Duchcovem šel protiromský pochod, zasáhli těžkooděnci

Jakub Novák
29. 5. 2013 20:26
Mezi organizátory akce byl také odsouzený pravicový radikál
Oficiální část demonstrace probíhala klidně.
Oficiální část demonstrace probíhala klidně. | Foto: ČTK

Duchcov/Teplice - Devítitisícový Duchcov zažívá ve středu pochod "proti romské agresi", který v reakci na brutální napadení manželského páru skupinou opilých Romů zorganizovala trojice tamějších obyvatel.

Zatímco samotný "oficiální" program proběhl v klidu, část lidí pak ovšem vyrazila na pochod městem a situace se podstatně zhoršila.

Účast na demonstraci na Facebooku do jejího stažení přislíbilo kolem sedmi tisíc lidí. "Potkáváme zástupy lidí, na demonstraci jich míří desítky, takže očekáváme, že účast bude velká," popisuje situaci v Duchcově Martin Šimáček z Agentury pro sociální začleňování.

Tolik lidí se ovšem nakonec nesešlo. Podle ČTK se demonstrace zúčastnilo asi 500 lidí, server Romea.cz mluví o tisícovce demonstrantů, Česká televize o patnácti stovkách.

Samotný protest, na kterém organizátoři přečetli své projevy, proběhl v klidu a skončil asi po půlhodině. Část lidí pak ale pokračovala pochodem městem až k místu, kde k napadení došlo. Podle serveru strhli dav k pochodu neonacisté a sami organizátoři od něj odrazovali.

Pochod městem nebyl povolený, a cestu tak demonstrantům zablokovali těžkooděnci, kteří byli právě pro tuto situaci připraveni ve vedlejších ulicích. Na místě také zasahoval antikonfliktní tým.

Podle serveru iDnes lidé skandovali "Pusťte nás na ně." Policie lidem zahradila cestu, několik lidí povalila na zem. Po 20. hodině se začala situace uklidňovat a v ulicích již postávaly jen hloučky lidí.

Policie zadržela dva demonstranty, řekl ředitel teplické policie Petr Sytař.

Nejsme radikálové, hájí se pořadatelé

Pořadatelé plánovali celou akci jako poklidnou diskusi, již jejich jména ale vyvolávají pochybnosti o skutečném účelu demonstrace.

"Shromáždění svolávám já - Jindřich Svoboda - a dále Michael Šlajchrt a Jan Dufek. Má to být poklidné. Chceme debatovat o zvýšené kriminalitě," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz Svoboda.

Pořadatelé se tak podle svých slov distancují od extremistů. To ale nebránilo jednomu z nich, Jindřichu Svobodovi, aby na sociální síti Facebook psal o vyvraždění "černých".

Na svém profilu také zveřejnil video z kamery městské policie, kde je napadení vidět. V komentáři k němu vyzval k vyvraždění "černých" a připojil rasistické nadávky. Oficiálně se ale od extremistů distancoval, podle jeho dalších vyjádření má být shromáždění poklidné.

"Nejsem a nikdy jsem ani nebyl členem žádné extrémně pravicové organizace, nejsem žádný radikál, jak tam bylo psáno a podobně. Jsem pouze členem Dělnické strany sociální spravedlnosti a to je normální politická strana jako každá jiná. Shromáždění, které se dnes koná, jsme svolali ve třech lidech, a to jako fyzické osoby… opravdu se nejedná o shromáždění organizované nějakým extremistou či radikálem...," napsal ve středu na svém profilu Svoboda.

Svobodou zmiňovaná strana "jako každá jiná" přitom již stačila vyostřené situace využít k vlastní předvolební agitaci, v níž slibuje změnu systému.

Server Antifa.cz potom zmiňuje také dalšího z organizátorů, neonacistického aktivistu Jana Dufka, který byl v minulosti mimo jiné odsouzen za hajlování, opatření a prodej funkčního samopalu a neoprávněné pobírání sociálních dávek.

"Jsme vyděšení tím, že na základě jednoho hrozivého a trestuhodného činu svolali dva radikálové akci namířenou proti všem místním Romům," konstatuje Šimáček.

Jan Dufek.
Jan Dufek. | Foto: Antifa.cz

Starostka Duchcova Jitka Bártová k uklidnění situace také příliš nepřispěla, když v návaznosti na napadení vydala prohlášení citované serverem Romea.cz:

"Vedení města vysílá jednoznačný signál směrem k nepřizpůsobivým a zákon porušujícím osobám. Jsme připraveni využít veškerých možností k ochraně zdraví a majetku svých občanů a k postihování nepřizpůsobivých a agresivních jedinců. Dojde k posílení hlídek městské policie a společnému nekompromisnímu postupu všech odborů MÚ Duchcov. Řady duchcovských policistů posílí příslušníci krajské pořádkové jednotky," napsala Bártová.

"Město zavedlo kontroly u všech Romů, bez ohledu na to, jestli se něčeho dopustili, či nikoli," uvedl dále server.

Manželskou dvojici napadla v noci ze 17. na 18. května skupinka opilých lidí. Podle napadeného muže jim parta nadávala do "gadžů". "Řekl jsem jim, aby si nás vůbec nevšímali. No a začalo to," řekl serveru iDnes.cz napadený muž.

Jitka Bártová, starostka Duchcova
Jitka Bártová, starostka Duchcova | Foto: Ludvík Hradilek

Konflikt vyvolal teprve šestnáctiletý mladík, který si na napadenou ženu dokonce dupl a který serveru sdělil, že svého počínání lituje. "Lituju toho. Byl jsem opilý. Stalo se, stalo. Víte co, zkazil jsem si život, čekám dítě. Rodiče z toho nejsou nadšení, musím sekat latinu, nesmím ven," uvedl.

Celkem policisté po incidentu, během něhož napadenou ženu jiné ženy mimo jiné kopaly do hlavy a bily jí hlavou o zem, zadrželi pět lidí ve věku 16 až 44. Ti teď čelí obvinění z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví. Rasový motiv útoku nebyl podle mluvčího teplické policie Daniela Vítka prokázán.

Šimáček: "Útočníci jsou z problémové rodiny, místní se od nich distancují"

"Rodina, z níž jsou účastníci tohoto konfliktu, je v Duchcově vyhlášená napadáním lidí a obtěžováním ostatních. Místní Romové se od nich distancují. Tato rodina často odjíždí do Velké Británie, patří mezi bohatší rodiny, a nikoliv mezi místní chudé Romy. Je nešťastné je s nimi spojovat," říká k tomu Šimáček.

"Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců, a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice. Někteří z nich se přímo během inkriminovaného večera snažili útočníkům v napadení zabránit," doplňuje ho vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Neklidný sever

Úplně jinou dohru má čin, k němuž došlo o několik kilometrů dál v sobotu během zahájení lázeňské sezony v Teplicích - v případu pravděpodobně rasově motivované vraždy je zatím ticho.

Jak uvedl server Romea, k vraždě 49letého Roma došlo poté, co se zastal mladých Romů proti útoku rasistů. Vrah jej za to prý 21krát bodnul nožem, napsal server s odkazem na svědka této události.

V návaznosti na tento čin Romové zorganizovali vzpomínkové setkání, na kterém chtěli podat zprávu primátoru Teplic Jaroslavu Kuberovi a požádat ho, aby opravil lži v médiích.

"Nejdříve jsme dostali informaci, že pan starosta již na úřadě není, ale za nějakou dobu vyšel ven a odjel, odmítl se s pozůstalými bavit," řekl poté serveru Romea.cz jeden z účastníků setkání. Na dotaz Aktuálně.cz Kubera nereagoval.

Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech:

 

Právě se děje

před 13 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy