Paroubkův spojenec Benda ztratil v kraji poslední post

Martina Machová Martina Machová
7. 9. 2011 11:42
Byl odvolán z rady Ústeckého kraje a z výboru Regionální rady Severozápad
Petr Benda na mítinku ČSSD.
Petr Benda na mítinku ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší nejvlivnější politik Ústeckého kraje a blízký spolupracovník expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petr Benda skončil v posledních veřejných funkcích.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje jej odvolalo z rady kraje a také z výboru Regionální rady Severozápad.

Deník Aktuálně.cz o tom informoval zdroj, který se jednání zúčastnil. Jeho odvolání navrhli sami sociální demokraté, podle dalšího zdroje pro návrh hlasovala i část ODS a KSČM. Z přítomných 47 zastupitelů se pro odvolání Bendy vyslovilo 46.

Informaci vzápětí potvrdil i Petr Benda (ČSSD), který na zastupitelstvu chyběl. V té době totiž trávil svůj čas s Jiřím Paroubkem na cestě po Šluknovském výběžku, který se v poslední době dostal do popředí veřejného zájmu kvůli rasově motivovaným nepokojům.

"Jsem překvapen. Nikdo o tom se mnou nejednal a mé odvolání neprojednával ani žádný stranický orgán," řekl Benda Aktuálně.cz s tím, že mu v minulosti ani nikdo nenaznačil, že by s jeho prací v radě nebyli kolegové spokojeni.  

Bendovi v minulosti straníci vyčítali například účelové nábory takzvaných "černých duší", díky nimž chtěl pro sebe a Jiřího Paroubka udržet vliv v kraji, zastrašování oponentů nebo pokus o získání dotace na golf, který mu do té doby patřil a v němž pracovala jeho manželka. Benda účast na náborech v minulosti opakovaně odmítal.

Jak Benda odcházel

Kamil Havelka na mítinku ČSSD.
Kamil Havelka na mítinku ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Bendův pád začal letos v lednu, když jej okolnosti donutily neobhajovat post šéfa ČSSD v Ústeckém kraji. V situaci, kdy mu hrozila porážka, souboj se svým stranickým rivalem Arnem Fišerou vzdal. Stejně rezignoval i pár měsíců poté na místo předsedy představenstva ústeckého nemocničního holdingu Krajské zdravotní. V současnosti zůstal pouze předsedou teplické ČSSD.

Kontroverzního muže severočeské ČSSD ovšem vystřídal další sociální demokrat s přáteli stojícími na hranici zákona - bývalý litvínovský místostarosta, dnes zastupitel Martin Klika.

Oficiálně proto, že se angažuje v projektech kolem sídliště Janov a má tak zkušenosti s řešením napětí mezi Romy a většinovou společností.

Bývalého judistu ovšem spojuje dávné přátelství s jiným litvínovským sociálním demokratem, Kamilem Havelkou.

Přátelé radního Kliky

Deník Aktuálně.cz v době Klikova působení na litvínovské radnici napsal, že Havelkovi blízká společnost Allkon od doby, co je Klika místostarostou, do roku 2009 získala zakázky téměř za 30 milionů korun.

Kamil Havelka pak v minulosti čelil podezření, že je hlavou skupiny vymáhající výpalné v litvínovských podnicích.

Havelka v roce 2004 v TV Nova popsal svoji činnost. "Protože jsem vlastníkem bezpečnostní agentury, mám dohodu s místními majiteli o ochraně v rámci prevence," uvedl v pořadu Na vlastní oči. "Tenhle region je nemocný, takže neexistuje člověk, který by mohl s čistým štítem říci, že je poctivý. Každý má nějaké bláto na hřišti."

O účasti Havelky na vymahačských akcích vypovídal i svědek, který odvahu odnesl rozbitím hlavy palicí.

Při výpovědi Martin Láter uvedl, že mu ještě předtím, než byl zmlácen, volal Kamil Havelka. "Nejdříve mě kontaktoval pan Havelka," citoval svědkovu výpověď Mladý svět. "Celkem přátelsky mi říkal, ať od toho dám ruce pryč, ať nevypovídám."

 

Právě se děje

Další zprávy