Zastupitelé neschválili peníze na Prague Pride. Budeme hlasovat znovu, říká Hřib

Anna Pálová
23. 3. 2021 12:09
Každoročnímu festivalu Prague Pride na podporu LGBT+ hnutí hrozí, že přijde o pravidelný příspěvek od města. Pražští zastupitelé totiž minulý pátek neschválili finanční podporu ve výši 650 tisíc korun. Při hlasování chyběla i řada koaličních zastupitelů. Vedení města ale slibuje, že o grantu bude hlasovat ještě jednou a tentokrát finanční podporu pro festival schválí.
Foto: Jakub Plíhal

Přestože vedení hlavního města dlouhodobě Prague Pride podporuje, k tomu, aby festival obdržel pro letošní ročník částku 650 tisíc korun, chyběly dva hlasy. Několik koaličních zastupitelů totiž vůbec nehlasovalo, protože v té době nebyli přítomni v jednacím sále. Původně se počítalo s tím, že finanční příspěvek schválí v jednom balíku společně s dalšími dotacemi v cestovním ruchu. Místopředseda koaličního klubu Spojených sil pro Prahu Jan Wolf (KDU-ČSL) ale navrhl, aby se o Prague Pride hlasovalo zvlášť, což ani řada jeho kolegů neočekávala.

"Nechtěl jsem návrh nepodpořit, ale neočekával jsem, že by u tohoto bodu měl být nějaký problém. Nevěděl jsem, že pan Wolf navrhne, aby se o tom hlasovalo odděleně," vysvětluje radní Jan Chabr (TOP 09). "Kdyby se o tom jednalo někdy odpoledne, tak by návrh prošel úplně v pohodě. Hlasovalo se o tom ale pozdě v noci, kdy jsme tam seděli už několik hodin v kuse. Potřeboval jsem si dojít na toaletu. Kdybych věděl, že nebudeme mít většinu, tak bych to ještě chvíli vydržel a návrh podpořil," vysvětluje Chabr, proč o podpoře nehlasoval.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) navíc někteří zastupitelé nemohli být přítomni kvůli zdravotním důvodům. Z koaličních zastupitelů tak pro podporu návrhu chybělo z nejrůznějších důvodů sedm hlasů zástupců Spojených sil, jeden hlas Prahy sobě a jeden Pirátů. 

Jediným, kdo hlasoval vysloveně proti, byl právě Wolf, který patří mezi dlouhodobé odpůrce toho, aby město na podobnou událost přispívalo. Podle něj by Praha zvláště v době koronavirové epidemie měla dávat peníze jen na akce, které jsou ve prospěch celé společnosti. "Prague Pride není tak přínosný a účastníci, kteří o něj stojí, se na něj jistě rádi složí. Tyto projekty navíc vadí i některým příslušníkům sexuální menšiny. Každý jsme takový, jakého nás pánbůh stvořil, ale to neznamená, že musíme dávat najevo svou sexualitu, zvlášť ve chvíli, kdy to může někoho ponižovat," tvrdí Wolf. 

Podle předkladatelky návrhu, radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě), má ale festival potenciál nalákat do Prahy nejen české, ale i zahraniční návštěvníky. "Čeká nás další turistická sezona, kdy budeme bojovat o každého turistu, který do hlavního města přijede a ideálně zůstane přes noc. Samozřejmě každá podpořená akce musí dbát aktuálních opatření," říká Třeštíková.

Festival se ale možná přece jenom finanční podpory od města dočká. Primátor Hřib upozorňuje, že magistrát bude o příspěvku jednat ještě jednou. "Budeme o tom znovu hlasovat na dubnovém jednání pražského zastupitelstva," vysvětluje Hřib. Radní Chabr se domnívá, že při opakovaném hlasování si již koalice pohlídá, aby návrh podporu získal.

Spolek Prague Pride by i bez peněz od hlavního města svou každoroční týdenní akci na podporu LGBT+ komunity uskutečnil. Částku 650 tisíc korun by se ale musel snažit hledat jinde, protože je to značná část rozpočtu. "Byla by to výrazná ztráta, jedna z dílčích položek, ale festival je financovaný z různých zdrojů. Museli bychom najít buď úplně nové partnery, nebo peníze získat prostřednictvím většího fundraisingu od individuálních dárců," říká PR manažer spolku Daniel Zikmund.

Pro velkou část příslušníků LGBT+ komunity je právě Prague Pride neodmyslitelnou součástí roku, která podporuje queer umělce, mládež a boj za jejich práva. LGBT+ aktivista Kryštof Stupka celou situaci považuje za pokus o vyčleňování lidí s menšinovou orientací. "Jsem upřímně velmi rozhořčený z toho, co se na magistrátu stalo. Prague Pride dostává dotaci z tohoto balíčku odjakživa. Lidé si neuvědomují, že právě během pandemie se na Prague Pride a podobné organizace obrací mnoho lidí se svými těžkostmi," vysvětluje Stupka.

Kromě festivalu Prague Pride, jehož podpora ze strany magistrátu je zatím nejistá, hlavní město vynaloží letos na dotace v turistickém ruchu 15 milionů korun. Peníze jsou určené pro kongresy a konference nebo na akce s mimopražským přesahem. Zastupitelé například schválili příspěvek v hodnotě 560 tisíc korun na rekonstrukci bitvy na Bílé hoře nebo 308 tisíc korun na každoroční akci Konference Forum 2000.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy