Tramvaje jezdí v Praze 120 let. Dřív za 8 krejcarů, teď za 32 Kč

Foto: Pavel Baroch
Domácí ČTK Pavel Baroch, Domácí, ČTK
18. 7. 2011 15:30

Před 120 lety začala v hlavním městě jezdit první elektrická tramvaj. Svůj provoz zahájila 18. července 1891 a byla první elektrickou drahou v českých zemích. Postavil a vyprojektoval ji u příležitosti Zemské jubilejní výstavy na pražském Výstavišti František Křižík. V Praze městskou dopravu tehdy zajišťovala od roku 1875 jen soukromá koněspřežná tramvaj. Tramvaje pražského dopravního podniku od té doby urazily v rámci pražské MHD téměř 5,8 miliardy kilometrů a svezly více než 36 miliard cestujících. První trať začínala u dnešní restaurace Letenský zámeček, kde byla zároveň vozovna, která sloužila i jako krytá čekárna. V jejím sousedství byla malá elektrárna, která vyráběla pro pohon tramvaje elektrický proud o napětí 150 voltů. Pražané si novinku oblíbili, i když lístek stál, jak vyplývá ze smlouvy mezi Prahou a Františkem Křižíkem, osm krejcarů. Prohlédněte si, jak historii nejen pražských tramvají ukazuje muzeum MHD.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy