Opakovaly se kvůli němu volby, teď se pere s kostlivci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 6. 2011 6:41
Chtěl jsem, aby byl doma pořádek, říká v rozhovoru písničkář Jaroslav Samson Lenk
Jaroslav Samson Lenk korunuje Miss Porta 2011
Jaroslav Samson Lenk korunuje Miss Porta 2011 | Foto: Zuzana Hronová

Starý Plzenec (Plzeňsko) - Z říjnových komunálních voleb ve Starém Plzenci se stala mediální kauza. O vzruch se postarali písničkář Jaroslav Samson Lenk a Jaroslava Patočková. Oba kandidovali za Volbu pro Starý Plzenec a Sedlec, ale neměli v obci trvalé bydliště. Patočková nebodovala, ale Lenk poskočil díky preferenčním hlasům z 11. místa na druhé.

Volby se v lednu opakovaly, "Samson" si zařídil trvalé bydliště v Plzenci a podařilo se mu zopakovat stejný skok až na druhé místo v kandidátce. Tímto mediální zájem opadl. Zpravodajský deník Aktuálně.cz se Jaroslava Lenka zeptal: "Jak to bylo dál?"

A.cz: Nastoupil jste nakonec po všech peripetiích s opakováním voleb do zastupitelstva Starého Plzence?

Nastoupil jsem nejen do zastupitelstva, ale i do rady města.  Nejde tam o žádnou politickou moc. Jde o to stáhnout toky peněz, které šly nežádoucím směrem, aby zůstaly ve městě a dalo se tam něco udělat.

Věděli, že nejsem ke koupi

A.cz: Proč kolem opakování voleb bylo takových vzruchů, hysterie a osočování?

Myslím, že právě proto, že věděli, že nejsem ke koupi. (Směje se.) No proč by jinak někteří lidi proti mně tak tlačili?

A.cz: Proč se někteří lídři tak báli opakování voleb?

No hysterčili a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Na tom bylo hezké, že po první volbě odkryli karty a ukázalo se, kdo je kdo. Udělali několik zásadnich chyb, já jsem nedělal nic, jen jsem dál tvrdil, co jsem tvrdil.

A.cz: Jak se vám nyní vládne ve Starém Plzenci?

V radě nejsou ti původní lidé, ale ti, co přišli se mnou. Jsou slušní, jde jim o stejnou věc jako mně a hlavně, jsou to lidé finančně soběstační.

Jaroslav Samson Lenk spolu se svým bratrem Jiřím při vystoupení kapely Samson a jeho parta
Jaroslav Samson Lenk spolu se svým bratrem Jiřím při vystoupení kapely Samson a jeho parta | Foto: Zuzana Hronová

Padá na nás strašných kostlivců

A.cz: Co si myslíte o lokální politice po několika měsících "uvnitř"?

Je to strašné práce a padá strašných kostlivců ze skříně. Každý chce vždycky dělat hlavně populární kroky a ty nepopulární schovává pro ty, co přijdou po něm. 

A.cz: Co s těmi kostlivci děláte?

Otvíráme jednoho po druhém a snažíme se je řešit. Takže já teď chodím do práce opravdu natvrdo. Přijdu tam třeba každý  pondělí v jednu a vrátím se o půlnoci domů. Ale je to dobře, jednoho dne, až ty věci budou dořešené, se ten stav zklidní a pak už to snad bude normální. Pozor, já jsem tam šel jen na jedno období, já nechci pokračovat v politice. Já jsem tam šel proto, že jsem chtěl, aby byl doma pořádek.

Současná demokracie je přežitek

A.cz: Jak stíháte kloubit politiku s koncertováním, vlastním rádiem, pořádáním festivalu?

Starostka říká, že má takzvaný "Samsonkalendář"  a vždy když svolává zastupitelstvo, tak se podívá, jak na tom jsem. Tím, že hodně jezdím a jsem často pryč, tak se mi trochu přizpůsobují, za což jsem jim vděčný.

A.cz: Vyšší patra politiky vás nelákají?

Vůbec ne. Já si totiž myslím, že vyšší patro politiky je něco, co je přežité a zbytečné. A i ta demokracie, jak je nyní nastavená, je trochu přežitá  a zbytečná. Měla by být vyšší míra přímé demokracie. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy