Blanka ulevila většině Prahy. Dejvice a Břevnov ale auta z ní ucpala

Přenos skončil
První ostrý start pro pražskou dopravu po otevření tunelu Blanka jsme sledovali v online zpravodajství. Na většině míst je doprava plynulejší, výrazně zhoustla jen v okolí Dejvického náměstí.
V Dejvicích se po otevření Blanky tvoří kolony.
V Dejvicích se po otevření Blanky tvoří kolony. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nejproblémovější místo Blanky není překvapivě vjezd do tunelu v oblasti Holešoviček, ale její vyústění u Prašného mostu. Ukázal to první všední den provozu, kdy auta, směřující z Blanky k Vítěznému náměstí, popojížděla dlouhé minuty v kolonách.

Celkově však byl v první den ostrého provozu tunelu za 43 miliard korun v metropoli plynulejší než běžné pondělí. "Zafungovala skvěle. Na Letné ta zácpa nebyla, Korunovační byla taky klidnější," pochvaluje si Blanku náměstek primátorky Petr Dolínek, i když připouští, že několik kritickým míst bylo – například ulice Jugoslávských partyzánů a spojnice Prašného mostu a Vítězného náměstí. "To jsme ale očekávali," poukazuje.

Naopak další očekávané kritické místo – ulice V Holešovičkách, kterou trápí v pracovních dnech dlouhé kolony – měla velmi plynulý a výrazně menší provoz než běžné pondělí. Prognózy přitom předpovídaly, že zejména zde přibudou tisíce aut, které budou chtít najet do Blanky. Čím to je a zda se naopak lidé nelekli předpovědí, že zde bude jedno z kritických míst a jeli raději jinudy, nechce Dolínek hodnotit. "Zatím je brzy, počkejme s tím do příštího týdne," uvedl.

I když byla výrazně klidnější i magistrála, v dalších dnech to už nemusí platit. A to i proto, že zítra na Wilsonově třídě bude Technická správa komunikací frézovat vozovku, a magistrála se zde proto zúží o jeden pruh.

Blanka byla otevřena v sobotu, během víkendu byl provoz v tunelu bez problémů. Už za prvních 24 hodin provozu skrz ni projelo 25 tisíc aut.

Pondělní dopravu po otevření tunelu Blanka jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
11:22

S konstatováním, že tunel Banka až na menší komplikace v Dejvicích ostrý start zvládl, končíme dnešní online přenos. Děkujeme za pozornost a přejeme pěkný zbytek dne.

11:14

Ostrý start Blanky si magistrát pochvaluje. "Zafungovala skvěle. Na Letné ta zácpa není, Korunovační je taky klidnější," hodnotí první den všedního provozu náměstek primátorky Petr Dolínek, i když připouští, že několik kritickým míst bylo – například ulice Jugoslávských partyzánů a spojnice Prašného mostu a Vítězného náměstí. "To jsme ale očekávali," poukazuje Dolínek.

11:00

Odbila jedenáctá hodina. Od této chvíle již mohou řidiči tunelem Blanka projíždět rychlostí až 70 km/h.

10:32

Provoz v Argentinské a Wilsonově ulici zaznamenal v pondělí ráno výrazné zlepšení. Prohlédněte si srovnání dopravy v Praze dnes s průměrným dnem.

10:16

Další střípek z Twitteru, který potvrzuje, že v Dejvicích není provoz optimální.

9:55

V tunelu Blanka se od 11:00 zvýší rychlost z 50 na 70 km/h."Vyhodnotili jsme víkendový provoz i provoz dnes dopoledne ve špičce a nic nebrání tomu, aby byla rychlost v tunelu zvýšena. Zároveň se ukázalo, že pro začátek zvolená padesátka bylo dobré rozhodnutí, protože řidiči si na tunel museli zvyknout," řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek ČTK.

9:43 Ikona kolona

Kolony se víc než dřív ráno tvořily ve Svatovítské ulici a kolem její křižovatky s ulicí Milady Horákové a také v Patočkově ulici ve směru k Bělohorské. Na těchto místech jsou výjezdy z Brusnického tunelu, který je součástí tunelového komplexu Blanka.

9:37 Ikona kolona

Na Letné došlo k drobné nehodě. Vliv na provoz, ale nemá. "Na Letné u vjezdu do Blanky drobná nehoda, dvě auta se ťukla, jelikož je Letná praktická prázdná, dopravu to nijak nekomplikuje," hlásí z místa fotoreprotér Jakub Plíhal.

Nehoda na Letné.
Nehoda na Letné. | Foto: Jakub Plíhal
9:30

Otevření Blanky zřejmě příliš nevylepšilo podmínky pro cyklisty v Praze. "Aut je na Letné stále hodně. Na Povltavské provoz zhoustl," píše komentátor Aktuálně.cz a vášnivý cyklista Martin Fendrych.

9:12

Počet spokojených řidičů stoupá. Dokazují to alespoň pozitivní reakce na sociálních sítích.

9:02 Ikona kolona

Pondělní ráno a v ulici V Holešovičkách je téměř prázdno, což je výjimečný úkaz. Zdá se, že tunel Blanka opravdu dopravě v Praze prospívá.

 

Provoz v Praze - Holešovičky.
Provoz v Praze - Holešovičky. | Foto: Marek Pokorný
8:55 Ikona kolona

Ranní cestu autem do práce popisuje i redaktor Aktuálně.cz Michal Žák. "Neobvyklá situace je na Podolském nábřeží. Nejsou tu žádná auta. U nájezdu na magistrálu u Kongresového centra už je to klasika. I kvůli nedokončené opravě Nuselského mostu. V Legerově ulici nejde otevření Blanky poznat. Zatímco ve směru na Karlín a Holešovice je vše jako obvykle, v opačném směru je Wilsonova u nádraží nezvykle prázdná."

Podolské nábřeží
Podolské nábřeží | Foto: Michal Žák
8:45 Ikona kolona

Drobná nehoda komplikuje dopravu na Trojském mostu, kde řidička nezvládla odbočování a narazila do sloupu.

Nehoda na Trojském mostu
Nehoda na Trojském mostu | Foto: Marek Pokorný
8:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Aktuálně.cz vytvořilo unikátní grafiku, ve které si můžete připomenout, co všechno provázelo osmiletou stavbu tunelového komplexu i jak se Praha po jejím otevření změní. Čtěte ZDE.

Foto: ČTK, Aktuálně.cz
8:22 Ikona kolona

Provoz na Letné je i díky tunelu Blanka plynulejší. Reportérovi Aktuálně.cz Markovi Pokornému to potvrdili i pražští policisté. Menší provoz je i v ulici Korunovační, kde ráno často bývají zácpy.

Doprava v Praze u Blanky
Doprava v Praze u Blanky | Foto: Marek Pokorný
8:03 Ikona kolona

Dopravní provoz v Praze je stále bez komplikací. Řada lidí si na sociálních sítích pochvaluje, že díky tunelu se dostala dříve do práce. Provoz v centru je plynulý. Reportér Aktuálně.cz Radek Pecák hlásí, že magistrálu u Národního muzea lze projet bez zdržení, stejně jako trasu Žitnou ulicí ve směru na Karlovo náměstí.

7:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Řada komplikací zapříčinila, že se Blanka otevřela až se čtyřletým zpožděním, než bylo původně v plánu. Díky tomu vznikla na internetu řada vtipů, které situaci parodují. Ty nejlepší si můžete prohlédnout ZDE.

Foto: Koláž Aktuálně.cz
7:47

Jestli Blanka v pondělí ustojí ranní dopravní špičku, zajímá i česká média.

7:38 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Postavením Blanky Praha s dopravními stavbami nekončí. Přečtěte si, co hlavní město plánuje v nejbližších letech ještě postavit.

Páteřní dopravní síť v Praze.
Páteřní dopravní síť v Praze. | Foto: Aktuálně.cz
7:32

A máme tu pondělní pochvalnou reakci.

7:28

Možnost projet se tunelem si v sobotu nenechali ujít i členové redakce Economia. "Solidní stavba, doprava plynulá, dojem pozitivní až na osvětlení. Přesněji řečeno přesvětlení. Bohatě by stačilo, kdyby počet zářivek klesl na polovinu. Projektant, který tento 'světelný tunel' vymyslel, by měl do konce života hradit aspoň část zbytečně vynaložených nákladů na spotřebovanou elektřinu ze svého platu či důchodu," popisoval své první dojmy David Tramba z týdeníku Ekonom.

7:26

Tak to vypadalo v sobotu na Letné krátce po otevření. První auta vjíždí do tunelu.

7:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reportér Aktuálně.cz se v neděli prvně projel tunelem Blanka. Jak se mu cesta líbila a co mu na tunelu vadí, si můžete přečíst v TÉTO reportáži.

Tunelový komplex Blanka bude na špičce z hlediska dopravní bezpečnosti. Únikové východy jsou skvěle viditelné i díky zeleným pruhům na stěnách.
Tunelový komplex Blanka bude na špičce z hlediska dopravní bezpečnosti. Únikové východy jsou skvěle viditelné i díky zeleným pruhům na stěnách. | Foto: Radek Pecák
7:12 Ikona kolona

Doprava v Praze je v tuto chvíli bez komplikací. Řidiči nadále projíždějí tunelem rychlostí do 50 km/h, kterou na úvod stanovil magistrát.

7:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Tunelový komplex Blanka otevřela v sobotu krátce před třetí hodinou odpoledne pražská primátorka Adriana Krnáčová společně s kardinálem Dominikem Dukou a radním pro dopravu Petrem Dolínkem. Moment si můžete připomenout ZDE.

Foto: Matej Slávik
07:00

Dobré ráno. Vítáme vás u online přenosu, ve kterém budeme sledovat dopravní situaci v Praze, první pracovní den po otevření tunelu Blanka.

Michal Štůsek Domácí Michal Štůsek, Domácí
Aktualizováno 21. 9. 2015 11:25
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy