Pospíšil nenavrhne odchod z koalice. Chce ale řešit chování pirátského primátora

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 8. 2019 11:38
Zastupitelský klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) požádal o svolání koaličního jednání na téma politického stylu primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Vyplývá to z usnesení, které klub přijal na nedělním jednání. To svolal šéf zastupitelů Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) kvůli postupu primátora, který se minulé pondělí neúspěšně pokusil na radě prosadit odvolání šéfa Pražské plynárenské, spadající do gesce radního TOP 09 Jana Chabra. Hřib chtěl o situaci jednat hned v pondělí, termín ale Spojené síly odmítly.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09).
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). | Foto: ČTK

"Odsuzujeme chování primátora Hřiba, který nekompetentně zasahuje do pravomocí radních TOP 09 a STAN. Vyzýváme primátora k respektování koaličních pravidel a žádáme pirátskou stranu o koaliční jednání na téma politický styl primátora," píše se v usnesení klubu Spojených sil.

Pospíšil před jednáním řekl, že nechce bourat koalici, ale je podle něj nutné řešit Hřibův komunikační styl. Dodal, že primátor by měl fungovat jako mediátor a sám o sobě žádné zvláštní kompetence nemá, nemůže proto zasahovat do gescí radních koaličních partnerů.

Hřib dal minulé pondělí na poslední chvíli do rady návrh doporučit odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka. Ten se podle něj dopustil řady manažerských pochybení. Podle Pospíšila šlo o porušení předchozí dohody, že se zástupci koalice nejprve s Janečkem sejdou, a zároveň o zásah do kompetencí radního Jana Chabra (TOP 09), pod kterého plynárny spadají. Podle Pospíšila Chabr o návrhu odvolání, který byl připojen k jeho tisku, ani nevěděl.

Pospíšil je nespokojen, i když vyhrál, říká Hřib

Hřib v reakci uvedl, že problému Pospíšila nerozumí. "Obvykle má v koalici problém ten, kdo byl přehlasován. Ale v tomto případě je paradoxně nespokojen ten, kdo to hlasování vyhrál," uvedl. Dodal, že partnerům návrh na odvolání Janečka na poslední schůzce k tomuto tématu předložili i písemně.

"Pan předseda Pospíšil mě před svým odchodem z jednání vyzval, ať to řešíme přímo na radě, tak jsem transparentně podal pozměňovací návrh přímo na radě," uvedl primátor. Dodal, že koalice je úspěšná a že kolem Janečkova působení je potřeba vysvětlit řada nejasností.

Hřib svolal hned v pondělí v obvyklém termínu koaliční schůzku, ale zástupci Spojených sil uvedli, že se jim to nehodí, přestože si setkání v neděli vyžádali. Jimi požadované jednání tak bude pravděpodobně koncem srpna.

"Rád si vyslechnu návrhy koaličních partnerů, co by mohlo fungovat lépe. Chci věřit tomu, že nejde o uměle vyvolaný spor k zakrytí reálných problémů v plynárnách. Rád vyjdu vstříc našim koaličním partnerům, ale nelze čekat, že téma plynáren opustíme," řekl Hřib.

Praha sobě požaduje smír

Lídr Prahy sobě Jan Čižinský v neděli vyzval k dohodě. "Apelujeme na své koaliční partnery, aby situaci nevyhrocovali, aby se konstruktivně dohodli a začali místo hádek společně táhnout za jeden provaz u věcí, které Pražany na rozdíl od hádek doopravdy trápí," uvedl.

Podobně se vyjádřil i primátorův náměstek Petr Hlubuček za STAN. "Vyzýváme členy této koalice, zejména pak její vedoucí představitele, aby se zdrželi jakýchkoliv mediálních prohlášení, která zbytečně vyvolávají dojem nefunkčnosti této koalice."

Spory mezi Spojenými silami a zejména TOP 09 a piráty se od začátku stávající koalice loni v listopadu objevují pravidelně. Spekuluje se kvůli nim o možném ukončení spolupráce ze strany Spojených sil. Kromě plynáren se řešila například otázka identifikace či zdanění prázdných bytů, neshody byly také ohledně pokračování privatizace bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy