Šéfka litoměřického soudu tvrdí: O ničem jsem nevěděla

ČTK ČTK
7. 12. 2011 21:56
Jejím podřízeným soudcům hrozí za přijetí úplatku až 8 let vězení
Okresní soud v Litoměřicích ztrácí jednoho soudce za druhým...
Okresní soud v Litoměřicích ztrácí jednoho soudce za druhým... | Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Litoměřice - Předsedkyně Okresního soudu v Litoměřicích Václava Porubiaková odmítá, že mohla zabránit pochybením svých soudců. Dva z nich již několik týdnů stíhá policie kvůli uplácení.

Při následné prověrce pak ministerstvo spravedlnosti našlo další chyby. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil proto zprostí Porubiakovou a místopředsedkyni Janu Márovou funkce soudce, dokud se nerozhodne o kárných žalobách, které na ně podává. Porubiaková se brání, jako předsedkyně nemá prý na kontrolu podřízených žádný aparát.

Ministerstvo spravedlnosti při prověrce soudu našlo chyby, které spočívaly zejména v nedodržení lhůt. Místopředsedkyně Márová často chybovala ve lhůtách, například dvakrát nezákonně překročila délku vazby u mladistvých podezřelých. Porubiakové ministr vyčítá "šlendrián" při řízení soudu.

Pospíšil: Podáme kárné žaloby, možná i trestní oznámení

"Pokud se prokáže, že by tato pochybení mohla být i trestným činem, pak samozřejmě podáme i trestní oznámení. V tuto chvíli mohu říci, že podáme kárné žaloby. Je zřejmé, že bylo spácháno tolik protiprávních jednání, že to naplňuje kárná provinění. Zda půjde i o trestný čin, budeme řešit v následujících dnech," řekl v pondělí Pospíšil.

Porubiaková ale zodpovědnost za chyby odmítá. "Předseda soudu nemá žádné kontrolní oddělení či aparát, aby mohl zkontrolovat každý spis," uvedla. Dodala, že o pochybení svých podřízených neměla ani náznaky. Že i na ni ministr spravedlnosti podává kárnou žalobu, to prý ví zatím jen z médií.

Rozpad soudu: mateřská, důchod, vazba, zproštění funkce

V dané situaci hrozí podle ní navíc trestnímu úseku nedostatek soudců. Původně bylo soudců sedm, ale jedna soudkyně odešla na mateřskou a další soudce už nepřibírá další případy, protože brzy odejde do důchodu.

Kdyby soud přišel i o dva stíhané soudce a Márovou, zbyli by na celou práci jen dva soudci, z toho jedna soudkyně působí velmi krátce. "Byl by to určitě velký problém," neskrývá Porubiaková.

O litoměřickém soudu se začalo hovořit koncem října, kdy skončili v cele předběžného zadržení Josef Knotek a Ladislav Jelínek. První je od té doby ve vazbě, druhý na svobodě, ovšem dočasně zproštěn funkce soudce. Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Stíhání čelí také soudní úřednice a muž, který chtěl dosáhnout ovlivnění konkrétní kauzy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy