Pochybné zakázky vyjdou draho, Ústí vrátí stamiliony

Radek Nohl Radek Nohl
29. 11. 2011 14:40
Brusel chce po Ústeckém kraji zpět peníze za předražené nákupy Krajské zdravotní
Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Ústecký kraj musí definitivně vrátit 420 milionů korun, které Krajská zdravotní získala z Evropské unie na nákup přístrojů pro svých pět nemocnic.

Rozhodla o tom Evropská komise. Brusel k tomu dovedly závěry auditu, který si nechalo zpracovat ministerstvo financí, a rozhodnutí antimonopolního úřadu. Ten letos udělil Krajské zdravotní za pochybení při koupi přístrojů pokutu ve výši 700 tisíc korun.

Komise zároveň odeslala Úřadu Regionální rady Severozápad dopis, v němž jej o svém kroku informuje. 

"Požaduje, aby byl vůči Krajské zdravotní uplatněn odvod, tedy krácení dotace. Sankce musí být vyměřena ve výši 100 procent poskytnuté dotace," řekl Aktuálně.cz Jiří Červinka, který je pověřen řízením úřadu.

Jeho mluvčí Marcela Klichová potvrdila, že nemocniční holding má vracet zmíněných 420 milionů korun.

Předraženo o 31 milionů

Ministerský audit odhalil, že nemocnice zaplatily o 31 milionů korun více, než byla obvyklá cena na trhu. Případem se navíc více než dva roky zabývá i protikorupční policie

Pokud se Krajská zdravotní, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj, rozhodne, že peníze vracet nechce, může se ještě odvolat k ministerstvu financí.

Podle poslance ODS a předsedy regionální rady Jiřího Šulce budou chtít s Bruselem i s ministerstvem ještě jednat. "Je to velmi přísné vůči Krajské zdravotní. Odvodem několika stovek milionů korun potrestáme pacienty, jinak to nepůjde," uvedl pro Aktuálně.cz.

"Evropská komise se bohužel řídila naprosto pochybným auditem firmy Deloitte. My máme dva další audity, které taky něco našly, ale není to tak zásadní," dodal Šulc.

Vedení Krajské zdravotní neustále tvrdí, že při koupi přístrojů nepochybilo. "Krajská zdravotní se ničeho nedopustila. Všechny projekty byly regionální radou několikrát kontrolované, nikdy rada neshledala jakékoliv pochybení," řekl předseda představenstva Radek Scherfer.

Severozápad pod dohledem Bruselu

Navíc i kvůli předraženým nákupům Krajské zdravotní zkontrolují bruselští úředníci 35 projektů, na které šly unijní peníze přes Úřad Regionální rady Severozápad. Pod drobnohled se mimo jiné dostane i rekonstrukce ústeckého muzea.

Evropskou komisi znepokojilo i zatčení šéfa úřadu Petra Kušnierze, který v současné době čeká ve vazbě na soud. Podle žaloby chtěl minimálně po dvou žadatelích o dotace milionový úplatek.

Jednomu z nich prý dokonce řekl, že za vyřízení dotací si účtuje deset procent z jejich výše, a když odmítl, hrozili mu jeho lidé podpálením domu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy