Ubytovny o bezdomovce nestojí, Praha hledá jiné řešení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 11. 2011 15:57
Do tendru na chybějící lůžka se nikdo nepřihlásil, město zvažuje nákup nafukovací haly
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Plán Prahy, jak najít 300 chybějících lůžek pro bezdomovce, ztroskotal. Magistrát na podzim vypsal výběrové řízení, do kterého se měli hlásit majitelé hostelů a ubytoven. Nedorazila ale ani jediná přihláška.

"Výběrové řízení jsme ukončili, nemáme žádné zájemce. Teď budeme hledat další řešení," uvedl Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Praha potřebuje situaci vyřešit co nejrychleji. Silné mrazy sice meteorologové na nejbližší dny nehlásí, v Praze už však na podchlazení zemřel první bezdomovec.

Radní Petr Dolínek (ČSSD) na úterý svolal pracovní schůzku, které se má zúčastnit i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Posuzovat budou několik možných variant.

Jednou z nich jsou přenosné nafukovací haly. Kde by byly umístěny, nechtěl Dolínek zatím říci. Možnosti prý nejdříve probere s radní Aleksandrou Udženijou (ODS), která ma na starost oblast majetku. "Budeme se snažit, aby to nebylo v katastru Prahy 1," uvedl pouze Dolínek.

Radnice budou zřejmě proti

Proti umístění haly s bezdomovci budou zřejmě protestovat dotčené městské části. Loni se proti umístění stanového městečka vzepřela radnice Prahy 8 a odmítla lidi bez přístřeší přechodně ubytovat na Rohanském ostrově.

Podle Jána chce proto město použít trik: pronajme si pozemek od soukromníka, a pak do umístění haly nebude moci městská část mluvit. Dalším řešením by bylo pronajmout si od soukromého provozovatele budovu.

"Také zkusíme provozovatele hostelů a ubytoven přímo oslovit," nastínil další možnost Ján. Majitelé ubytovacích zařízení ale nejspíš o nabídku města zájem mít nebudou.

Pravděpodobně se bojí, že by jim bezdomovci zničili zařízení nebo že by jim zůstala nálepka, že je u nich špatná klientela," dodal Ján.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy