Myslivci odešli s podmínkou. Vycpaná zvířata získá stát

Marcela Jurková
5. 10. 2010 14:30
Soud potrestal dvojici mužů, která bez povolení lovila vzácná zvířata
Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a...
Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a... | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Kladno - Více než stovka vycpanin chráněných zvířat, která kvůli obchodu a zábavě zabíjela dvojice slánských myslivců Tomáš Jelen a Josef Macák, zůstane nadále v depozitáři kladenských policistů.

Okresní soudce Ladislav Koudelka sice oba muže potrestal mimo jiné tím, že preparáty nechal propadnout státu, stěhování ale mrtvá zvířata patrně ještě nečeká.

Myslivci, odsouzení k podmíněným trestům na šest a šestnáct měsíců za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty, nedovolené ozbrojování a pytláctví, zákaz držení zbraně a myslivecká činnost, si nechali lhůtu na odvolání.

Hrozilo jim až tříleté vězení.

Připadala jsem si jako v muzeu

Úřad pro zastupování státu ve věcí majetkových, který by měl preparáty převzít, tak musí počkat, až bude rozsudek pravomocný.

Mezi sto třiceti exempláři jsou ptáci jako dřemlík túrový, radoch velký, moták lužní, káně lesní, kormorán velký, jestřáb lesní či vydra říční, z nichž mnozí patří mezi kriticky ohrožené druhy.

"Když jsem sbírku viděla, připadala jsem si jako v muzeu. Z vycpanin sice nebylo poznat, kdy a jak byly uloveny a zabity, ale byly ve velmi dobrém stavu," uvedla Lenka Tomášková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která pro soud zpracovávala znalecký posudek.

Vycpat chráněné zvíře, a to i kdyby jej myslivec našel uhynulého, lze přitom pouze po udělení výjimky. O tom, kde mrtvá zvířata skončí, vedou státní instituce diskuzi už několik měsíců.

Sbírka za čtvrt milionu

Kladenská státní zástupkyně Nina Brozová původně vyzvala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby se o exponáty zabavené při domovních prohlídkách postaral. Ten to odmítl s tím, že ohrožená zvířata patří ministerstvu životního prostředí.

To s nimi ale až do ukončení kauzy nechce mít nic společného, pak se k ní ale pravděpodobně už nedostane. "Sbírku můžeme řešit, až padne pravomocný rozsudek," vysvětlil pro Aktuálně.cz ředitel kladenské pobočky úřadu Ivan Mertlík.

O tom, jak s ní naložíme, se ještě poradíme s právníky, protože o něčem tak specifickém jsme dosud nerozhodovali. V úvau připadá bezúplatný převod ve veřejně prospěšném zájmu, například zdejšímu Naučnému středisku ekologické výchovy Čabárnak," dodal.

Orientační hodnota sbírky se pohybuje kolem čtvrt milionu korun. Místní občanské sdružení AVES o ni usiluje už od policejního vyšetřování.

"Máme pro ni nejen prostory a víme, jak takové exponáty ošetřovat a udržovat, ale hlavně bychom je mohli využívat pro ekologickou výchovu v rámci pobytových programů pro školy," vysvětlil zájem předseda sdružení Petr Starý.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy