Protikorupční fond: Očista DPP je pouhé divadlo

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 5. 2013 16:00
Tendry pro podnik připravuje právník spojený se Šachta & Partners, ten nařčení odmítá
Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Pražský dopravní podnik se podle Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka tak docela neodstřihl od advokátní kanceláře Šachta & Partners.

"Existují signály o tom, že slibovaný očistný proces v pražském dopravním podniku je pouhé divadlo," uvedl fond na svých webových stránkách.

Jedním z takových signálů je podle nich fakt, že zakázky pro DPP připravuje právník Vít Plichta, který dříve působil právě u Šachtovy právní kanceláře.

Tvrzení protikorupčního fondu ale právník odmítá. "Informace uvedené v tiskové zprávě jsou ve vztahu k mé osobě uvedeny natolik zavádějícím způsobem, že jejich informační hodnota je rovna nule, přičemž osobně vnímám text tiskové zprávy jako účelově poškozující mé dobré jméno advokáta," sdělil Plichta Aktuálně.cz.

S advokátní kanceláří Šachta & Partners i společností Peskim dle svých slov nespolupracuje od poloviny října 2011.

Tendry pro městskou firmu právník chystal již v době působení Martina Dvořáka v čele dopravního podniku, tehdy ale ještě za společnost Peskim personálně propojenou se Šachtovou kanceláří. Nyní Plichta působí pod hlavičkou advokátní kanceláře Brož, Sedlatý s.r.o.

"Vít Plichta v dresu AK Šachta & Partners/Peskim připravoval řadu významných zakázek pro DPP, a to včetně těch, které jsou nyní předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení," tvrdí protikorupční fond.

Jen v letošním roce najdeme Plichtovo jméno pod tendry za stovky milionů. Připravoval například soutěž na údržbu a opravy za 800 milionů, na dodávku technických kapalin za 252 milionů nebo na pojištění majetku za 268 milionů.

V roce 2011 se podílel na soutěži na inženýrské činnosti za 800 milionů, nebo soutěži na PR za 16 milionů, firma Peskim připravovala i řadu dalších tendrů.

DPP: Firmu vybral předchozí ředitel

"Byl to právě on, kdo připravil lukrativní smlouvu mezi DPP a společností Tessile ditta, která tuto zakázku získala bez výběrového řízení. Vlastníkem poloviny anonymních akcií Tessile ditta byl tehdejší ekonomický ředitel dopravního podniku Martin Horák," dodává fond.

Advokátní kancelář Brož a Sedlatý se k práci pro dopravní podnik dostala bez výběrového řízení. "DPP začal spolupracovat s AK Brož, Sedlatý v létě 2012. O využití firmy rozhodlo vedení společnosti, konkrétně pan generální ředitel Lich tuto advokátní kancelář přímo oslovil," uvedl mluvčí DPP Petr Vorlíček.

Vít Plichta však tvrdí, že kancelář AK Brož, Sedlatý spolupracovala s dopravním podnikem již dříve. "Je však pravdou, že za doby působení GŘ Vladimíra Liche byla AKBS oslovena z jeho strany jako advokátní kancelář, které měla pro DP připravit některé veřejné zakázky, jelikož na straně DP byla akutní potřeba jejich vyhlášení," dodává.

Dopravní podnik o situaci ví. "Důležité pro spolupráci mezi DPP a organizátorem jsou odborné kvality a zkušenosti, a v této oblasti poskytuje AK Brož, Sedlatý DPP kvalitní služby," dodal Vorlíček.

Dřívější Plichtovo působiště - firmu Peskim - založil v roce 2006 jeden ze Šachtových právníků Marek Stubley a v jejích orgánech se postupně vystřídala velká část osazenstva advokátní kanceláře. Kromě Plichty působila jako jednatelka také Jana Šádková.

Tato žena figurovala také v orgánech společnosti Bitmedia, které DPP podle médií platí milionové licenční poplatky za obrazovky v metru.

DPP: Plichtu zpět přivedl bývalý ředitel Lich.
DPP: Plichtu zpět přivedl bývalý ředitel Lich. | Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Dopravní podnik už s firmou Peskim přerušil spolupráci. "O úplném ukončení spolupráce s firmou Peskim rozhodlo vedení společnosti DPP, protože již delší dobu (v podstatě od odchodu bývalého generálního ředitele Dvořáka) služeb této společnosti DPP nevyužíval," dodal Vorlíček.

Nadační fond proti korupci kritizuje i nedávno vypsaný tendr na forenzní audit. Zadávací dokumentace předpokládá prozkoumání sta veřejných zakázek DPP během 3 000 hodin. To je podle fondu nemožné.

"Je vysoce pravděpodobné, že veřejná zakázka bude realizována pouze se zaměřením na dodržení procesně-legislativních pravidel a fakticky o žádné důsledné vyšetřování nepůjde," píše fond.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy