Dětský pavilon v Motole: po havarijním stavu luxus

ČTK ČTK
7. 6. 2011 21:54
Propadaly se tu podlahy, nyní komplex nabízí moderní operační sály či heliport na střeše
Rekonstrukce motolské dětské nemocnice
Rekonstrukce motolské dětské nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Zrekonstruovaný a nový dětský pavilon se po třech letech otevře ve fakultní nemocnici v pražském Motole. Nově byl postaven komplex moderních operačních sálů a heliport na střeše.

Nové zařízení by mělo přinést větší pohodlí pro dětské pacienty a jejich rodiče. Stavba za 3,15 miliardy korun se slavnostně otevře 13. června.

"Úroveň je teď srovnatelná s jakoukoliv nemocnicí v západní Evropě či v Americe," řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Podle něj je motolský dětský pavilon jednou ze dvou největších nemocnic pro děti na světě.

Čtečka obličeje, roboti na prádlo...

Modernizace přispěla ke zvýšení bezpečnosti. Zdravotnický personál sleduje při vstupu kamera a musí použít elektronickou kartu. Tvář bude navíc snímat čtečka obličeje. Na operační sály by se tak neměl dostat nikdo nepovolaný. Pacienti budou dostávat čipové pásky se svými údaji, aby se předešlo záměně diagnóz. Materiál či prádlo budou rozvážet roboti a odpad poputuje přes potrubí rovnou do spalovny.

Na pokojích budou děti po dvou a připravena jsou i lůžka pro rodiče. Podle ředitele stačí počet lůžek pro všechny okolní regiony i při snížení kapacity.

"Snažili jsme se tu vybudovat něco, co nepůsobí jako nemocnice. Chceme tu děti nejen zachránit, ale chceme také, aby si odtud neodnesly negativní vzpomínky," řekl Ludvík.

Opravu oddělení bylo potřeba udělat v několika etapách. První započala rekonstrukce energocentra v roce 2005. Výstavba nové části začala v roce 2008. Přibily tak nové operační sály, křídlo lůžkového oddělení a technické části budovy. Práce byly prováděny za provozu. Většinu nákladů zaplatil stát, část peněz dala nemocnice.

Na střeše nového dětského oddělení je moderní heliport. "Do 50 vteřin je dítě z vrtulníku na sále. U dospělého to trvá čtyři minuty, protože je pak nutné ho přepravit na sál do jiné budovy," uvedl Ludvík. Do této doby musely sanity převážet pacienty z heliportu na Vypichu.

Statika budovy byla za hranou bezpečnosti, přiznal ředitel

Podle ředitele Ludvíka je k úplnému dokončení pavilonu potřeba přibližně 650 milionů korun. Zatím není kvůli úsporám v rozpočtu jasné, kdy se areál dokončí. "Kdyby se letos začalo stavět, tak by mohlo být hotovo v roce 2012," míní provozně technický náměstek Pavel Budinský.

Dětská nemocnice se v Motole stavěla v letech 1964 a 1977. V posledních letech byla podle vedení v havarijním stavu. Nesmělo se chodit na balkony a časté byly havárie stoupaček, netěsnila okna a propadaly se podlahy. "Dnes už můžeme přiznat, že statika budovy byla za hranou bezpečnosti," uvedl ředitel.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy