Kvůli Lenkovi musí Starý Plzenec přepočítat volby

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 11. 2010 8:34
Písničkář Jaroslav Samson Lenk zastupitelem v Plzenci nebude. Bydlí zde, trvalé bydliště má však v Praze
Písničkář Jaroslav Samson Lenk při křestu CD letošní Porty
Písničkář Jaroslav Samson Lenk při křestu CD letošní Porty | Foto: Zuzana Hronová

Starý Plzenec - Ve Starém Plzenci na Plzeňsku se budou muset přepočítávat obecní volby. Krajský soud v Plzni v úterý vyhověl stížnosti člena ČSSD a prohlásil tamní volby za neplatné.

Důvodem byla kandidatura písničkáře Jaroslava Lenka a Jaroslavy Patočkové na listině Volby pro Starý Plzenec a Sedlec, ačkoliv neměli oba v obci ke dni voleb trvalé bydliště. Podle zákona tak kandidovat nemohli.

Z 11. místa do zastupitelstva a zase ven

Patočková do zastupitelstva zvolena nebyla, populární "Samson" Lenk však ano. Z 11. místa kandidátky poskočil díky preferenčním hlasům až na druhé, celkově získal 423 hlasů.

Soud nepožaduje opakování voleb, doporučil pouze jejich přepočítání tak, jako by oba kandidáti na listině nebyli.

Soud si nechal od statistiků přepočítat, jak by dopadlo rozdělení mandátů bez dvou sporných kandidátů. Ukázalo se, že se pak změní těsné poměry mezi stranami v zastupitelstvu. Volba pro Starý Plzenec a Sedlec, která získala původně tři křesla, bude mít po přepočítání dva mandáty. Naopak ČSSD si o jedno křeslo polepší a bude mít dva zastupitele.

"Během státního svátku si rozhodnutí soudu prostuduji, požádal jsem o to i našeho právníka. Zatím jsme kvůli žalobě nemohli vyhlásit termín ustavujícího zastupitelstva," řekl starosta Starého Plzence Zdeněk Matas.

Podle zjištění soudu tři ze 17 kandidátů Volby pro Starý Plzenec a Sedlec neměli v době podání kandidátky v obci trvalé bydliště, v čestném prohlášení se ale zavázali chybu napravit. Nakonec to učinil jen jeden.

"Samson" v Plzenci bydlí, trvalé bydliště má ale v Praze

Jaroslav Samson Lenk se již dříve hájil tím, že při své kandidatuře na skutečnost, že má trvalé bydliště v Praze upozorňoval, ale že byl ujištěn, že je vše v pořádku. Ironií osudu Lenk ve Starém Plzenci opravdu bydlí. Původně zde měl jenom studio vydavatelství a agentury Lenkow, později si zde přestavěl k trvalému bydlení stavení po předcích.

Jaroslav Samson Lenk je folkovým a trampským příznivcům znám ze skupin Hop trop, Samson a jeho parta a z uskupení s Vlastou Redlem a Slávkem Janouškem. Širší veřejnosti je znám spíše jako autor písní k oblíbeným večerníčkům Václava Chaloupka Méďové, Vydrýsek, Tuláček či Madla a Ťap.

Lenk rovněž provozuje soukromou rozhlasovou stanici "Rádio Samson".

 

Právě se děje

Další zprávy