Kotrouš postupoval na vlastní pěst, tvrdí jeho náměstci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 11. 2012 13:40
Také magistrátní úředníci a poradci primátora popřeli, že o úplatcích věděli

Praha - U pražského městského soudu v úterý pokračoval proces s bývalým šéfem strážníků hlavního města Vladimírem Kotroušem.

Soudce Kamil Kydalka vyslechl výpovědi dvou Kotroušových podřízených - náměstka pro ekonomiku Jaroslava Bláhu a náměstka pro výkon služby Ludvíka Klemu. Oba u městské policie na rozdíl od Kotrouše i nadále pracují, Klema je dokonce pověřen jejím řízením.

Obžaloba Kotrouše viní z toho, že loni v listopadu převzal úplatky ve výši 200 a 150 tisíc korun. Za to měl slíbit majiteli autoservisu Jíša, že mu zařídí, aby se bez výběrového řízení mohl dál starat o vozy městské policie.

V pondělí u soudu Kotrouš přiznal, že od Jíši převzal částku 150 tisíc korun, se kterou ho zadržela policie. Odmítl ovšem, že by chtěl zmanipulovat zakázku. Údajně si vše vymyslel, aby z Jíši vylákal peníze.

Náměstek Ludvík Klema přiznal, že v době, kdy se uzavírala první smlouva s autoservisem, byl již ve vedení městské policie. "Předpokládám, že jsem se zúčastnil nějakého setkání, ale nemohu to tvrdit určitě," uvedl Klema.

Byl i účastníkem přípravy nové zakázky v roce 2010, která ale byla nakonec zrušena po stížnostech antimonopolního úřadu. Popřel ale, že by cokoli věděl o tom, že Kotrouš po Jíšovi vyžadoval úplatek.

Stejně vypovídal i náměstek Jaroslav Bláha a ředitelka kanceláře primátora Martina Děvěrová. Jejich výpovědi ale načrtly způsob, jak se na městské policii rozhodovalo o zakázkách.

Do 6 milionů rozhodoval sám ředitel

Podle obou svědků mohl ředitel podepisovat smlouvy, jejichž výše plnění nebyla nijak omezena. Pouze zakázky nad 6 milionů musela schválit rada hlavního města, na stůl ji ale dostala až poté, kdy byl vybrán uchazeč.

Výběrová řízení nad 2 miliony navíc organizovala externí právní kancelář. "Tyto větší zakázky šly mimo mě," uvedl ekonomický náměstek Bláha.

Vypovídal i jeden z asistentů primátora Bohuslava Svobody, jakoukoli svou roli na případu popřel. Tajemník primátora Marek Hanč k soudu nedorazil, omluvil se s tím, že je v Bulharsku. Jejich jmény se podle státní zástupkyně Jany Hercogové Kotrouš zaštiťoval při jednání s majitelem autoservisu.

Sám Kotrouš k tomu v pondělí před soudním senátem řekl, že si spolupráci s nimi vymyslel. "Chtěl jsem podpořit zdání, že mohu zakázku zařídit," uvedl bývalý ředitel městské policie.

K činu se Kotrouš podle svých slov odhodlal poté, co se jeho rodina dostala do finančních potíží. Jeho manželka prý měla  problémy v podnikání a dcera otěhotněla. Kotroušova tchýně pak vypověděla, že nějaké problémy rodina měla, označila je ale za "mírné".

"Vím, že jsem udělal velkou hloupost. Je mi to velmi líto a jsem připraven nést následky," řekl se slzami na krajíčku soudci.

Kotroušovo doznání ale neznamená, že má obžaloba vyhráno. Přiznal se totiž pouze k pokusu o podvod, za který mu hrozí maximálně tři roky vězení. Hercogová ho ale viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za to může Kotrouš skončit za mřížemi až na dvanáct let.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy