Konec "chodníčku smrti" u hlavního nádraží. Z 30 centimetrů se rozšíří až na 3 metry

ČTK ČTK
30. 10. 2019 11:02
Hlavní město nechává rozšířit chodník u magistrály vedoucí od hlavního nádraží kolem Národního muzea na Vinohrady. Na trase mají pěší nyní v některých místech k dispozici jen 30 centimetrů širokou cestu. Po dokončení prací bude mít nejužší místo chodníku 175 centimetrů, nejširší až tři metry. Řidiči přitom nepřijdou o žádný jízdní pruh. Nový chodník by měl být hotový na konci listopadu.

Pražané cestě od hlavního nádraží k Národnímu muzeu a dále na Vinohrady, kde musejí procházet v těsné blízkosti projíždějících aut a autobusů, říkají chodníček smrti.

"Chodník podél magistrály mezi hlavním nádražím a Národním muzeem rozšíříme tak, aby se po něm dalo pohybovat bezpečně, důstojně a bez strachu o život. Neubereme zároveň jediný jízdní pruh, jen upravíme jejich šířku," řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě).

Chodník bude mít v nejužším místě zhruba 1,8 metru, v nejširším až tři metry. Na magistrále zůstane širší pravý jízdní pruh, aby tudy mohly bezpečně projíždět autobusy.

Stavba navazuje na loni dokončenou úpravu prostoru mezi historickou a novou budovou Národního muzea. "Použijeme zde stejnou dlažbu jako u muzejní oázy. Asfalt nahradí krásná žula z Mrákotína," doplnil Scheinherr.

Praha 2 chtěla i lávku nad kolejištěm

Podle místostarosty Prahy 2 Václava Vondráška (ODS) usiluje radnice druhé městské části o rozšíření cesty pro pěší v tomto úseku několik let. "Rozšíření chodníku nebylo mnoho let možné z dopravních důvodů. Státní správa i samospráva města zúžení dopravních pruhů odmítala s nemalým přispěním dopravní policie. Ta ve svém stanovisku tvrdila, že z dopravního hlediska by to bylo nebezpečné," uvedl.

Praha 2 podle Vondráška prosadila stavbu lávky nad kolejištěm podél magistrály, která by zajistila přístup k hlavnímu nádraží z východní strany a z Vinohradské ulice. Stavět se měla začít loni. Podle radnice chce ale nad kolejištěm hlavního nádraží postavit společnost Penta nový palác. Zastřešení kolejí mezi ulicemi Španělská, Legerova a Vinohradská a následnou výstavbu na vzniklé ploše mají v plánu jako společný projekt České dráhy, Penta a Sudop Group.

Spolu s rekonstrukcí historické budovy Národního muzea nechal pražský magistrát s Prahou 1 obnovit okolí. Práce trvaly více než rok a stály zhruba 140 milionů korun. Prostor mezi budovami Národního muzea byl vydlážděn, vznikly tam tramvajové koleje, které se mají do několika let napojit na trať z Vinohradské ulice a pokračovat dále přes Václavské náměstí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy