Fond hejtmanky dával podivné dotace. I Fibingerové

ČTK ČTK
23. 9. 2011 18:02
Peníze z fondu ústecké hejtmanky šly často firmám zpřízněným s ČSSD
"Fond hejtmanky, to je jen název," říká Vaňhová.
"Fond hejtmanky, to je jen název," říká Vaňhová. | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Ústecký kraj rozdává peníze z takzvaného fondu hejtmanky firmám spřízněným s ČSSD, píše páteční vydání deníku Mladá fronta Dnes (MfD).

Skoro tři miliony korun na konferenci, o níž neexistuje žádná zmínka, dostala jedna ostravská firma. A doloženy jsou minimálně další dvě podobné dotace.

Podobný fond má jen Ústecký kraj, plní se z peněz těžařských společností a ročně nakládá s desítkami milionů korun. Za jeho správu podle hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) zodpovídá její náměstek Pavel Kouda (ČSSD).

"Fond hejtmanky, to je jen název," řekla MfD Vaňhová. Kouda se dle listu angažuje i v divizním fotbalovém klubu Baník Souš, jenž z fondu v minulosti dostal 4,3 milionu korun, napsal list.

Milion korun dostala i firma bývalé radní ČT

Milion korun dostala i firma někdejší koulařky a bývalé radní České televize Heleny Fibingerové. Dotace se časově kryje s řadou kauz, které tehdy pořad Reportéři ČT natáčel o ústecké regionální politice, včetně incidentů hejtmančina partnera a vlivného muže tamější ČSSD Romana Housky.

Ten v roce 2003 údajně najel strážníkovi na nohu a prý pak naváděl svědky ke křivé výpovědi. "Tlak paní Fibingerové kvůli ústecké hejtmance byl vždy enormní," citoval list šéfa pořadu Marka Wollnera. Fibingerová nátlak odmítá. "Jeden člověk se nemůže rozhodnout a intervenovat," prohlásila.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy