Ubytovny o bezdomovce nestojí, Praha hledá jiné řešení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 11. 2011 15:57
Do tendru na chybějící lůžka se nikdo nepřihlásil, město zvažuje nákup nafukovací haly
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Plán Prahy, jak najít 300 chybějících lůžek pro bezdomovce, ztroskotal. Magistrát na podzim vypsal výběrové řízení, do kterého se měli hlásit majitelé hostelů a ubytoven. Nedorazila ale ani jediná přihláška.

"Výběrové řízení jsme ukončili, nemáme žádné zájemce. Teď budeme hledat další řešení," uvedl Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Praha potřebuje situaci vyřešit co nejrychleji. Silné mrazy sice meteorologové na nejbližší dny nehlásí, v Praze už však na podchlazení zemřel první bezdomovec.

Radní Petr Dolínek (ČSSD) na úterý svolal pracovní schůzku, které se má zúčastnit i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Posuzovat budou několik možných variant.

Jednou z nich jsou přenosné nafukovací haly. Kde by byly umístěny, nechtěl Dolínek zatím říci. Možnosti prý nejdříve probere s radní Aleksandrou Udženijou (ODS), která ma na starost oblast majetku. "Budeme se snažit, aby to nebylo v katastru Prahy 1," uvedl pouze Dolínek.

Radnice budou zřejmě proti

Proti umístění haly s bezdomovci budou zřejmě protestovat dotčené městské části. Loni se proti umístění stanového městečka vzepřela radnice Prahy 8 a odmítla lidi bez přístřeší přechodně ubytovat na Rohanském ostrově.

Podle Jána chce proto město použít trik: pronajme si pozemek od soukromníka, a pak do umístění haly nebude moci městská část mluvit. Dalším řešením by bylo pronajmout si od soukromého provozovatele budovu.

"Také zkusíme provozovatele hostelů a ubytoven přímo oslovit," nastínil další možnost Ján. Majitelé ubytovacích zařízení ale nejspíš o nabídku města zájem mít nebudou.

Pravděpodobně se bojí, že by jim bezdomovci zničili zařízení nebo že by jim zůstala nálepka, že je u nich špatná klientela," dodal Ján.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy