Rathův pochybný projekt Krajské nemocnice končí

ČTK ČTK
31. 8. 2011 18:57
Její úlohu nyní plní kladenská nemocnice, mluvčí Tomšů bude učitelem tělocviku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice, byla zrušena a nevyvíjí žádnou činnost.

Na středečním jednání krajského zastupitelstva to řekl hejtman David Rath (ČSSD). Odpověděl tak na dotaz opoziční ODS, která debatu o této organizaci chtěla prosadit na program jednání.

O dalším osudu Krajské nemocnice Středočeského kraje podle hejtmana rozhodl Nejvyšší soud.

Organizace dva roky fungovala a čekala na zápis do rejstříku, soud to ale odmítl učinit, údajně z formálních důvodů. Podle Ratha je proto otázkou, jak z právního hlediska na krajskou nemocnici pohlížet a zda je nutné, aby o jejím zániku ještě hlasovali zastupitelé.

Rath: Bylo to jako o kohoutkovi a slepičce

"Soud vůbec tu organizaci nezřídil. Nelze zrušit něco, co nebylo zapsáno," namítl. Podle něj jde o zajímavý právní problém, který nyní řeší právníci. Hejtman ho přičítá údajně nejasné dikci českých zákonů.

"Našim právníkům to připomínalo pohádku o slepičce a kohoutkovi, soud využil mezery v zákonech a podmiňoval existenci té organizace splněním něčeho, co mohla splnit až poté, co by existovala. To bylo skutečně hodně zvláštní rozhodnutí soudu, nicméně je platné a závazné," řekl Rath novinářům.

"Je to paradox, ale český právní řád je bohužel v některých případech téměř kocourkovský, takže jeden zákon je v rozporu s druhým," míní hejtman.

Příspěvková organizace podle něj okamžitě přestala vyvíjet činnost a její úlohu nyní plní kladenská nemocnice. Všichni zaměstnanci přešli pod jednotlivá zdravotnická zařízení.

Rath: Organizace ušetřila desítky milionů

Fungování organizace zastřešující jednotlivé krajské nemocnice dlouhodobě kritizovali občanští demokraté. Podle nich stála kraj ročně 20 milionů korun a nic nevykonávala.

Rath naopak tvrdil, že tato řídicí instituce je užitečná a ušetřily se díky ní desítky milionů korun.

Tomšů: Z mluvčího učitelem tělocviku

Jejím úkolem podle něj bylo dohlížet na kvalitu služeb a hlavně na ekonomičnost, například nákupu léků, zdravotnického materiálu, společné politiky v oblasti zaměstnanosti, personálních záležitostí, ale i takových věcí, jako je rozvoj nemocnic, aby nevznikaly zbytečné duplicity.

Šéf středočeské ODS Petr Bendl se v minulosti pozastavil i nad tím, že v organizaci pracovali lidé z Hostivice, kteří mají blízko k hejtmanovi, například hostivický radní za ČSSD Patrik Tomšů.

Mluvčí zrušené organizace podle Ratha ze středočeských nemocnic odchází. Podle webových stránek nově založeného hostivického gymnázia bude někdejší závodní hráč tenisu a golfu Tomšů působit v této škole jako trenér tělocviku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy