Šéfka litoměřického soudu tvrdí: O ničem jsem nevěděla

ČTK ČTK
7. 12. 2011 21:56
Jejím podřízeným soudcům hrozí za přijetí úplatku až 8 let vězení
Okresní soud v Litoměřicích ztrácí jednoho soudce za druhým...
Okresní soud v Litoměřicích ztrácí jednoho soudce za druhým... | Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Litoměřice - Předsedkyně Okresního soudu v Litoměřicích Václava Porubiaková odmítá, že mohla zabránit pochybením svých soudců. Dva z nich již několik týdnů stíhá policie kvůli uplácení.

Při následné prověrce pak ministerstvo spravedlnosti našlo další chyby. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil proto zprostí Porubiakovou a místopředsedkyni Janu Márovou funkce soudce, dokud se nerozhodne o kárných žalobách, které na ně podává. Porubiaková se brání, jako předsedkyně nemá prý na kontrolu podřízených žádný aparát.

Ministerstvo spravedlnosti při prověrce soudu našlo chyby, které spočívaly zejména v nedodržení lhůt. Místopředsedkyně Márová často chybovala ve lhůtách, například dvakrát nezákonně překročila délku vazby u mladistvých podezřelých. Porubiakové ministr vyčítá "šlendrián" při řízení soudu.

Pospíšil: Podáme kárné žaloby, možná i trestní oznámení

"Pokud se prokáže, že by tato pochybení mohla být i trestným činem, pak samozřejmě podáme i trestní oznámení. V tuto chvíli mohu říci, že podáme kárné žaloby. Je zřejmé, že bylo spácháno tolik protiprávních jednání, že to naplňuje kárná provinění. Zda půjde i o trestný čin, budeme řešit v následujících dnech," řekl v pondělí Pospíšil.

Porubiaková ale zodpovědnost za chyby odmítá. "Předseda soudu nemá žádné kontrolní oddělení či aparát, aby mohl zkontrolovat každý spis," uvedla. Dodala, že o pochybení svých podřízených neměla ani náznaky. Že i na ni ministr spravedlnosti podává kárnou žalobu, to prý ví zatím jen z médií.

Rozpad soudu: mateřská, důchod, vazba, zproštění funkce

V dané situaci hrozí podle ní navíc trestnímu úseku nedostatek soudců. Původně bylo soudců sedm, ale jedna soudkyně odešla na mateřskou a další soudce už nepřibírá další případy, protože brzy odejde do důchodu.

Kdyby soud přišel i o dva stíhané soudce a Márovou, zbyli by na celou práci jen dva soudci, z toho jedna soudkyně působí velmi krátce. "Byl by to určitě velký problém," neskrývá Porubiaková.

O litoměřickém soudu se začalo hovořit koncem října, kdy skončili v cele předběžného zadržení Josef Knotek a Ladislav Jelínek. První je od té doby ve vazbě, druhý na svobodě, ovšem dočasně zproštěn funkce soudce. Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Stíhání čelí také soudní úřednice a muž, který chtěl dosáhnout ovlivnění konkrétní kauzy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy