DPP si může půjčit 6 miliard korun, rozhodla Praha

Domácí Lucie Stuchlíková Domácí, Lucie Stuchlíková
24. 1. 2012 15:20
Peníze půjdou na platbu za tramvaje T15, které Dopravní podnik dříve nakoupil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hlavní město v úterý odsouhlasilo Dopravnímu podniku směnku na 6 miliard korun, za kterou se Praha zaručí.

Částka by měla pokrýt nákup tramvají, který DPP domluvil už za minulého vedení města a nyní mu kvůli platební neschopnosti hrozily od dodavatelů pokuty.

Směnku pro dopravní podnik původně prosazovala sociální demokracie, pražský primátor Bohuslav Svoboda byl proti. Nově schválené financování je ale podle něj jiné, než jak ho navrhovala ČSSD.

Narozdíl od původního návrhu směnka jasně specifikuje, na co peníze půjdou. Částka se navíc bude čerpat postupně a neohrozí rating Prahy.

"Financování je vázáno jenom za platbu na tramvaje T15, aby nám za to dopravní podnik nemohl nakoupit autobusy nebo to použít na něco jiného," upřesnil primátor.

Tranše se navíc bude dělat postupně podle toho, jak bude nabíhat průběh platby. "Třeba částku 6 miliard ani nedočerpáme, pokud se nám podaří konečnou cenu nějak ovlivnit," dodal Svoboda.

Směnku bude ještě na konci ledna schvalovat zastupitelstvo, ačkoli formálně by ji mohla posvětit rada sama.

Primátor původně vstřícný nebyl

Ještě v říjnu loňského roku přitom primátor k požadavkům Dopravního podniku příliš vstřícný nebyl. Tvrdil, že žádost DPP o peníze je nestandardní a že podnik na hlavní město vyvíjí nátlak. Chtěl se rozhodnout i na základě podrobné analýzy, která měla být hotová loni v listopadu.

Dopravní podnik tehdy v říjnu informoval, že mu hrozí pokuty až 140 milionů korun od dodavatelů, kteří podniku dodávají nové autobusy a tramvaje.

Prohlédněte si tramvajovou evoluci v DPP

Jenže tramvaje T15 od Škody Transportation se z něčeho zaplatit musí. DPP se totiž před pěti lety zavázal, že jich od firmy odkoupí 250 za 19 miliard, aniž by na ně měl peníze.

Podle tehdejšího ředitele Martina Dvořáka spoléhal podnik při uzavírání smlouvy na záruku bývalého vedení Prahy v čele s Pavlem Bémem, že peníze na nákup tramvají dá město. Smlouva se navíc nedá vypovědět.

"Vyjednali jsme, co šlo. Stále se ale pozastavujeme nad tím, že dopravní podnik udělal smlouvu, na kterou neměl zajištěné peníze. To moc nesvědčí o dobrém hospodáření," uvedl náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09).

 

Právě se děje

před 38 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy