Drop In by mohl zůstat v Praze 1 další čtyři měsíce

Markéta Žižková
16. 4. 2012 19:32
Předběžně se na tom dohodli vedoucí lékař Drop Inu a starosta Prahy 1
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Osud Centra metadonové substituce Drop In v pražské ulici Ve Smečkách je po pondělí mnohem jasnější.

Podle zjištění Aktuálně.cz by Praha 1 mohla zařízení prodloužit nájem o čtyři měsíce. Poté by se měl Drop In přestěhovat do nových prostor v nemocnici Na Bulovce, které mu nabídl magistrát.

V pondělí se na prodloužení nájmu předběžně dohodl vedoucí lékař Drop Inu Jiří Presl se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým.

"Dnes podám písemnou žádost, kterou v úterý projedná rada městské části," uvedl Presl. Pokud žádost rada schválí, mohlo by centrum zůstat v ulici Ve Smečkách až do konce srpna.

Středisko, do kterého denně dochází až 120 lidí, by tak získalo čas, než se bude moct přestěhovat do nových prostor v nemocnici Na Bulovce. Ty by měly být volné v průběhu léta.

Prostory Na Bulovce zatím nejsou volné

První městská část vypověděla centru nájemní smlouvu loni v září s tím, že zařízení má místo opustit do konce dubna letošního roku. Několik měsíců by tak nemělo k dispozici odpovídající zázemí.

Prostory Na Bulovce podle Presla Drop Inu vyhovují. "Nejsou přímo v areálu nemocnice, ale poblíž. Navíc se jedná o lokalitu dobře dostupnou MHD, i když to není centrum Prahy," vysvětlil. Podle něj jsou nové prostory dokonce vhodnější než ty stávající.

Praha 1 se podle tiskové mluvčí k záležitosti vyjádří až v úterý po zasedání rady městské části.

Lomecký: Centrum zatěžuje Prahu 1

První městská část centru nájemní smlouvu vypověděla, protože podle ní jeho provoz zatěžuje okolí Václavského náměstí i další části Prahy 1. Podle starosty do něj nedochází jen lidé z centra, ale z celé Prahy.

Podobná zařízení pro drogově závislé by podle něj měla být po celé Praze, uvedl loni v létě.

Prohlédněte si běžný den terénního pracovníka mezi narkomany:

Substituce metadonem je metoda léčby závislosti na opiátech jako například heroin. Místo toho, aby drogově závislí lidé sháněli na ulici nelegální drogy od dealerů, dostanou legální opiát v Drop Inu v podobě tablet nebo sirupu.

"Pouliční opiát je zpravidla znečištěn, aplikován nesterilní jehlou, často dále předávanou. Vyplývající rizika přenosu AIDS, hepatitid (žloutenek) jsou jasná. Methadon je užíván formou sirupu nebo tablet, jde tedy také o odnaučení toxikomana aplikovat si drogu do žíly. Důležité je přerušení vazeb dealer- klient a s drogovým světem obecně," popisuje na svých webových stránkách Nadace Drop In. Tato léčba také pomáhá drogově závislému člověku začlenit se znovu do společnosti.

------------------------------

Drogová závislost - její možnosti léčby a prevence.

 

Právě se děje

Další zprávy