Lenk už má v Plzenci trvalé bydliště a jde do voleb

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 1. 2011 6:17
Písničkář Jaroslav Samson Lenk je plzeňský rodák a v Plzenci řadu let obývá rodinné sídlo
Jaroslav Samson Lenk znovu kandiduje, tentokrát již má všechny potřebné formality vyřízeny
Jaroslav Samson Lenk znovu kandiduje, tentokrát již má všechny potřebné formality vyřízeny | Foto: Zuzana Hronová

Starý Plzenec - Opakované hlasování čeká v sobotu 8. ledna obyvatele Starého Plzence na Plzeňsku.

Krajský soud vyhověl v listopadu stížnosti člena ČSSD a říjnové hlasování v komunálních volbách označil za neplatné. Důvodem byla kandidatura písničkáře Jaroslava Samsona Lenka a další ženy na listině Volby pro Starý Plzenec a Sedlec, ačkoliv neměli oba v obci ke dni voleb trvalé bydliště.

Původně se tu volby měly pouze přepočítat tak, jako kdyby dva neplatní kandidáti na listinách nefigurovali. Nakonec se budou volby opakovat.

Úřad kandidátku v termínu musel zaregistrovat. Měl čestné prohlášení, že si do voleb kandidáti trvalé bydliště změní, což nakonec neučinili. Lenk se pak díky preferenčním hlasům dostal z nevolitelného 11. místa kandidátky na druhé a získal mandát.

Lenk v Plzenci bydlel, papíry však neměl

"Pokud vím, pan Lenk už má od prosince trvalé bydliště v Plzenci, druhá kandidátka se k němu nepřihlásila," řekl místostarosta Václav Hák. Podle úřednice, jež má na radnici volby na starosti, se ale žena kandidatury vzdala. Lenk se naopak o přízeň 3888 voličů bude ucházet i nyní.

Písničkář je plzeňský rodák, v Plzenci provozoval řadu let nahrávací studio vydavatelské agentury Lenkow, později zde zrekonstruoval stavení po předcích na rodinné sídlo.

Jaroslav "Samson" Lenk je folkovým a trampským příznivcům znám z kapel Hop trop, Samson a jeho parta a z uskupení s Vlastou Redlem a Slávkem Janouškem. Širší veřejnosti se vryl do paměti spíše jako autor písní k oblíbeným večerníčkům Václava Chaloupka Méďové, Vydrýsek, Tuláček či Madla a Ťap. Provozuje rovněž soukromou rozhlasovou stanici "Rádio Samson".

Opakované hlasování bude ve Starém Plzenci v sobotu od 7:00 do 22:00 v pěti volebních okrscích. V říjnu volby vyhráli se ziskem čtyř ze 17 křesel Nestraníci, po třech křeslech získala TOP 09, ODS a Volba pro Starý Plzenec a Sedlec, KSČM dostala dva mandáty a po jednom KDU-ČSL a ČSSD.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy