Praha plná průvodů a protestů, v sobotu vrcholí Prague Pride

ČTK ČTK
14. 8. 2015 16:40
Policie je v pohotovosti, v ulicích bude i antikonfliktní tým. Kvůli akcím se na určitou dobu v některých místech v centru omezí doprava.
Prague Pride
Prague Pride | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Centrem Prahy v sobotu projde už tradiční pochod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Vyrazí ve 13:00 z Václavského náměstí na Letnou. Před jeho účastníky chtějí sochu svatého Václava od 11:00 "bránit" extremisté, od 13:00 se chystají protestovat na Palachově náměstí.

Od 15:00 se pak přidají na Vyšehradě ke shromáždění proti migraci a za vystoupení z EU, které svolala extremistická Národní demokracie. Na Vyšehradě se má konat i protiakce - proti xenofobii a rasismu. V centru se pak uskuteční také pochod za tradiční rodinu.

Policie v pohotovosti

V pohotovosti bude policie. V ulicích bude i její antikonfliktní tým. Kvůli akcím se na určitou dobu v některých místech v centru omezí doprava.

Průvod hrdosti projde Prahou už popáté. Účastníci se začnou řadit ve 12:00 na Václavském náměstí. O hodinu později vyrazí do ulice Na Příkopě, přes náměstí Republiky po Revoluční, Řásnovce, Klášterské a po Dvořákově nábřeží přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše ke schodům na Letnou, po nich do Letenských sadů. Tam bude následovat hudební program.

V čele průvodu podle pořadatelů půjde pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a další známé tváře. Na trasu se vypraví 15 alegorických vozů. Chybět nebude padesátimetrová duhová vlajka jako symbol LGBT komunity. Mezi účastníky bude i 130 členů souboru London Gay Men's Chorus, kteří po cestě zazpívají. Součástí pochodu bude také "kočárková jízda". Zapojí se do ní rodiče s dětmi.

Před účastníky karnevalového průvodu chtějí od 11:00 "bránit sochu svatého Václava" extremisté. Svolavatel akce Pavel Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech, festival Prague Pride na Facebooku označil za "vrchol hnusu a nevkusu" a vyzval k "obraně vlasti". Ve 13:00 by protest měl pokračovat na Palachově náměstí. Akci pořádá extremistický spolek Národní obroda.

Protesty a další akce

Jeho členové budou pak od 15:00 na Vyšehradě vedle chrámu "chránit bezpečnost vystupujících" na shromáždění proti imigraci a za vystoupení z EU, uvedli jeho pořadatelé z extremistické Národní demokracie. Po vystoupení řečníků by se účastníci měli vypravit protestovat k České televizi. Projít by měli ulicemi K Rotundě, V Pevnosti, Na Pankráci, Mikuláše z Husi, Marie Cibulkové, Na Klikovce, Na Dolinách, Pod Děkankou až do ulice Na Hřebenech.

Na Vyšehradě by ve 14:00 měla začít i protiakce - proti rasismu a islamofobii. Její pořadatelé z iniciativy Ne rasismu! a ze Socialistické solidarity se chtějí postavit "všehochuti fašistů a neonacistů", jimž vadí odlišnosti a otevřené hranice, uvedli na Facebooku.

V centru metropole se od 12:30 uskuteční také každoroční Pochod pro rodinu. Pořádají ho mladí křesťanští demokraté s Hnutím pro život. Účastníci vyrazí od Washingtonovy po ulici Politických vězňů k Rytířské, přes Skořepku pak do Husovy do kostela svatého Jiljí, kde ve 13:15 začne mše.

Pražská policie počítá podle svého mluvčího Tomáše Hulana s opatřeními pro zajištění bezpečnosti a pořádku. V ulicích bude i antikonfliktní tým. Na dopravu dohlédne dopravní policie.

V době trvání akcí se mohou obyvatel i návštěvníků metropole dotknout určitá omezení v ulicích, kudy budou průvod Prague Pride či jiné pochody procházet. Omezí se i městská doprava a provoz aut. Například čekání na výjezd z podzemních garáží na náměstí Republiky se může protáhnout na desítky minut, upozornil Hulan. Zapojí se i městská policie.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hamáček pověřil velvyslance v USA a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání Bidena s Putinem Prahu. Vše je podle něj na začátku

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy