Praha neví, kam s bezdomovci. Ve hře jsou 4 lokality

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 1. 2012 19:29
Magistrát zvažuje Rohanský ostrov a tři lokality na Praze 7. Tamní radnice jsou ale proti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rohanský ostrov, Štvanice, Výstaviště nebo Letná. O těchto lokalitách magistrát uvažuje při hledání pozemků, na kterých by postavil nafukovací halu pro bezdomovce. Tamní městské části jsou ale proti, obávají se o bezpečnost.

Vytipované pozemky vlastní hlavní město, de facto tedy souhlas městských částí k postavení haly nepotřebuje. Přesto s nimi jedná, zatím ale ne příliš úspěšně.

"Najít lokalitu je těžké, radnicím se to nelíbí. I když to není jejich pozemek, nelze jejich přání ignorovat," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Magistrát bude tento týden jednat s Prahou 8, kde připadá v úvahu Rohanský ostrov. Městská část ale bezdomovce na svém území nechce.

"Tato lokalita, která se nachází nedaleko Palmovky a sídliště Invalidovna, je pro uvedený účel naprosto nevhodná. Došlo by k výraznému zhoršení bezpečnostní situace a kvality života pro obyvatele Karlína a Libně," uvedla mluvčí Prahy 8 Radka Wallace.

Praha 9 se také obává problémů v oblasti stanic metra Palmovka, Invalidovna a na tramvajových linkách, které projíždějí hustě obydlenou oblastí. Rohanský ostrov si magistrát jako místo pro ubytování bezdomovců vybral už loni. I tehdy ale byla městská část proti.

Ne všichni zastupitelé se ale v tomto bodě shodnou. Opoziční Strana zelených považuje postoj vedení Prahy 8 za alibistický. "Bezdomovci existují, nelze je zrušit, vymazat nebo násilím přestěhovat za hranice města," myslí si Petr Vilgus ze Strany Zelených.

Podle zelených lze v okolí zajistit bezpečnost, jako se povedlo například v obdobném zařízení na Letenské pláni nebo u lodi Hermes. "Je v pořádku, pokud tyto služby budou poskytovány tam, kde se tito lidé vyskytují - třeba v okolí Palmovky. A říkám to, přestože sám na Palmovce bydlím a do škol a školek zde chodí moje děti," dodal Vilgus.

Jak se žije na ulici? Podívejte se:

Hned tři lokality - Letnou, Štvanici a Výstaviště - magistrát podle Krásenské zvažoval v Praze 7. Tamní radnice sice říká, že konkrétní jednání neproběhla, přesto má jasno - ubytovat bezdomovce nechce.

"V obecné rovině lze říct, že bychom s takovým návrhem určitě nesouhlasili. Praha 7 se dlouhodobě potýká s problematikou kumulace lidí bez domova, k níž na našem území dochází s ohledem na umístění zařízení typu Armáda spásy v Holešovicích či loď Hermes kotvící u Štefánkova mostu," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Armáda spásy sídlí v rezidenční oblasti a loď Hermes v těsné blízkosti celoměstsky významného parku Letenské sady. "Tyto skutečnosti citelně snižují kvalitu života v daných lokalitách a zhoršují stav bezpečnosti a veřejného pořádku v rámci celé sedmé městské části," dodal Vokuš.

Na Letné už jednou tábor pro bezdomovce stál. V roce 2006 tam lidé bez přístřeší nocovali v armádních stanech.

Jasno bude v pátek

Zda byla některá z jednání úspěšná, se ukáže v pátek. Zatím není jasné, jak bude město postupovat, pokud se nedohodne s žádnou městskou částí. Radní Ivan Kabický (ODS), který má tuto věc na starosti, se odmítl až do pátku vyjadřovat.

Jednou z možností je postavit halu na vybraném pozemku i přes odpor městské části. Úředníci o takovém postupu uvažovali už loni, kdy Praha 8 odmítala stanové městečko na Rohanském ostrově. Nakonec k tomu ale nedošlo.

Praze chybí 300 lůžek pro bezdomovce, hala má kapacitu 120 míst. Město na podzim vypsalo výběrové řízení pro majitele ubytoven a hostelů, kteří by mohli lidi bez přístřeší ubytovat. Nikdo se do něj ale nepřihlásil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy