Opakovaly se kvůli němu volby, teď se pere s kostlivci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 6. 2011 6:41
Chtěl jsem, aby byl doma pořádek, říká v rozhovoru písničkář Jaroslav Samson Lenk
Jaroslav Samson Lenk korunuje Miss Porta 2011
Jaroslav Samson Lenk korunuje Miss Porta 2011 | Foto: Zuzana Hronová

Starý Plzenec (Plzeňsko) - Z říjnových komunálních voleb ve Starém Plzenci se stala mediální kauza. O vzruch se postarali písničkář Jaroslav Samson Lenk a Jaroslava Patočková. Oba kandidovali za Volbu pro Starý Plzenec a Sedlec, ale neměli v obci trvalé bydliště. Patočková nebodovala, ale Lenk poskočil díky preferenčním hlasům z 11. místa na druhé.

Volby se v lednu opakovaly, "Samson" si zařídil trvalé bydliště v Plzenci a podařilo se mu zopakovat stejný skok až na druhé místo v kandidátce. Tímto mediální zájem opadl. Zpravodajský deník Aktuálně.cz se Jaroslava Lenka zeptal: "Jak to bylo dál?"

A.cz: Nastoupil jste nakonec po všech peripetiích s opakováním voleb do zastupitelstva Starého Plzence?

Nastoupil jsem nejen do zastupitelstva, ale i do rady města.  Nejde tam o žádnou politickou moc. Jde o to stáhnout toky peněz, které šly nežádoucím směrem, aby zůstaly ve městě a dalo se tam něco udělat.

Věděli, že nejsem ke koupi

A.cz: Proč kolem opakování voleb bylo takových vzruchů, hysterie a osočování?

Myslím, že právě proto, že věděli, že nejsem ke koupi. (Směje se.) No proč by jinak někteří lidi proti mně tak tlačili?

A.cz: Proč se někteří lídři tak báli opakování voleb?

No hysterčili a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Na tom bylo hezké, že po první volbě odkryli karty a ukázalo se, kdo je kdo. Udělali několik zásadnich chyb, já jsem nedělal nic, jen jsem dál tvrdil, co jsem tvrdil.

A.cz: Jak se vám nyní vládne ve Starém Plzenci?

V radě nejsou ti původní lidé, ale ti, co přišli se mnou. Jsou slušní, jde jim o stejnou věc jako mně a hlavně, jsou to lidé finančně soběstační.

Jaroslav Samson Lenk spolu se svým bratrem Jiřím při vystoupení kapely Samson a jeho parta
Jaroslav Samson Lenk spolu se svým bratrem Jiřím při vystoupení kapely Samson a jeho parta | Foto: Zuzana Hronová

Padá na nás strašných kostlivců

A.cz: Co si myslíte o lokální politice po několika měsících "uvnitř"?

Je to strašné práce a padá strašných kostlivců ze skříně. Každý chce vždycky dělat hlavně populární kroky a ty nepopulární schovává pro ty, co přijdou po něm. 

A.cz: Co s těmi kostlivci děláte?

Otvíráme jednoho po druhém a snažíme se je řešit. Takže já teď chodím do práce opravdu natvrdo. Přijdu tam třeba každý  pondělí v jednu a vrátím se o půlnoci domů. Ale je to dobře, jednoho dne, až ty věci budou dořešené, se ten stav zklidní a pak už to snad bude normální. Pozor, já jsem tam šel jen na jedno období, já nechci pokračovat v politice. Já jsem tam šel proto, že jsem chtěl, aby byl doma pořádek.

Současná demokracie je přežitek

A.cz: Jak stíháte kloubit politiku s koncertováním, vlastním rádiem, pořádáním festivalu?

Starostka říká, že má takzvaný "Samsonkalendář"  a vždy když svolává zastupitelstvo, tak se podívá, jak na tom jsem. Tím, že hodně jezdím a jsem často pryč, tak se mi trochu přizpůsobují, za což jsem jim vděčný.

A.cz: Vyšší patra politiky vás nelákají?

Vůbec ne. Já si totiž myslím, že vyšší patro politiky je něco, co je přežité a zbytečné. A i ta demokracie, jak je nyní nastavená, je trochu přežitá  a zbytečná. Měla by být vyšší míra přímé demokracie. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy