Kongresové centrum: Dluhy by vyřešil vstup ministerstva

ČTK ČTK
19. 2. 2013 15:40
Praha navrhuje, aby ministerstvo financí vložilo dlužnou částku do kapitálu společnosti
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zhruba dvoumiliardový dluh pražského kongresového centra by mohlo vyřešit ministerstvo financí tím, že o dlužnou částku navýší základní kapitál společnosti.

Ve firmě, kterou nyní zcela ovládá Praha, by pak ministerstvo získalo podíl 70 procent. Vyplývá to z návrhu, který v úterý schválili pražští radní. Firma musí dluh splatit v dubnu 2014.

"Ministerstvo financí se situací ohledně Kongresového centra Praha vážně zabývá a spolupracuje s Hlavním městem Prahou na nalezení co nejpřijatelnějšího řešení. Předpokládáme, že by konečný výsledek měla schvalovat vláda," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Zadlužení Kongresového centra Praha (KCP) vzniklo kvůli opravě budovy před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Ministerstvo financí má na majetku KCP zástavu.

Podle radního Václava Novotného (TOP 09) je problémem KCP také to, že se do vybavení budovy v minulých letech neinvestovalo a centrum přestává být konkurenceschopné.

Radní řekl, že investice do budovy, které by se mohly pohybovat kolem 750 milionů korun, by si za své vzala Praha. Investicemi by pak město opět navýšilo svůj podíl.

Praha původně uvažovala, že by dluh zaplatila z prodeje zbytného majetku KCP. Prodej ale mimo jiné kvůli nízkým cenám nemovitostí nedoporučila analýza, kterou si město nechalo zpracovat.

Milionové ztráty

"Kongresové centrum je pro oblast kongresového turismu zásadní. Jde nám o to udržet tuto jedinečnou infrastrukturu. Problém existuje 12 let, předchozí politické reprezentace na úrovni státu i města ho ignorovali," řekl Novotný.

Podle předběžných výsledků hospodaření dosáhlo KCP loni zisku asi 1,2 milionu korun, když v roce 2011 hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

O rok dříve byla ztráta 12,5 milionu korun. Podle schváleného materiálu letos opět očekává ztrátu v řádech desítek milionů korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy