Muž se po rvačce utopil. Rybář stráví 6 let za mřížemi

ČTK ČTK
19. 3. 2013 14:47
Pražský vrchní soud potvrdil původní rozsudek ústeckého krajského soudu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Rybář Josef Raab stráví šest let ve vězení za ublížení na zdraví muži, kterého podezíral z krádeže své loďky a který po rvačce s ním utonul v Labi.

Žalobkyně navrhovala, aby byl Raab odsouzen za vraždu, rybář zase trval na tom, aby byl zproštěn viny. Pražský vrchní soud v úterý nevyhověl ani jedné ze stran a potvrdil původní rozsudek ústeckého krajského soudu.

"Krajský soud situaci vyhodnotil naprosto správně a přiléhavě. K utopení poškozeného přispěl i obžalovaný, a to ranou pěstí, kterou nepochybně narušil motoriku poškozeného, i opakovaným potápěním jeho hlavy. Věděl o opilosti poškozeného a věděl, že je poškozený oslaben natolik, že se může utopit," zdůvodnil rozhodnutí předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Raab se loni v květnu popral u obce Hrobce na Litoměřicku s osmatřicetiletým mužem. Předtím oba dlouho popíjeli v kiosku na břehu Labe a v době nočního incidentu byli opilí.

Raab muži nejméně třikrát ponořil hlavu pod hladinu řeky, a když muž po zádech odplouval po proudu, vstoupil za ním do vody a udeřil ho pěstí do obličeje, čímž mu zlomil nos. Muže poté odnesla voda a později utonul.

Policisté Raaba původně obvinili z vraždy, a to na základě výpovědi svědkyně, která jako jediná viděla celý incident a která tvrdila, že Raab muže úmyslně topil.

Krajský soud ale její výpověď označil za nevěrohodnou, protože žena byla v době činu pod vlivem alkoholu a navíc neměla brýle, ačkoliv trpí těžkou oční vadou.

Obžalobu z vraždy proto překvalifikoval na ublížení na zdraví s následkem smrti. Odvolací soud mu v úterý dal za pravdu.

V minulosti čtyřikrát trestaný

Raab, který byl v minulosti čtyřikrát trestaný za drobné delikty a který se podle znalců nechá snadno vyprovokovat, konflikt přiznal. Na smrti muže prý ale nenese žádný podíl. Odmítl například, že by ho udeřil pěstí.

"Jsem nevinný, nikoho jsem neudeřil, nikoho jsem nemlátil. Mám sedět šest let za to, že jsem nic neudělal?" ptal se soudců ve své dlouhé závěrečné řeči, při níž se rozplakal.

Soudy Raabovi uložily trest při spodní hranici zákonné sazby, která činí pět až deset let. Zároveň rozhodly o tom, že muž musí matce a sestře utonulého zaplatit jako odškodné 415 000 korun.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy