Ubytovny o bezdomovce nestojí, Praha hledá jiné řešení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 11. 2011 15:57
Do tendru na chybějící lůžka se nikdo nepřihlásil, město zvažuje nákup nafukovací haly
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Plán Prahy, jak najít 300 chybějících lůžek pro bezdomovce, ztroskotal. Magistrát na podzim vypsal výběrové řízení, do kterého se měli hlásit majitelé hostelů a ubytoven. Nedorazila ale ani jediná přihláška.

"Výběrové řízení jsme ukončili, nemáme žádné zájemce. Teď budeme hledat další řešení," uvedl Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Praha potřebuje situaci vyřešit co nejrychleji. Silné mrazy sice meteorologové na nejbližší dny nehlásí, v Praze už však na podchlazení zemřel první bezdomovec.

Radní Petr Dolínek (ČSSD) na úterý svolal pracovní schůzku, které se má zúčastnit i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Posuzovat budou několik možných variant.

Jednou z nich jsou přenosné nafukovací haly. Kde by byly umístěny, nechtěl Dolínek zatím říci. Možnosti prý nejdříve probere s radní Aleksandrou Udženijou (ODS), která ma na starost oblast majetku. "Budeme se snažit, aby to nebylo v katastru Prahy 1," uvedl pouze Dolínek.

Radnice budou zřejmě proti

Proti umístění haly s bezdomovci budou zřejmě protestovat dotčené městské části. Loni se proti umístění stanového městečka vzepřela radnice Prahy 8 a odmítla lidi bez přístřeší přechodně ubytovat na Rohanském ostrově.

Podle Jána chce proto město použít trik: pronajme si pozemek od soukromníka, a pak do umístění haly nebude moci městská část mluvit. Dalším řešením by bylo pronajmout si od soukromého provozovatele budovu.

"Také zkusíme provozovatele hostelů a ubytoven přímo oslovit," nastínil další možnost Ján. Majitelé ubytovacích zařízení ale nejspíš o nabídku města zájem mít nebudou.

Pravděpodobně se bojí, že by jim bezdomovci zničili zařízení nebo že by jim zůstala nálepka, že je u nich špatná klientela," dodal Ján.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy