Praha plná průvodů a protestů, v sobotu vrcholí Prague Pride

ČTK ČTK
14. 8. 2015 16:40
Policie je v pohotovosti, v ulicích bude i antikonfliktní tým. Kvůli akcím se na určitou dobu v některých místech v centru omezí doprava.
Prague Pride
Prague Pride | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Centrem Prahy v sobotu projde už tradiční pochod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Vyrazí ve 13:00 z Václavského náměstí na Letnou. Před jeho účastníky chtějí sochu svatého Václava od 11:00 "bránit" extremisté, od 13:00 se chystají protestovat na Palachově náměstí.

Od 15:00 se pak přidají na Vyšehradě ke shromáždění proti migraci a za vystoupení z EU, které svolala extremistická Národní demokracie. Na Vyšehradě se má konat i protiakce - proti xenofobii a rasismu. V centru se pak uskuteční také pochod za tradiční rodinu.

Policie v pohotovosti

V pohotovosti bude policie. V ulicích bude i její antikonfliktní tým. Kvůli akcím se na určitou dobu v některých místech v centru omezí doprava.

Průvod hrdosti projde Prahou už popáté. Účastníci se začnou řadit ve 12:00 na Václavském náměstí. O hodinu později vyrazí do ulice Na Příkopě, přes náměstí Republiky po Revoluční, Řásnovce, Klášterské a po Dvořákově nábřeží přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše ke schodům na Letnou, po nich do Letenských sadů. Tam bude následovat hudební program.

V čele průvodu podle pořadatelů půjde pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a další známé tváře. Na trasu se vypraví 15 alegorických vozů. Chybět nebude padesátimetrová duhová vlajka jako symbol LGBT komunity. Mezi účastníky bude i 130 členů souboru London Gay Men's Chorus, kteří po cestě zazpívají. Součástí pochodu bude také "kočárková jízda". Zapojí se do ní rodiče s dětmi.

Před účastníky karnevalového průvodu chtějí od 11:00 "bránit sochu svatého Václava" extremisté. Svolavatel akce Pavel Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech, festival Prague Pride na Facebooku označil za "vrchol hnusu a nevkusu" a vyzval k "obraně vlasti". Ve 13:00 by protest měl pokračovat na Palachově náměstí. Akci pořádá extremistický spolek Národní obroda.

Protesty a další akce

Jeho členové budou pak od 15:00 na Vyšehradě vedle chrámu "chránit bezpečnost vystupujících" na shromáždění proti imigraci a za vystoupení z EU, uvedli jeho pořadatelé z extremistické Národní demokracie. Po vystoupení řečníků by se účastníci měli vypravit protestovat k České televizi. Projít by měli ulicemi K Rotundě, V Pevnosti, Na Pankráci, Mikuláše z Husi, Marie Cibulkové, Na Klikovce, Na Dolinách, Pod Děkankou až do ulice Na Hřebenech.

Na Vyšehradě by ve 14:00 měla začít i protiakce - proti rasismu a islamofobii. Její pořadatelé z iniciativy Ne rasismu! a ze Socialistické solidarity se chtějí postavit "všehochuti fašistů a neonacistů", jimž vadí odlišnosti a otevřené hranice, uvedli na Facebooku.

V centru metropole se od 12:30 uskuteční také každoroční Pochod pro rodinu. Pořádají ho mladí křesťanští demokraté s Hnutím pro život. Účastníci vyrazí od Washingtonovy po ulici Politických vězňů k Rytířské, přes Skořepku pak do Husovy do kostela svatého Jiljí, kde ve 13:15 začne mše.

Pražská policie počítá podle svého mluvčího Tomáše Hulana s opatřeními pro zajištění bezpečnosti a pořádku. V ulicích bude i antikonfliktní tým. Na dopravu dohlédne dopravní policie.

V době trvání akcí se mohou obyvatel i návštěvníků metropole dotknout určitá omezení v ulicích, kudy budou průvod Prague Pride či jiné pochody procházet. Omezí se i městská doprava a provoz aut. Například čekání na výjezd z podzemních garáží na náměstí Republiky se může protáhnout na desítky minut, upozornil Hulan. Zapojí se i městská policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

První sjezd v nové sezoně SP lyžařek vyhrála Italka Goggiaová

První sjezd v nové sezoně Světového poháru v Lake Louise vyhrála italská lyžařka Sofia Goggiová. Druhá za obhájkyní malého glóbu byla Corinne Suterová ze Švýcarska.

Třicetiletá Goggiaová vyhrála s náskokem čtyř setin a připsala si osmnácté dílčí vítězství v seriálu v kariéře. Pro třetí místo si se ztrátou šesti setin dojela Cornelia Hütterová z Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy