reklama
 
 

Dva lidé se otrávili metanolem, žena v kritickém stavu

18. 11. 2012
Případ hlásí Havířov, podezřelé úmrtí a tři otravy prověřují i na Mělnicku

Dolní Beřkovice (Mělnicko)/ Havířov - V Dolních Beřkovicích na Mělnicku zemřel v sobotu večer muž při pití alkoholu. Další tři lidé skončili s těžkou otravou v nemocnici, stav dvou z nich je vážný. 

Policie zjišťuje, zda je za otravami metanol, nebo únik oxidu uhelnatého, řekla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Ze soboty na neděli se také otrávili muž a žena v Havířově, zde se intoxikace metanolem již potvrdila. Žena je v kritickém stavu.

Osmačtyřicetiletá žena a o sedm let starší muž skončili v noci na neděli v péči lékařů havířovské nemocnici kvůli otravě metylalkoholem. Podle policie společně popíjeli lihoviny z neokolkované lahve.

Ta obsahovala nebezpečnou koncentraci metanolu. V neděli o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

V nemocnici nejprve skončila žena. Později se lékařskému vyšetření na nátlak policie podrobil i muž.

Policie: Nepijte z neokolkovaných lahví

"Analýzy později potvrdily intoxikaci metylalkoholem u obou osob. Vzhledem k aktuální události opakujeme apel na veřejnost, aby nepožívala alkohol neznámého původu. Především, aby nepili z lahví neopatřených kolky," řekla Holčáková.

Záchranáři v havířovském bytě zasahoval hodinu po půlnoci. Žena je zavolala protože měla dechové potíže, poruchu zraku a nevolnost. 

"Se záchranáři nekomunikovala, lékař zjistil poruchu vědomí. Byla v ohrožení života," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Náměstek ředitele havířovské nemocnice Jaroslav Lux řekl, že stav ženy je kritický. "Okamžitě jsme ji napojili na umělou plicní ventilaci a dialýzu. Hladina metanolu byla bezmála dvě promile," řekl s tím, že později lékaři přijali i muže. 

"Ten nebyl v bezvědomí, ale jeho stav vyžádal umístění na jednotku intenzivní péče," řekl.

V Moravskoslezském kraji zemřelo na následky otravy metanolem 21 lidí. V celém Česku si metanolová kauza dosud vyžádala 35 obětí. Policie v této souvislosti stíhá desítky lidí.

Mělnicko: Na metanolový ortel se čeká

Hasiči v případu 4 mužů z Mělnicka prověřovali, zda nepili metylalkohol. Prvotní rozbor na místě byl negativní, odebrané vzorky budou dál zkoumány, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

"Nemáme to stoprocentně potvrzené, vyšetřovatelé jsou na místě a oficiální závěr ještě není. Ale vypadá to, že by mohlo jít spíše o otravu plynem než metylalkoholem," uvedla Budská.

Mrtvým je podle ní osmatřicetiletý muž slovenské národnosti. "Zítra (v pondělí) bude provedena soudní pitva, abychom zjistili, zda zemřel pod vlivem alkoholu, jestli to byl metanol a tak dále," uvedla. Další dva muži ve věku 40 a 56 let byli podle ní těžce opilí, metanol u nich ale zatím nebyl prokázán.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové měli náhlé poruchy vědomí a dýchání a oba byli v kritickém stavu. Jednoho z nich museli zdravotníci oživovat.

Čtvrtý muž přišel na pomoc

Prvotní zprávy hovořily jen o jednom mrtvém a dvou otrávených. Potíže měl však podle Janečkové i čtvrtý muž, který skončil na interně mělnické nemocnice. Jeho stav nebyl tak vážný jako u ostatních. 

Policisté podle Budské prověřují verzi, že tento muž přišel spolubydlícím na pomoc a nadýchal se zplodin.

Hasiči k případu vyjížděli kolem 21:00. "Měli jsme tam chemickou laboratoř z Kamenice. Odebrali jsme vzory a dělali rozbory. Jedna osoba byla mrtvá, dvě ve vysokém stádiu otravy," uvedla mluvčí.

Pracovníci laboratoře podle ní odebrali 43 vzorků, které budou dál testovat. "Žádný závěr z toho zatím není," dodala Kostková.

Jeden pacient skončil podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové v nemocnici v Praze-Krči a druhý na Karlově náměstí. "Bylo tam podezření na otravu metylalkoholem, otázka je, zda se to potvrdí, nebo ne," dodala.

Podle serveru tn.cz šlo o lidi žijící na okraji společnosti. V silně intoxikovaném stavu je objevil syn jednoho z nich.

autoři: Domácí, ČTK | 18. 11. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama