reklama
 
 

Porodník přidusil dítě. Ochrnulo. Trestem je podmínka

23. 1. 2012 13:27
Rodiče chtějí po vinohradské nemocnici odškodnění 18 milionů korun

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 potvrdil osmiměsíční podmínku s dvouletým odkladem pro lékaře Daniela Brandejse, který byl obžalován z těžkého ublížení na zdraví. Součástí trestu je i dvouletý zákaz činnosti v porodnictví.

Lékař se na místě proti rozsudku odvolal.

Dvaatřicetiletý zdravotník špatně odhadl situaci při porodu a dítě se jeho vinou narodilo ochrnuté. Za to byl již loni v září odsouzen ke stejnému trestu, který v pondělí potvrdil obvodní soud.

Rodiče dítěte navíc v odděleném soudním sporu žádají vinohradskou nemocnici o odškodné ve výši 18 milionů korun, jednu z nejvyšších částek v historii.

Lékař Fakultní nemocnice Královské Vinohrady převzal v srpnu roku 2009 komplikovaný porod, ačkoli byl ještě bez atestace a pouze s 1,5 roku dlouhou praxí.

Nad již započatým porodem začal dohlížet ráno, teprve po poledni přivolal k případu i svou starší kolegyni. Ta pomocí kleští vytáhla přidušené dítě ven. Chlapeček se sice v té době nacházel již ve fázi klinické smrti, zcela zázračně však komplikovaný porod přežil.

Stav dvouletého dítěte je však dodnes velice vážný. "Vyžaduje 24hodinovou péči, musí se mu pravidelně odsávat hleny, není schopen sám jíst, krmí se sondou do břicha, je hluchý, slepý, nemá žádnou motoriku, prostě nefunguje," řekl serveru Novinky.cz zmocněnec rodičů Antonín Tunkl.

"Jeho vývoj se zastavil zhruba ve fázi batolete a naděje na zlepšení neexistuje," doplnil sedmačtyřicetiletý otec.

Znalec: lékaři nevzali v potaz všechna rizika

Matka chlapce přišla do nemocnice již den před porodem a podle vyšetření byla zcela v pořádku ona i dítě.

Podle soudního znalce Jaroslava Živného však pravděpodobně nikdo dostatečně nepočítal se všemi rizikovými faktory. Čtyřicetiletá matka byla totiž prvorodičkou a v minulosti navíc prodělala spontánní potrat a laparoskopický zákrok.

Pro porod se lékaři rozhodli až po termínu, v 41. týdnu těhotenství. Plod matky, která měří pouze 161 centimetrů, v té době vážil přes čtyři kilogramy.

Vyšší váha je podle znalců obvyklá u žen, které trpí tzv. těhotenskou cukrovkou, vyšetření, která by takovou nemoc prokázala, však nemocnice vůbec neprovedla.

Mladý lékař je přesto jediným obviněným. Podle obžaloby je vinen tím, že včas nepřivolal své starší kolegy.

Dítě se dusilo téměř dvě hodiny

Podle soudního znalce přístroje již kolem půl jedenácté ukazovaly, že je dítě přidušené. Lékařova kolegyně však dokončila porod až kolem půl jedné.

Obžalovaný tvrdí, že údaje na přístrojích dlouho nebral jako varovné. „Neshledal jsem v tom záznamu žádnou patologii," řekl. Ve chvíli, kdy se rozhodl, že přivolá pomoc, se mu však nedařilo dovolat se primáře a kolegyně vedla ve vedlejší místnosti jiný porod.

Podle soudního znalce měli navíc lékaři u ženy s tak vysokým stupněm těhotenství rovnou přistoupit k císařskému řezu. „Zkušený porodník by asi indikoval primárně císařský řez už 24. srpna," doplnil serveru Živný. Porod podle něj vykazoval hned šest problematických faktorů a jen přítomnost jednoho by měla vést k císařskému řezu.

"Takovou možnost mi nikdo vůbec nenabídl," řekla Právu dvaačtyřicetiletá matka.

autor: Tereza Krobová | 23. 1. 2012 13:27

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama