Myslivci odešli s podmínkou. Vycpaná zvířata získá stát

Marcela Jurková
5. 10. 2010 14:30
Soud potrestal dvojici mužů, která bez povolení lovila vzácná zvířata
Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a...
Krásný výhled na zvěř, stačí jen pevná muška a... | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Kladno - Více než stovka vycpanin chráněných zvířat, která kvůli obchodu a zábavě zabíjela dvojice slánských myslivců Tomáš Jelen a Josef Macák, zůstane nadále v depozitáři kladenských policistů.

Okresní soudce Ladislav Koudelka sice oba muže potrestal mimo jiné tím, že preparáty nechal propadnout státu, stěhování ale mrtvá zvířata patrně ještě nečeká.

Myslivci, odsouzení k podmíněným trestům na šest a šestnáct měsíců za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty, nedovolené ozbrojování a pytláctví, zákaz držení zbraně a myslivecká činnost, si nechali lhůtu na odvolání.

Hrozilo jim až tříleté vězení.

Připadala jsem si jako v muzeu

Úřad pro zastupování státu ve věcí majetkových, který by měl preparáty převzít, tak musí počkat, až bude rozsudek pravomocný.

Mezi sto třiceti exempláři jsou ptáci jako dřemlík túrový, radoch velký, moták lužní, káně lesní, kormorán velký, jestřáb lesní či vydra říční, z nichž mnozí patří mezi kriticky ohrožené druhy.

"Když jsem sbírku viděla, připadala jsem si jako v muzeu. Z vycpanin sice nebylo poznat, kdy a jak byly uloveny a zabity, ale byly ve velmi dobrém stavu," uvedla Lenka Tomášková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která pro soud zpracovávala znalecký posudek.

Vycpat chráněné zvíře, a to i kdyby jej myslivec našel uhynulého, lze přitom pouze po udělení výjimky. O tom, kde mrtvá zvířata skončí, vedou státní instituce diskuzi už několik měsíců.

Sbírka za čtvrt milionu

Kladenská státní zástupkyně Nina Brozová původně vyzvala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby se o exponáty zabavené při domovních prohlídkách postaral. Ten to odmítl s tím, že ohrožená zvířata patří ministerstvu životního prostředí.

To s nimi ale až do ukončení kauzy nechce mít nic společného, pak se k ní ale pravděpodobně už nedostane. "Sbírku můžeme řešit, až padne pravomocný rozsudek," vysvětlil pro Aktuálně.cz ředitel kladenské pobočky úřadu Ivan Mertlík.

O tom, jak s ní naložíme, se ještě poradíme s právníky, protože o něčem tak specifickém jsme dosud nerozhodovali. V úvau připadá bezúplatný převod ve veřejně prospěšném zájmu, například zdejšímu Naučnému středisku ekologické výchovy Čabárnak," dodal.

Orientační hodnota sbírky se pohybuje kolem čtvrt milionu korun. Místní občanské sdružení AVES o ni usiluje už od policejního vyšetřování.

"Máme pro ni nejen prostory a víme, jak takové exponáty ošetřovat a udržovat, ale hlavně bychom je mohli využívat pro ekologickou výchovu v rámci pobytových programů pro školy," vysvětlil zájem předseda sdružení Petr Starý.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy