Brdy je třeba odminovat, jsou tu granáty i pumy

ČTK ČTK
15. 3. 2012 19:20
Na očistu armáda patrně vyčlení vojenskou jednotku
Vojenský prostor Jince - betonové terče
Vojenský prostor Jince - betonové terče | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rušený vojenský prostor v Brdech projde pyrotechnickou očistou. Hloubkový průzkum území nebude možný všude. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně řekl, že by měl začít v dubnu a skončí někdy začátkem roku 2015.

Prostor je veden jako zóna, kde se nachází nebezpečná pyrotechnická zátěž, k nimž podle Vondry patří dělostřelecké granáty a letecké pumy. Hloubkový průzkum není možné podle Vondry provádět v lese, protože by jej zničil. V Brdech se proto počítá také s povrchovým sběrem munice, uvedl ministr.

Na očistu armáda patrně vyčlení vojenskou jednotku, v níž budou i rakovničtí ženisté.

"Na celém území bude stavební uzávěra. Bude stanoveno, že provádění zemních prací a hospodářská činnost, která znamená zásah do půdy, vyžaduje i pyrotechnický dozor," pokračoval Vondra.

Shoda je na tom, že prostor bude vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí, v některých částech by mohly být i rezervace. Nebudou podle ministra povoleny žádné developerské projekty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy