Soud pustil Škrlovou z kauzy Kuřim na svobodu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 2. 2012 15:01
Pětatřicetiletá žena si odseděla polovinu trestu, na svobodě bude i nadále pod dohledem
Barbora Škrlová
Barbora Škrlová | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Pardubický krajský soud podmínečně propustil na svobodu Barboru Škrlovou, která byla odsouzena za týrání dětí v kauze Kuřim. Zkušební doba je sedm let, nad odsouzenou soud stanovil dohled.

Propuštěna byla po 13:00 z věznice ve Světlé nad Sázavou.

Za nápravu Škrlové, zajištění bydlení a poskytnutí finanční pomoci se zaručilo občanské sdružení Šalamoun. Škrlová dostala pětiletý trest, za mřížemi si odpykala jeho polovinu.

Středeční jednání soudu v pobočce Krajského soudu Hradec Králové v Pardubicích bylo neveřejné.

Vedení věznice chtělo zabránit tomu, aby Škrlová přišla do styku se sdělovacími prostředky, a tak byli novináři shromáždění u východu z věznice před jejím odchodem vykázáni za bránu areálu, vysvětlila tisková mluvčí věznice Eva Hodná.

Ráno přišel příkaz k propuštění, Škrlová musela podstoupit lékařské vyšetření a pak se čekalo na zástupce spolku Šalamoun, který si ji přijel vyzvednout, řekla mluvčí.

Soud stanovil maximální zkušební lhůtu

Soud de facto potvrdil rozsudek Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který o propuštění Škrlové rozhodl loni koncem listopadu. Na rozhodnutí soudu ale tehdy podal stížnost státní zástupce.

"Oproti původnímu rozhodnutí okresního soudu stanovil krajský soud odsouzené maximální možnou zkušební lhůtu v trvání sedmi let s vyslovením dohledu - jinak zůstalo usnesení okresního soudu fakticky beze změny. Krajský soud tak učinil ve snaze eliminovat jakoukoli možnou recidivu trestné činnosti odsouzené," uvedl Aleš Korejtko z pobočky krajského soudu v Pardubicích.

Pětatřicetiletá žena se v kauze týrání dvou malých sourozenců proslavila změnami identity. Nejprve se vydávala za třináctiletou Aničku a žila v rodině Kláry Mauerové. Později se pro změnu na útěku v Norsku vydávala za pubertálního chlapce Adama.

Podle obžaloby topila jednoho z chlapců v lavoru, také na ně ale donášela a záměrně se infiltrovala do jejich rodiny.

Případ týraných dětí odhalili jihomoravští policisté náhodou na základě oznámení muže z Kuřimi, který ve svém domě zachytil na dětské chůvičce obraz ze sousedního domu - na monitoru spatřil nahého svázaného chlapce.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že skupina lidí týrala dvojici hochů celý rok.

Brněnský krajský soud vynesl rozsudky v říjnu 2008. Svým rozhodnutím poslal na devět a deset let do vězení dvě sestry, a to za brutální týrání synů jedné z nich.

Pětiletý trest odnětí svobody dostali Jan Turek a Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku a po svém útěku do Norska za týraného chlapce Adama. Na sedm let do vězení byli odsouzeni další pachatelé, Hana Bašová a Jan Škrla. Rozsudky později potvrdil olomoucký vrchní soud i Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

Další zprávy