Brdy je třeba odminovat, jsou tu granáty i pumy

ČTK ČTK
15. 3. 2012 19:20
Na očistu armáda patrně vyčlení vojenskou jednotku
Vojenský prostor Jince - betonové terče
Vojenský prostor Jince - betonové terče | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rušený vojenský prostor v Brdech projde pyrotechnickou očistou. Hloubkový průzkum území nebude možný všude. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně řekl, že by měl začít v dubnu a skončí někdy začátkem roku 2015.

Prostor je veden jako zóna, kde se nachází nebezpečná pyrotechnická zátěž, k nimž podle Vondry patří dělostřelecké granáty a letecké pumy. Hloubkový průzkum není možné podle Vondry provádět v lese, protože by jej zničil. V Brdech se proto počítá také s povrchovým sběrem munice, uvedl ministr.

Na očistu armáda patrně vyčlení vojenskou jednotku, v níž budou i rakovničtí ženisté.

"Na celém území bude stavební uzávěra. Bude stanoveno, že provádění zemních prací a hospodářská činnost, která znamená zásah do půdy, vyžaduje i pyrotechnický dozor," pokračoval Vondra.

Shoda je na tom, že prostor bude vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí, v některých částech by mohly být i rezervace. Nebudou podle ministra povoleny žádné developerské projekty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy