Spolumajitel TV Prima koupil diplomatickou čtvrť

Tereza Šídlová
6. 10. 2011 12:55
Výběrové řízení provázely pochybnosti. Přihlásil se do něj jediný zájemce
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Diplomatickou čtvrť v pražské Troji koupila za 395 milionů korun společnost Magic Carpet, kterou ovládá spolumajitel televize Prima Ivan Zach.

Prodej objektů v Troji je jedním z největších prodejů státního nemovitého majetku za poslední léta.

Výběrové řízení, které vyhlásil Diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničí, přitom provázely pochybnosti.

Aktuálně.cz v září upozornilo na fakt, že do soutěže se přihlásila jediná firma. Pokračování ve výběrovém řízení s jedním účastníkem kritizovala protikorupční organizace Transparency International.

Rezidenční bydlení

Magic Carpet stoprocentně vlastní společnost GES Real, která patří nizozemské společnosti GES Holding. Tu ovládá spolumajitel Primy, podnikatel Ivan Zach.

Podle předsedy představenstva GES Real Petra Babulíka by se diplomatická čtvrť měla po celkové rekonstrukci přeměnit na luxusní rezidenční bydlení.

Naznačil například, že z komplexu zmizí typické mřížoví. "Předpokládáme, že charakter čtvrti zůstane zachovaný, ale chtěli bychom ji zmodernizovat," řekl Babulík Právu, které o kupci informovalo jako první.

"Navzdory všem rizikům byl projekt vyhodnocen z hlediska lokality jako velmi zajímavý. Po získání všech potřebných povolení, což zabere ještě několik měsíců, bychom komplex chtěli do roka revitalizovat," dodal Babulík s tím, že půjde o standardní developerský projekt.

O koupi objektu mělo původně zájem patnáct uchazečů, kteří si koupili potřebné informační memorandum. Do samotné soutěže se pak přihlásil jediný uchazeč, tedy vítězná firma Magic Carpets, která nabídla požadovanou cenu.

Odrazování zájemců?

Podle informací Aktuálně.cz ale zájemci odpadli i kvůli tomu, že je měl odrazovat Diplomatický servis.

„Pro nás by bylo riskantní vstoupit do výběrového řízení s konkrétní nabídkou. I přes žádosti jsme nezískali například informace o stávajících nájemních smlouvách či návrh kupní smlouvy, kterou měl zájemce povinně podepsat," řekl Aktuálně.cz jeden ze zájemců pod podmínkou anonymity.

Objekty nabídl k prodeji Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva. Důvodem je prý jejich finančně neúnosná a neefektivní údržba. O komplex neměly zájem ostatní státní instituce, proto jej mohli koupit soukromníci. S prodejem souhlasila vláda.

Diplomatický servis v minulosti nabízel k pronájmu například apartmány o velikosti od 176 do 260 metrů čtverečních. Součástí některých apartmánů jsou krby, terasy a zimní zahrady. Byty, které jsou umístěny v přízemí, mají předzahrádky. Komplex obytných domů v klidném rezidenčním prostředí je dílem architektů Jana Bočana a Zdeňka Rothbauera.

V budovách měly sídlo například afghánský a palestinský zastupitelský úřad. Bydleli tam zaměstnanci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). V roce 2002 domy poškodila povodeň, škoda činila kolem 40 milionů korun.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy