Starosta Jižního Města Mlejnský opsal diplomovou práci

Domácí Domácí
3. 11. 2011 14:30
Nikdy nelze napsat nic úplně nového, brání se politik z ODS

Praha - Dalibor Mlejnský (ODS) je další politik, který bude muset vysvětlit, jak získal vysokoškolský titul. Diplomová práce, kterou obhajoval na Univerzitě Jana Amose Komenského, je totiž z větší části opsaná.

Ve čtvrtek o tom informoval Radiožurnál.

Ze dvou nezávislých posudků vyplývá, že starosta pražského Jižního Města není autorem práce "Založení pražské univerzity".

Autorstvím diplomky se zabývala vedoucí Ústavu dějin Univerzity Karlovy Ivana Čornejová a Jiří Stočes ze Západočeské univerzity. Oba se shodli na tom, že práce je opsaná ze dvou knih - z publikace Intelektuálové ve středověku a z Dějin Univerzity Karlovy.

"Diplomová práce vůbec nemá poznámky. To je nepřípustné na jakékoli vysoké škole u jakékoli vědecké práce. Je zde připojen jen velice omezený soubor prací, ze kterých autor údajně čerpal. Samozřejmě ale čerpal pouze z těch dvou zmíněných. A to tak, že doslova," řekla Radiožurnálu Čornejová.

Další politik, který opisoval:

Podle Mlejnského se však o plagiát nejedná, k tématu prý není možné napsat něco nového, a vždy se tak musí vycházet z již napsaného.

"Tu diplomovou práci jsem vypracoval tak, jak jsem ji vypracoval. Prošla přes posuzovací komisi. Můj garant, se kterým jsem tu práci připravoval, ji označil za vyhovující nebo za dobrou. Obhájil jsem ji u státnic a prošla státnicovou komisí. Možná se to nelíbí tomu, kdo to posuzoval, ale takový je fakt," dodal Mlejnský.

Mlejnského brání i vedoucí jeho práce Tereza Vacínová. Podle ní celá obhajoba probíhala korektně.

Luboš Chaloupka, rektor Univerzity Jana Amose Komenského, však Radiožurnálu řekl, že se bude případem znovu zabývat. "Každá vysoká škola tomu věnuje velkou pozornost a mně nezbývá ve všech těchto případech nic jiného než to prověřit," řekl Chaloupka.

Případem se začalo zabývat i kolegium rektora školy. Rozhodnutí by mělo padnout v příštích týdnech.

Mlejnský ovšem není prvním politikem, který je podezřelý z plagiátorství. Redakce Aktuálně.cz po červnovém průzkumu diplomových prací poslanců zjistila, že svou práci opsal i Miroslav Svoboda (ČSSD). Diplom inženýra totiž získal za práci, v níž jsou celé stránky kopírovány z jiných knih.

Pavel Suchánek, předseda rozpočtového odboru, zase vypracoval na soukromé vysoké škole zcela totožnou práci jako jiný student jiné univerzity.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy