Zastupitelé neschválili peníze na Prague Pride. Budeme hlasovat znovu, říká Hřib

Anna Pálová
23. 3. 2021 12:09
Každoročnímu festivalu Prague Pride na podporu LGBT+ hnutí hrozí, že přijde o pravidelný příspěvek od města. Pražští zastupitelé totiž minulý pátek neschválili finanční podporu ve výši 650 tisíc korun. Při hlasování chyběla i řada koaličních zastupitelů. Vedení města ale slibuje, že o grantu bude hlasovat ještě jednou a tentokrát finanční podporu pro festival schválí.
Foto: Jakub Plíhal

Přestože vedení hlavního města dlouhodobě Prague Pride podporuje, k tomu, aby festival obdržel pro letošní ročník částku 650 tisíc korun, chyběly dva hlasy. Několik koaličních zastupitelů totiž vůbec nehlasovalo, protože v té době nebyli přítomni v jednacím sále. Původně se počítalo s tím, že finanční příspěvek schválí v jednom balíku společně s dalšími dotacemi v cestovním ruchu. Místopředseda koaličního klubu Spojených sil pro Prahu Jan Wolf (KDU-ČSL) ale navrhl, aby se o Prague Pride hlasovalo zvlášť, což ani řada jeho kolegů neočekávala.

"Nechtěl jsem návrh nepodpořit, ale neočekával jsem, že by u tohoto bodu měl být nějaký problém. Nevěděl jsem, že pan Wolf navrhne, aby se o tom hlasovalo odděleně," vysvětluje radní Jan Chabr (TOP 09). "Kdyby se o tom jednalo někdy odpoledne, tak by návrh prošel úplně v pohodě. Hlasovalo se o tom ale pozdě v noci, kdy jsme tam seděli už několik hodin v kuse. Potřeboval jsem si dojít na toaletu. Kdybych věděl, že nebudeme mít většinu, tak bych to ještě chvíli vydržel a návrh podpořil," vysvětluje Chabr, proč o podpoře nehlasoval.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) navíc někteří zastupitelé nemohli být přítomni kvůli zdravotním důvodům. Z koaličních zastupitelů tak pro podporu návrhu chybělo z nejrůznějších důvodů sedm hlasů zástupců Spojených sil, jeden hlas Prahy sobě a jeden Pirátů. 

Jediným, kdo hlasoval vysloveně proti, byl právě Wolf, který patří mezi dlouhodobé odpůrce toho, aby město na podobnou událost přispívalo. Podle něj by Praha zvláště v době koronavirové epidemie měla dávat peníze jen na akce, které jsou ve prospěch celé společnosti. "Prague Pride není tak přínosný a účastníci, kteří o něj stojí, se na něj jistě rádi složí. Tyto projekty navíc vadí i některým příslušníkům sexuální menšiny. Každý jsme takový, jakého nás pánbůh stvořil, ale to neznamená, že musíme dávat najevo svou sexualitu, zvlášť ve chvíli, kdy to může někoho ponižovat," tvrdí Wolf. 

Podle předkladatelky návrhu, radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě), má ale festival potenciál nalákat do Prahy nejen české, ale i zahraniční návštěvníky. "Čeká nás další turistická sezona, kdy budeme bojovat o každého turistu, který do hlavního města přijede a ideálně zůstane přes noc. Samozřejmě každá podpořená akce musí dbát aktuálních opatření," říká Třeštíková.

Festival se ale možná přece jenom finanční podpory od města dočká. Primátor Hřib upozorňuje, že magistrát bude o příspěvku jednat ještě jednou. "Budeme o tom znovu hlasovat na dubnovém jednání pražského zastupitelstva," vysvětluje Hřib. Radní Chabr se domnívá, že při opakovaném hlasování si již koalice pohlídá, aby návrh podporu získal.

Spolek Prague Pride by i bez peněz od hlavního města svou každoroční týdenní akci na podporu LGBT+ komunity uskutečnil. Částku 650 tisíc korun by se ale musel snažit hledat jinde, protože je to značná část rozpočtu. "Byla by to výrazná ztráta, jedna z dílčích položek, ale festival je financovaný z různých zdrojů. Museli bychom najít buď úplně nové partnery, nebo peníze získat prostřednictvím většího fundraisingu od individuálních dárců," říká PR manažer spolku Daniel Zikmund.

Pro velkou část příslušníků LGBT+ komunity je právě Prague Pride neodmyslitelnou součástí roku, která podporuje queer umělce, mládež a boj za jejich práva. LGBT+ aktivista Kryštof Stupka celou situaci považuje za pokus o vyčleňování lidí s menšinovou orientací. "Jsem upřímně velmi rozhořčený z toho, co se na magistrátu stalo. Prague Pride dostává dotaci z tohoto balíčku odjakživa. Lidé si neuvědomují, že právě během pandemie se na Prague Pride a podobné organizace obrací mnoho lidí se svými těžkostmi," vysvětluje Stupka.

Kromě festivalu Prague Pride, jehož podpora ze strany magistrátu je zatím nejistá, hlavní město vynaloží letos na dotace v turistickém ruchu 15 milionů korun. Peníze jsou určené pro kongresy a konference nebo na akce s mimopražským přesahem. Zastupitelé například schválili příspěvek v hodnotě 560 tisíc korun na rekonstrukci bitvy na Bílé hoře nebo 308 tisíc korun na každoroční akci Konference Forum 2000.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy