Praha chce pomoc Kalouska, ten zase Kongresové centrum

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
22. 2. 2011 15:45
Ministerstvo nechce zaplatit jen jednu splátku, ale celý dluh, pak mu ale bude patřit centrum
Kongresové centrum nedokáže svůj dluh splácet.
Kongresové centrum nedokáže svůj dluh splácet. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud letos Kongresové centrum Praha (KCP) nedokáže splatit letošní splátku svých dluhů, přejde do majetku Ministerstva financí.

To, že centrum, jehož stoprocentním vlastníkem je město Praha, nedokáže svůj závazek uhradit, je téměř jisté. Tiskové oddělení pražského magistrátu dnes totiž informovalo o tom, že splátku letos uhradí ministerstvo financí, které je ručitelem úvěru.

Ministr financí Miroslav Kalousek to ale vidí jinak. "Ministr financí je toho názoru, že nemá žádný ekonomický smysl splácet úroky s téměř stoprocentní jistotou realizace záruky. Mnohem ekonomičtější postup, výhodnější pro stát, je splacení celé záruky ihned a uplatnění zástavních práv na nemovitý majetek akciové společnosti KCP," uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

Obrovské dluhy Kongresového centra Praha vznikly v době jeho přestavby kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Celkové náklady se tehdy vyšplhaly na 4 miliardy korun, což centrum zčásti pokrylo vydáním obligací a z části úvěrem od konsorcia bank. Půjčku musí splatit nejpozději v roce 2014, letošní splátka 3,15 milionu eur, tedy asi 77 milionů korun je splatná na začátku dubna.

Ministerstvo ale zdůraznilo, že žádost o uhrazení splátky zatím z magistrátu nedorazila. "KCP dosud neinformovalo Ministerstvo financí o své insolvenci. Dle smlouvy tak musí učinit nejpozději 30 dnů před termínem splatnosti, který je 8. dubna," dodal Haas.

Až dosud hradilo splátky KCP nebo město Praha. Plán centra na oddlužení má nyní Ministerstvo financí na stole. Praha ve výběrovém řízení vybrala společenství skupiny Penta a Zátiší Catering Group, které mají pomoci s oddlužením centra. V jeho průběhu má být prodán hotelový komplex, Business centrum Vyšehrad a volné pozemky, samotnou budovu centra si společenství na 24 let pronajme.

Ministerstvo financí ale návrh Prahy zamítlo. Podle něj totiž není výhodný a vedl by k prodeji majetku Kongresového centra hluboko pod jeho reálnou cenou.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy