Dobeš prověří, proč miliony končí u ústeckých politiků

Radek Nohl Radek Nohl
20. 1. 2012 19:35
Evropské dotace dostávají čtyři mostecké firmy napojené na politiky
Ministr školství Josef Dobeš.
Ministr školství Josef Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství začalo prověřovat, jak se v Ústeckém kraji rozdělují evropské dotace na vzdělávání.

Úřad ministra Josefa Dobeše (VV) odeslal krajskému úřadu dopis, ve kterém chce od ústeckých úředníků vysvětlit, proč peníze, jak informoval deník Aktuálně.cz, končí zpravidla u čtyř stejných firem napojených na politiky.

"V případě, že nás odpověď neuspokojí, pošleme na kraj kontrolu," prohlásil Hynek Jordán z tiskového oddělení resortu školství.

Deník Aktuálně.cz detailně popsal, jak dotace, které rozděluje krajské zastupitelstvo, dostávají čtyři mostecké firmy - Asista, Asistenční centrum, Rekvalifikační a informační centrum a Seductus. A k jejich majitelům mají blízko místní politici.

Zástupci Ústeckého kraje jakékoliv pochybení odmítají a rozdělování dotací je podle nich naprosto v pořádku. "Všechny instituce jsou zkušenými žadateli," prohlásil mluvčí ústeckého krajského úřadu Zdeněk Rytíř.

Peníze skončily u štědrého sponzora VV

Podle něj u čtyřech zmíněných společností skončilo z 1,1 miliardy korun bezmála dvě stě milionů. Úřad tvrdí, že největší část peněz dostávají městské nebo krajské školy.

Ale i z dotací pro školy podle zjištění Aktuálně.cz nakonec část peněz ukrajovala některá ze zmíněných firem.

Poslanec Josef Tancoš (na snímku úplně vlevo s bývalými členy ČSSD Paroubkem, Bendou a Šlégrem), i jeho firma inkasuje miliony z dotací.
Poslanec Josef Tancoš (na snímku úplně vlevo s bývalými členy ČSSD Paroubkem, Bendou a Šlégrem), i jeho firma inkasuje miliony z dotací. | Foto: Ludvík Hradilek

Pro příklad: Když dotaci získala Střední odborná škola Roudnice nad Labem, dodavatelem se pro projekt "Propagace řemeslných a technických oborů" stala litvínovská soukromá škola Educhem a společnost Seductus v čele se specialistou na kampaň - v současné době poslancem ČSSD - Josefem Tancošem.

Educhem zajistil odbornou konzultaci, za kterou radní Litvínova Vlastimil Doležal (VV) získal odměnu v celkové výši téměř 200 tisíc korun. Seductus se postaral o publicitu.

Dva pracovníci získali na zhruba dva roky dvacetitisícové platy a podle dokumentace o projektu za to sepsali šestnáct tiskových zpráv. Tímto způsobem inkasoval Educhem 1,5 milionu a Seductus pět milionů.

Doležal se přitom v roce 2010 stal devátým nejsilnějším sponzorem VV, na účet Věcí veřejných odeslal jako sponzorský dar dohromady 315 tisíc korun.

Ze zmíněné částky šlo 250 tisíc korun za Střední školu Educhem, kterou vlastní a v jejímž představenstvu až do listopadu 2010 figuroval i poslanec Milan Štovíček. Pro něj teď Doležal pracuje jako poslanecký asistent.

"Naše společnost sponzorovala VV v souvislosti s mou kandidaturou do Senátu a peníze šly z výnosů naší budovy, kterou máme v Litvínově a jejíž část pronajímáme," prohlásil Doležal.

Dobeš: Ústecký kraj pochybil

Dobeš na začátku roku uvedl, že Evropská komise zjistila, že Ústecký kraj při rozdělování dotací pochybil. Dělil některé zakázky a nastal kvůli tomu střet zájmů.

Ministr financí Miroslav Kalousek tehdy prohlásil, že ministerstvo školství kvůli tomu nepochybně utrpí finanční ztrátu.

Z hodnocení Evropské unie podle něj vyplývá, že některé projekty budou proplaceny, některé se budou korigovat a některé asi budou pozastaveny.

Právě kvůli rozdělování evropských dotací se pod ministrem Dobešem na začátku letošního roku rozhýbala židle. Kauzu ale nakonec ustál.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy