Litoměřická soudkyně rezignovala, kritizoval ji ministr

ČTK ČTK
14. 12. 2011 14:05
Podle prověrky Márová dvakrát nezákonně překročila délku vazby u mladistvých podezřelých
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Márovou kritizoval za průtahy
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Márovou kritizoval za průtahy | Foto: Ludvík Hradilek

Litoměřice - Ministrem kritizovaná soudkyně litoměřického soudu Jana Márová minulý týden rezignovala.

Na trestním úseku okresního soudu tak zůstanou jen dva soudci, další odchází do důchodu, napsal iDnes.cz. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Márovou kritizoval za průtahy

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Radima Ochvata vzal prezident rezignaci soudkyně a místopředsedkyně okresního soudu na vědomí. Důvod rezignace soudkyně neuvádí, řekl serveru.

Odešel už o třetí soudce

Kopie rezignace už dorazila také k předsedovi krajského soudu Milanu Kohoutkovi. Svou rezignací Márová předešla tomu, že by o ní rozhodoval kárný senát. Pospíšil na ni chtěl podat kárnou žalobu a zbavit ji soudcovské funkce.

Také předsedkyně soudu Václava Porubiaková, kterou ministr rovněž kritizoval, již dříve řekla, že si žádného pochybení není vědoma.

Od konce října tak trestní úsek Okresního soudu v Litoměřicích přišel již o třetího soudce, funkce byli zproštěni také soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek.

První je od té doby ve vazbě, druhý na svobodě, ovšem dočasně zproštěn funkce soudce. Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Stíhání čelí také soudní úřednice a muž, který chtěl dosáhnout ovlivnění konkrétní kauzy.

V dané situaci hrozí podle Porubiakové trestnímu úseku nedostatek soudců. Původně bylo soudců sedm, ale jedna soudkyně odešla na mateřskou a další soudce už nepřibírá další případy, protože brzy odejde do důchodu. Na celou práci trestního úseku tak zbývají pouze dva soudci, z toho jedna soudkyně působí u soudu od srpna.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy