Praha 1 chce zdražit parkování podnikatelům a omezit průjezd centrem, místním uleví

Radek Dragoun Radek Dragoun
23. 7. 2019 14:15
Praha 1 na dvou místech omezí vjezd autům a plánuje také snížit počet parkovacích míst pro návštěvníky, aby bylo více míst pro místní. Modré zóny budou nově pouze pro rezidenty a místní podnikatele, těm se však má poplatek ze stávajících 7 tisíc výrazně zvýšit. Rozhodla o tom rada městské části. První změny začnou platit na podzim, další mají následovat.

Vedení Prahy 1 tvrdí, že centrum metropole je auty přetížené. Vadí mu především to, že jejich městská část často slouží pouze jako průjezdní místo. Lidé navíc centrum využívají i jako objízdnou trasu.

"Doprava je věc, která nebude všem vyhovovat. Město má sloužit lidem, aby se v něm dobře žilo. V moderní době je samozřejmě potřeba se v nějaké míře přepravovat autem. Pokud jde o parkování, tak vždycky budeme řešit rébus, že tu nikdy nebude místa dost pro všechny," vysvětlil starosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě).

První změny se dotknou především parkování. V modrých zónách budou nově moct parkovat pouze rezidenti, návštěvníci budou odkázáni na fialové zóny, případně na podzemní garáže. "Snažíme se návštěvníky směřovat do podzemních garáží, jejichž kapacita je 6 tisíc a jsou využity jen ze 35 procent. Přitom jsou rozesety po celé Praze 1," řekl radní pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě).

Slibuje si od toho, že v ulicích bude více místa pro místní a zdejší podnikatele. Druhá skupina si ale pravděpodobně výrazně připlatí. Stávajících 7 tisíc korun ročně za první parkovací oprávnění považuje radnice za nízkou cenu. O kolik si připlatí, však bude záležet na dohodě s magistrátem. "Představuji si, že první parkovací oprávnění by bylo za 15 tisíc. Druhé oprávnění nebo přenosná karta, která teď stojí 36 tisíc, navrhuji na 50 tisíc korun. Ale je to opravdu k diskusi," řekl radní Skála.

Mariánské náměstí už nemá být jen parkovištěm

Další změny se týkají omezení dopravy. Otočí se provoz v Husově ulici a nebude možné projet na Mariánské náměstí. Místo dnes připomíná spíše parkoviště, na kterém navíc podle analýzy městské části parkuje dlouhodobě jen pět procent rezidentů. Z náměstí, kde sídlí například magistrát, by se nově měla stát pěší zóna, kde přibude posezení a zeleň.

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský ukazuje mapy k plánovanému omezení automobilové dopravy na některých místech v centru metropole.
Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský ukazuje mapy k plánovanému omezení automobilové dopravy na některých místech v centru metropole. | Foto: ČTK

"Mariánské náměstí má být znovu náměstím, protože na tomto místě sídlí významné instituce včetně knihovny a magistrátu. Už jsme trochu prohráli s turismem Staroměstské náměstí. A myslíme si, že i místní by si zasloužili nějaké svoje náměstí," řekl Skála.

Omezení se dotkne i ulice Ostrovní, která bude nově pouze jednosměrná. Podle dat Institutu plánování a rozvoje jde o jedno z míst s nejvyšší hustotou chodců v celé Praze, mezi kterými se navíc proplétají auta, kvůli čemuž dochází i k blokování tramvají. "V minulosti zde bylo pět smrtelných zranění v důsledku střetu chodců a tramvaje a nepřehledné křižovatky," vysvětlil Skála.

Z ulice Purkyňova se tak nově řidiči dostanou jen do Spálené ve směru na Karlovo náměstí nebo do Myslíkovy ulice. Podle Skály nepůjde o poslední opatření, radnice chystá sérii dalších. Uvažuje se například o uzavření průjezdu Prašnou branou a Havlíčkovou ulicí. To by díky výsuvným sloupkům mohlo být umožněno pouze místním.

 

Právě se děje

před 20 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy