DPP si může půjčit 6 miliard korun, rozhodla Praha

Domácí Lucie Stuchlíková Domácí, Lucie Stuchlíková
24. 1. 2012 15:20
Peníze půjdou na platbu za tramvaje T15, které Dopravní podnik dříve nakoupil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hlavní město v úterý odsouhlasilo Dopravnímu podniku směnku na 6 miliard korun, za kterou se Praha zaručí.

Částka by měla pokrýt nákup tramvají, který DPP domluvil už za minulého vedení města a nyní mu kvůli platební neschopnosti hrozily od dodavatelů pokuty.

Směnku pro dopravní podnik původně prosazovala sociální demokracie, pražský primátor Bohuslav Svoboda byl proti. Nově schválené financování je ale podle něj jiné, než jak ho navrhovala ČSSD.

Narozdíl od původního návrhu směnka jasně specifikuje, na co peníze půjdou. Částka se navíc bude čerpat postupně a neohrozí rating Prahy.

"Financování je vázáno jenom za platbu na tramvaje T15, aby nám za to dopravní podnik nemohl nakoupit autobusy nebo to použít na něco jiného," upřesnil primátor.

Tranše se navíc bude dělat postupně podle toho, jak bude nabíhat průběh platby. "Třeba částku 6 miliard ani nedočerpáme, pokud se nám podaří konečnou cenu nějak ovlivnit," dodal Svoboda.

Směnku bude ještě na konci ledna schvalovat zastupitelstvo, ačkoli formálně by ji mohla posvětit rada sama.

Primátor původně vstřícný nebyl

Ještě v říjnu loňského roku přitom primátor k požadavkům Dopravního podniku příliš vstřícný nebyl. Tvrdil, že žádost DPP o peníze je nestandardní a že podnik na hlavní město vyvíjí nátlak. Chtěl se rozhodnout i na základě podrobné analýzy, která měla být hotová loni v listopadu.

Dopravní podnik tehdy v říjnu informoval, že mu hrozí pokuty až 140 milionů korun od dodavatelů, kteří podniku dodávají nové autobusy a tramvaje.

Prohlédněte si tramvajovou evoluci v DPP

Jenže tramvaje T15 od Škody Transportation se z něčeho zaplatit musí. DPP se totiž před pěti lety zavázal, že jich od firmy odkoupí 250 za 19 miliard, aniž by na ně měl peníze.

Podle tehdejšího ředitele Martina Dvořáka spoléhal podnik při uzavírání smlouvy na záruku bývalého vedení Prahy v čele s Pavlem Bémem, že peníze na nákup tramvají dá město. Smlouva se navíc nedá vypovědět.

"Vyjednali jsme, co šlo. Stále se ale pozastavujeme nad tím, že dopravní podnik udělal smlouvu, na kterou neměl zajištěné peníze. To moc nesvědčí o dobrém hospodáření," uvedl náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09).

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy