Praha - Britský občan, na kterého na pražském Staroměstském náměstí v roce 2007 spadl vánoční strom, dostane další odškodnění.
Hlavní město Praha a společnost Folk Art Production mají Malcolmu Tuffinovi zaplatit další zhruba milion korun.
Odškodnění za zranění mu dnes nepravomocně přiznal Obvodní soud pro Prahu 1.
Cizinec dostal 560 000 už v roce 2007, poté co odvolací senát uznal odpovědnost metropole a pořadatelské firmy za neštěstí. Dohromady by tak měl dostat 1 574 000 korun.
Nešťastná událost se odehrála 6. prosince 2003. Více než pětadvacetimetrový vánoční smrk se na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí, nejvážněji Tuffina.
Cizinec utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře, podstoupil operace a také transfuze krve. Měsíc byl pak plně upoután na invalidní vozík, potřeboval ho ještě další tři měsíce a poté musel chodit s pomocí hole.
"Žalobce stále trpí neustálými bolestmi páteře a nohou, jeho chůze je ztuhlá, je pohybově omezen," odůvodnila výši přiznané částky soudkyně Lucie Laura Penn.
Dodala, že Brita kvůli jeho zdravotnímu stavu musel zaměstnavatel přeložit z odborné stavební práce na administrativní činnost, jedenašedesátiletý Tuffin musel také zásadně změnit svůj životní styl. Před úrazem totiž jezdil na motorce a na horském kole, po pádu vánočního stromu je prodal.
Město a firma mají podle soudkyně zaplatit cizinci ze soudem určené částky také úroky a nahradit Tuffinovi na nákladech na soudní řízení přes 300.000 korun. Stát pak po FAP a metropoli požaduje soudní poplatek 100.000 korun.
Odškodnění využije na rehabilitaci
"Rozsudek je nádherný," prohlásila po jeho vynesení Tuffinova právní zástupkyně Marie Cilínková. Výše škody je podle ní přiměřená. "Je vidět, že lidské zdraví již požívá v naší republice skutečně ochrany", uvedla. Podle ní se tím ČR přiblížila evropskému rozhodování. Spokojený bude podle Cilínkové i její klient, přiznání celé částky pravděpodobně nečekal. Peníze prý pravděpodobně využije na rehabilitaci.
S rozsudkem nesouhlasí společnost FAP. Podle její právničky Vlasty Miklušákové bylo již dříve přiznané odškodné dostatečné. "Myslím si, že možná medializace tohoto případu způsobila, že se zde postupovalo velice benevolentně, pokud jde o tvrzení a důkazy," řekla novinářům. Brit podle ní své nároky dostatečně neprokázal.
Firma se proti dnešnímu rozhodnutí pravděpodobně odvolá. Poslední slovo však podle Mikuláškové bude mít pojišťovna, která bude za společnost odškodnění platit. Zástupkyně metropole se k verdiktu nevyjádřila.
Milionová nemocenská
Brit původně požadoval odškodné 2,5 milionu korun. Obvodní soud mu ho v roce 2006 přiznal. Městský soud však verdikt zrušil, potvrdil pouze dvousettisícové bolestné a více než třísettisícové odškodné za ztížení postavení.
Část případu vrátil k novému projednání s tím, že cizinec musí své nároky ještě prokázat. Tuffin na minulém jednání část své žaloby stáhl, protože mu v Británii zaplatili zhruba milion korun nemocenské.
O kauze loni na základě dovolání metropole rozhodoval i Nejvyšší soud, který potvrdil odpovědnost Prahy za neštěstí spolu s pořadatelskou firmou. Dospěl k závěru, že majitel pozemků musí kontrolovat, co se na jeho majetku děje. Hlavní město totiž při dřívějších soudních jednáních uvádělo, že nenese odpovědnost za to, co se stane na městských pozemcích.
Podle společnosti se zase britský turista zdržel na místě u stromu déle, než musel, a nese proto částečnou odpovědnost sám. Dalším lidem se prý podařilo utéct, když padající strom zahlédli.
Od neštěstí v roce 2003 věnují pořadatelé výběru stromů pro Staroměstské náměstí zvýšenou pozornost. Na řádné ukotvení jsou větší nároky.