reklama
 
 

Pro mladou lyžařku musel vrtulník, vylétla ze sjezdovky

31. 12. 2010 13:05
Šestnáctiletá dívka narazila do stromu a upadla do bezvědomí

Churáňov - Při vážné nehodě museli v pátek o Silvestru zasahovat letečtí záchranáři v Plzeňském kraji. Na Malé sjezdovce v Churáňově u Zadova vylétla z dráhy šestnáctiletá dívka, narazila do stromu a upadla nakrátko do bezvědomí.

"Událost nám hlásili krátce po čtvrt na deset s tím, že údajně vrazila jen do plotu kolem sjezdovky. Na místě jsme ale zjistili, že náraz byl mnohem horší a dívka má všechny příznaky otřesu mozku," uvedl Josef Tischler, člen Horské služby Šumava. "Kromě toho si stěžovala na silnou bolest v oblasti bederní páteře."

Záchranáři na místo povolali i Rychlou lékařskou pomoc z Vimperku a vzhledem k popisovaným bolestem i vrtulník leteckých záchranářů z Českých Budějovic.

Horská služba mezitím provedla základní ošetření a umístila lyžařku do vakuové matrace pro případ, že je skutečně zraněná páteř.

Poté, co na místo dorazil lékař a dokončil vyšetření zraněné, jí záchranáři naložili do automobilu a odvezli na heliport v Churáňově, kde jí převzal vrtulník.

"Ten ji transportoval na specializované lékařské pracoviště v Českých Budějovicích," řekl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. "Musím říci, že akce byla úspěšná a velice rychlá, i když letové podmínky měli letečtí záchranáři podle našich informací velice špatné. Pacientka ale byla převezena bez zdržování a bez otřesů, které by pro poraněnou páteř mohly být osudné."

Dodal, že i když lyžařka měla přilbu, je její stav vážný.

"Znovu upozorňuji na nutnost dodržování Desatera FIS pro pohyb na sjezdových tratích. Pokud tyto zásady budou lyžaři respektovat, minimalizuje se možnost, že ohrozí zdraví své i okolních jezdců," apeloval Michal Janďura.

autor: Domácí | 31. 12. 2010 13:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Plzeňský kraj

  reklama
  reklama
  reklama