídit v řádu několika desítek tisíc korun
  • Peruc si Filla zřejmě zamiloval, protože odkázal část svého díla ve své závěti pod podmínkou, že budou vystavena právě v Peruci. V roce 1963 na zámku zřídilo Národní muzeum v Praze pamětní síň.

Obrazy významného malíře jsou asi v pěti místnostech. "Docela mě ta krádež překvapila, měli to dobře zabezpečené," uvedl starosta Lanc, který si nepamatuje, že by v minulosti z objektu nějaké výtvarné dílo zmizelo. "Objekt byl standardně až nadstandardně zabezpečen," potvrdila Štefančíková.

"Ztratil se tu a tam okap nebo nějaké železo, ale umění nikdy," řekl starosta. Celý objekt nyní střeží policisté.

"O Fillovi se hodně v souvislosti s trhem mluví, ale zdaleka ne každé jeho dílo má několikamilionovou hodnotu," říká Marcela Chmelařová, která se zabývá tuzemským trhem s uměním.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi dobře zdokumentovaná díla ze státních sbírek, na oficiálním trhu nejsou podle ní v žádném případě prodejná.

Koupit by je mohli pouze soukromí galeristé, zájemci "ze zahraničí" jsou ovšem podle Chmelařové vyloučeni. Fillovo jméno má svou výjimečnou hodnotu prakticky pouze v kontextu českého a slovenského trhu.

Je známo, že v majetku Galerie Benedikta Rejta v Lounech se nachází sběratelsky zajímavá kolekce Fillových pozdních velkoformátových akvarelů z cyklu lidových Písní a kolekce krajinářských akvarelů z Českého středohoří. Zatím však policie stále nesdělila, co přesně na Peruci postrádají.

 

Právě se děje

Další zprávy