Maraton v neděli zpřísní bezpečnostní opatření

ČTK ČTK
9. 5. 2013 15:55
Organizátoři tak reagují na nedávné tragické události při závodě v Bostonu
Loňský ročník maratonu. Na fotce Pavel Nedvěd
Loňský ročník maratonu. Na fotce Pavel Nedvěd | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Stovky policistů i členů soukromé ochranky budou v neděli v Praze dohlížet na bezpečnost během mezinárodního maratonu.

Bezpečnostní opatření se proti jiným rokům zvýší především v důsledku tragické události v americkém Bostonu. Maraton přinese i dopravní omezení. Změní se jízdní řády některých tramvají a autobusů.

"Navýšili jsme počet policistů a bezpečnostních složek, ale nebudeme zveřejňovat ani čísla, ani konkrétní bezpečnostní opatření," oznámila mediální manažerka sportovní akce Veronika Honsová.

Konkrétní bezpečnostní opatření nechce prozradit ani magistrát, který bude bezpečnostní složky koordinovat.

Průběh závodu se nenaruší

"Bezpečnostní opatření budou mnohem důkladnější než v minulých letech, ale z bezpečnostních důvodů nebudeme zveřejňovat detaily," řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

V minulosti hlídalo sportovce a diváky kolem šesti stovek lidí. Loni se o bezpečnost staralo 125 státních policistů, 135 strážníků a téměř 200 členů ostrahy bezpečnostní agentury. K dispozici bylo 90 zdravotníků záchranné služby a 64 pracovníků červeného kříže. Na trase pomáhalo navíc více než 1100 dobrovolníků.

Prohlédněte si fotografie z útoku v Bostonu:

Podle Honsové se budou jednotlivé bezpečnostní složky mezi sebou dorozumívat speciálními vysílačkami. K dispozici budou vrtulníky a posíleny budou i hlídky v metru.

Sportovců by se bezpečnostní opatření měla dotknout jen minimálně.

Původně organizátoři uvažovali o kontrolách zavazadel a batohů, ale vzhledem k množství přihlášených sportovců to nebude technicky možné.

"Budou se provádět kontroly náměstí, košů a dalších věcí, ale aby se všem devíti a půl tisícům běžců koukalo do baťohu, to prostě není možné," uvedla Honsová.

Maraton omezí také dopravu, uzavírky se plánují po celé trase závodu. Pro osobní dopravu budou zcela uzavřeny například Pařížská ulice, část Václavského náměstí, Mánesův most, nábřeží Ludvíka Svobody, Dvořákovo nábřeží a Strakonická. Řidiči by v lokalitách, kterými povede závod, měli přeparkovat svá auta, jinak jim budou odtažena.

Změní se jízdní řády

Změní se i jízdní řády některých tramvají a autobusů. Změny se dotknou tramvajových linek číslo 1, 3, 7 až 10, 14, 16 až 18, 22, 24 a linky číslo 25. Některé spoje budou odkláněny po jiných trasách nebo nahrazeny autobusy.

S komplikacemi musí Pražané i turisté počítat od 08:00 do 16:00.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy