Praha plná průvodů a protestů, v sobotu vrcholí Prague Pride

ČTK ČTK
14. 8. 2015 16:40
Policie je v pohotovosti, v ulicích bude i antikonfliktní tým. Kvůli akcím se na určitou dobu v některých místech v centru omezí doprava.
Prague Pride
Prague Pride | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Centrem Prahy v sobotu projde už tradiční pochod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Vyrazí ve 13:00 z Václavského náměstí na Letnou. Před jeho účastníky chtějí sochu svatého Václava od 11:00 "bránit" extremisté, od 13:00 se chystají protestovat na Palachově náměstí.

Od 15:00 se pak přidají na Vyšehradě ke shromáždění proti migraci a za vystoupení z EU, které svolala extremistická Národní demokracie. Na Vyšehradě se má konat i protiakce - proti xenofobii a rasismu. V centru se pak uskuteční také pochod za tradiční rodinu.

Policie v pohotovosti

V pohotovosti bude policie. V ulicích bude i její antikonfliktní tým. Kvůli akcím se na určitou dobu v některých místech v centru omezí doprava.

Průvod hrdosti projde Prahou už popáté. Účastníci se začnou řadit ve 12:00 na Václavském náměstí. O hodinu později vyrazí do ulice Na Příkopě, přes náměstí Republiky po Revoluční, Řásnovce, Klášterské a po Dvořákově nábřeží přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše ke schodům na Letnou, po nich do Letenských sadů. Tam bude následovat hudební program.

V čele průvodu podle pořadatelů půjde pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a další známé tváře. Na trasu se vypraví 15 alegorických vozů. Chybět nebude padesátimetrová duhová vlajka jako symbol LGBT komunity. Mezi účastníky bude i 130 členů souboru London Gay Men's Chorus, kteří po cestě zazpívají. Součástí pochodu bude také "kočárková jízda". Zapojí se do ní rodiče s dětmi.

Před účastníky karnevalového průvodu chtějí od 11:00 "bránit sochu svatého Václava" extremisté. Svolavatel akce Pavel Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech, festival Prague Pride na Facebooku označil za "vrchol hnusu a nevkusu" a vyzval k "obraně vlasti". Ve 13:00 by protest měl pokračovat na Palachově náměstí. Akci pořádá extremistický spolek Národní obroda.

Protesty a další akce

Jeho členové budou pak od 15:00 na Vyšehradě vedle chrámu "chránit bezpečnost vystupujících" na shromáždění proti imigraci a za vystoupení z EU, uvedli jeho pořadatelé z extremistické Národní demokracie. Po vystoupení řečníků by se účastníci měli vypravit protestovat k České televizi. Projít by měli ulicemi K Rotundě, V Pevnosti, Na Pankráci, Mikuláše z Husi, Marie Cibulkové, Na Klikovce, Na Dolinách, Pod Děkankou až do ulice Na Hřebenech.

Na Vyšehradě by ve 14:00 měla začít i protiakce - proti rasismu a islamofobii. Její pořadatelé z iniciativy Ne rasismu! a ze Socialistické solidarity se chtějí postavit "všehochuti fašistů a neonacistů", jimž vadí odlišnosti a otevřené hranice, uvedli na Facebooku.

V centru metropole se od 12:30 uskuteční také každoroční Pochod pro rodinu. Pořádají ho mladí křesťanští demokraté s Hnutím pro život. Účastníci vyrazí od Washingtonovy po ulici Politických vězňů k Rytířské, přes Skořepku pak do Husovy do kostela svatého Jiljí, kde ve 13:15 začne mše.

Pražská policie počítá podle svého mluvčího Tomáše Hulana s opatřeními pro zajištění bezpečnosti a pořádku. V ulicích bude i antikonfliktní tým. Na dopravu dohlédne dopravní policie.

V době trvání akcí se mohou obyvatel i návštěvníků metropole dotknout určitá omezení v ulicích, kudy budou průvod Prague Pride či jiné pochody procházet. Omezí se i městská doprava a provoz aut. Například čekání na výjezd z podzemních garáží na náměstí Republiky se může protáhnout na desítky minut, upozornil Hulan. Zapojí se i městská policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy